УРОК № 44. Тема. Т. Г. Шевченко. Послання «І мертвим, і живим…», українська література 9 клас

    УРОК № 44. Тема. Т. Г. Шевченко. Послання «І мертвим, і живим…», українська література 9 клас

    Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст твору та його моральних настанов; удосконалювати навички виразного читання, коментування, аналізу ліро-епічних творів; розвивати вміння висловлювати власні думки, проводити аналогії з реальним життям; виховувати патріотизм, формувати переконання, що за будь-яких обставин необхідно розділяти цінності свого народу.

    Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до послання, аудіозаписи.

    Теорія літератури: послання, композиція, провідна думка, афоризми.

    ХІД УРОКУ № 44. Тема. Т. Г. Шевченко. Послання «І мертвим, і живим…», українська література 9 клас

    I. Мотивація навчальної діяльності школярів

    Вступне слово вчителя.
    Із жанром послання ми знайомилися під час вивчення творчості Івана Вишенського. Цей вид поетичної творчості — один із найемоційніших. У Шевченка ж він — ще й найширший за аудиторією, призначенням: «І мертвим, і живим, і ненарожденним землякам моїм в Україні і не в Україні моє дружнєє посланіє». Що ж це за послання, яке дійсно пройшло через століття, дійшло до далеких нащадків, зовсім не втративши своєї актуальності,— дізнаємося на сьогоднішньому уроці.

    II. Оголошення теми й мети уроку
    «Хвилинка мудрості».

    ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

    Завдання учням.

    • Запишіть три тези, які визначають значення поеми Шевченка «Сон».
    1) Поет показав реальну картину сучасного йому життя в царській імперії;
    2) висміяв систему керування державою, несправедливий лад;
    3) змалював морально звироднілих «землячків», котрі готові на будь-які компроміси з душею, совістю, рідною мовою заради власної користі, звеличення над іншими.

    ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

    1. Виразне читання послання «І мертвим, і живим…».

    2. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.

    3. Евристична бесіда, виконання завдань пошуково-дослідницького характеру.

    — Що є спільним у посланні і поемі «Сон»? (Продовжується тема «земляків».)

    — До кого із сучасників звертається автор? (Конформованої частини української еліти.)
    (Довідка. Конформізм — пасивне, пристосовницьке прийняття готових стандартів у поведінці, безапеляційне визнання існуючих порядків, норм і правил, безмовне схиляння перед авторитетами.)

    — Що згадує поет? (Комплекс меншовартості українців.)

    — Для чого він критично переглядає національну історію? (Задля перспективи її кращого майбутнього.)

    — Чим, на думку поета, загрожує довга відсутність змін у суспільстві? (Кровопролиттям.)

    — Запишіть назви настроєвих інтонацій твору, зробіть висновок. (Суперечка, пересторога, погроза, заклик; висновок: за будь-яких обставин необхідно залишатися з народом, його цінностями, любити народ не на словах, а на ділі.)

    4. Завдання учням.

    • Випишіть із твору слова, які стали афоризмами, крилатими висловами, прокоментуйте їх.

    (Кайданами міняються,
    Правдою торгують.

    ***
    Подивіться на рай тихий,
    На свою країну,
    Полюбіте щирим серцем
    Велику руїну,
    Розкуйтеся, братайтеся!

    ***
    В своїй хаті своя й правда,
    І сила, і воля.

    ***
    Нема на світі України,
    Немає другого Дніпра,
    А ви претеся на чужину
    Шукати доброго добра.

    ***
    Ох, якби те сталось, щоб ви не вертались.

    ***
    Схаменіться! будьте люде,
    Бо лихо вам буде.

    ***
    Одцурається брат брата
    І дитини мати.

    ***
    Не дуріте дітей ваших,
    Що вони на світі
    На те тілько, щоб панувать…

    ***
    Та й засудять, і премудрих
    Немудрі одурять!

    ***
    Якби ви вчились так, як треба,
    То й мудрість би була своя.

    ***
    Та читайте
    Од слова до слова,
    Не минайте ані титли,
    Ніже тії коми,
    Все розберіть… та й спитайте
    Тоді себе: що ми?..
    Чиї сини? яких батьків?
    Ким? за що закуті?.

    ***
    Учітесь, читайте,
    І чужому научайтесь,
    Й свого не цурайтесь!

    ***
    Обніміться ж, брати мої,
    Молю вас, благаю!
    та ін.)

    V. Закріплення знань, умінь та навичок

    Робота в парах.
    — Обговоріть, як епіграф послання «Аще кто речет, яко люблю Бога, а брата своего ненавидит, ложь есть» пов’язаний з ідеєю твору; висловіть свою думку.

    VI. Підбиття підсумків уроку

    Інтерактивна вправа «Мікрофон».

    • Продовжіть речення:
    «З усіх уривків із послання мені найближче до душі…»
    «Мене вразило…»
    «Мені запам’яталося…»

    VII. Домашнє завдання
    Навчитися виразно читати, аналізувати послання; опрацювати матеріал за підручником; вивчити уривок напам’ять (або кілька коротких уривків-афоризмів).

    УРОК № 44. Тема. Т. Г. Шевченко. Послання «І мертвим, і живим…», українська література 9 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури 9 клас
