Виразне читання народних пісень напам’ять, українська література
Хід заняття Виразне читання народних пісень напам’ять, українська література
III. Закріплення знань, умінь та навичок
2. Повторення відомостей про виразне читання.
1) «Мозкова атака» «Яким має бути виразне читання».
Орієнтовний перелік
Вдумливим, розбірливим, емоційним, з вираженням почуттів, із відповідною мімікою та жестами, з паузами, правильними логічними наголосами, відповідними інтонацією, темпом.
2) Опрацювання відомостей із планшетів, таблиць (або записаних на дошці, у словнику).
Темп читання — це швидкість читання. Буває повільний, середній, пришвидшений та швидкий. Найчастіше твори читаються у середньому темпі.
Інтонація відповідно до мети висловлювання буває розповідною, питальною, спонукальною, окличною, здивування, захоплення, задушевності, протиставлення, зіставлення, пояснення і т. ін. За допомогою інтонації виражаються почуття, емоції.
Пауза — це коротка зупинка голосу. Коротка пауза використовується найчастіше, коли в реченні стоїть кома, середня — при двокрапці, довга — при тире, крапці, трикрапці, у кінці віршового рядка.
Логічний наголос — це виділення голосом слова, особливо важливого для розуміння змісту висловлювання.
Кожен жанр усної народної творчості має свої особливості читання. Народні пісні, зокрема, читаються відповідно до змісту: жартівливі — весело, бадьоро, бойові — бадьоро, з чітким маршовим ритмом; сумні, трагічні — протяжно, із сумом.
3. Виразне читання.
Учні виразно читають козацькі та чумацькі пісні, обґрунтувавши свій вибір. (Можна провести у вигляді конкурсу із журі.)
V. Домашнє завдання
Записати улюблені пісні своєї родини (скласти альбом або зробити аудіозаписи); підготувати усну розповідь про ситуації, коли вони виконуються, про родинні традиції, пов’язані з піснями.
Виразне читання народних пісень напам’ять, українська література
Повернутися на сторінку Українська література