Слово як компонент речення. Лексичне значення слова. Слово як частина мови. Добір слів для доповнення речення. Складання речень певного змісту. Переказ тексту з описом, українська мова

Слово як компонент речення. Лексичне значення слова. Слово як частина мови. Добір слів для доповнення речення. Складання речень певного змісту. Переказ тексту з описом, українська мова

Хід заняття Слово як компонент речення. Лексичне значення слова. Слово як частина мови. Добір слів для доповнення речення. Складання речень певного змісту. Переказ тексту з описом, українська мова

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ

1. Звернення
Напевне, у кожного з вас є домашній улюбленець — собачка, кішечка, папужка, хом’ячок або рибки . так здавна повелося, що тварини живуть поруч із людьми і є її друзями. Проте чи завжди люди ставляться до звірів, птахів подружньому, як ви думаєте?
(Учні відповідають на питання вчителя.)

2. Евристична бесіда

 • Які висновки можна зробити з цих міркувань?
 • Як слід поводитися з безхатніми собаками, котами? А з дикими звірями?
 • Як такі проблеми розв’язують цивілізованим шляхом?

ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слухання уривка художнього тексту з описом птаха

ЧАЙКА
Сиджу нерухомо, не зводжу очей з пташини. У мене аж серце завмирає, коли дивлюся на неї. Яка ж вона красива, оця морська чайка! Висока на своїх довгих жовтих ногах з качиними перетинками. У неї велика біла голова, товста шия, круглі, мов чорні намистинки, очі, допитливі й дуже добрі вона що, хоче щось сказати, тільки не вміє? вона навіть вийшла на світло, я бачу її сірі, аж блакитнуваті крила, на яких, здається, засохли краплі морської води. Кінчики крил чорні, гострі. А дзьоб великий, міцний, як мушля
(За Ю. Збанацьким)

2. Словникова робота

 • Визначте лексичне значення слова «мушля».

3. Колективне складання плану уривка

План

 1. Дивлюся на чайку. (Опорні слова: не зводжу очей, захоплююся, красива пташка.)
 2. Вигляд птаха. (Опорні слова: на довгих ногах, біла голова, товста шия, чорні очі-намистинки, сіро-голубі крила з чорними кінчиками, великий і міцний дзьоб.)
 3. Чайка ніби говорить до людини. (Опорні слова: очі розумні, добрі, допитливі; хоче, не вміє сказати.)
 4. Мовознавчий практикум
 • Які речення за метою висловлювання та за інтонацією використані в описові? (Розповідні, питальні; неокличні та окличні.)
 • До якої частини мови належать опорні слова цього тексту: пташина, серце, чайка, ноги, голова, шия, очі, крила, дзьоб? (До іменників.); сиджу, завмирає, сказати, вміє? (До дієслів.)
 • За допомогою якої частини мови ми дізнаємося про колір птаха (жовті, білі, чорні, блакитнуваті), розміри і форму (велика, круглі, великий), якості (допитливі, добрі)? (За допомогою прикметника.)
 • До якого типу мовлення належить уривок? (Опис з елементами оцінки.)
 • Яка головна думка тексту? (Людина має дружити з природою, жити в гармонії з нею.)

5. Усний переказ уривка художнього тексту «Чайка» з описом птаха

6. Самостійне прочитання тексту, складання до нього простого плану і вибірковий усний (за наявності часу й письмовий) переказ опису тварини

РУДЕНЬКА
Одного разу ми із сестрою побачили в нас біля криниці на дереві білочку. Руденьку, лише кінчик хвостика ніби сметанкою политий.
Білочка гралася з сонячним променем у схованки. Ковзне промінець по дереву, білочка за ним — зверху-донизу, знизу-догори. Але, вгледівши нас, припиняє гру. І ось… пухнастий хвіст, вуха з китичками, двоє уважних очей над нашими головами. З цікавістю дивляться на нас, і навіть не поворухнуться. Тоді я біжу до хати й виношу горіхи. Беру два в руки і стукаю один об одний.
Якусь мить білочка вагається: ризикувати чи ні? А далі не витримує і стрибає на землю. Я кладу на землю ласощі й трохи відходжу. Білочка хапає пригощання — і мерщій на дерево. Ми повторюємо це кілька разів, руденька охоче пригощається, але до рук не дається.
Тепер щоранку ми біжимо до своєї нової знайомої. Кладемо горіхи і все частіше ловимо на собі її зацікавлений і, як нам здається, доброзичлий погляд.
(Із журналу)

План

 1. Руденький тулуб, біленький кінчик хвоста.
 2. Пухнастий хвіст, вуха з китичками, уважні очі.
 3. Нерішучість та обережність білочки.
 4. Допитливість та доброзичливість звірка.

ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти невеликий письмовий опис домашнього улюбленця (або тварини, яку ви добре знаєте)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ

 • Продовжте твердження та обґрунтуйте його: «Найбільше мені запам’яталася розповідь про … , тому що … .

Слово як компонент речення. Лексичне значення слова. Слово як частина мови. Добір слів для доповнення речення. Складання речень певного змісту. Переказ тексту з описом, українська мова

Повернутись на сторінку Українська мова

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.