Побудова тексту-роздуму, Українська мова

Побудова тексту-роздуму, Українська мова

Хід заняття Побудова тексту-роздуму, Українська мова

І. Вступне слово
Мабуть, не помилюся, якщо скажу, що ви всі любите мандрувати. І сьогодні я вас запрошую у гості до царства Флори і Фауни. Ці два королівства ніколи не ворогують між собою, а, навпаки, так дружать, що вже давно не можуть обійтися одне без одного. І живуть вони на одній території, і все у них спільне: земля, ріки, моря. Фауна — це царство тварин, а Флора — це царство рослин. Ми теж живемо разом із ними, а отже, маємо поважати їхні інтереси, а головне — намагатися дізнатися про них якомога більше. Адже це так цікаво: спостерігати за природою. Треба тільки вміти дивитись і бачити, слухати і чути.
Чому одна пора року змінює іншу? Чому дерева, кущі скидають своє вбрання? Чому бджолу бджолою називають? Тисячі «чому?» живуть разом з нами.

ІІ. Оголошення теми й мети
Сьогодні на уроці ми будемо вчитися робити свої маленькі відкриття, пояснюючи наші безкінечні «чому?» А для цього нам доведеться будувати зв’язні висловлювання.

ІІІ. Повторення структури тексту-міркування
• Пригадайте, як називається текст, у якому дається відповідь на запитання: чому предмет саме такий? Чому він робить так, не інакше?
(Текст-роздум, текст-міркування)
• З яких частин він складається? (Те, що доводиться — теза; докази: пояснення, аргументи; висновок)

ІV. Розгляд схеми

898

V. Казка
А зараз нас запрошує в гості до себе тваринка, яка була в казці царівною. Саме вона підняла стрілу Івана-царевича. Хто це? Так, це жабка.
А чому жаб називають земноводними? Вслухайтесь у назву — «земноводні». (Жаб назвали земноводними тому, що вони живуть і на землі, і на воді)
Але можна цей роздум побудувати по-іншому: спочатку саме пояснення, а потім — висновок.
Жаби частину свого життя проводять на землі, а частину — у воді. Тому вчені назвали їх земноводними.
• Яке слово з’єднує дві частини нашого міркування? (Тому)
• Яким іншим словом можна замінити це слово? (Ось чому, отже)

VІ. Поєднання частин тексту між собою
А зараз ми спробуємо поєднати частини наступного тексту. Герой цього міркування живе у царстві Фауни. Це пташка. А назву свою вона отримала за способом живлення. Бо дуже вже полюбляє мух ловити. Хто це? (Мухоловка)
Діти читають картки з текстами.
• Чому цю пташку назвали мухоловкою?
• Вона живиться мухами. І не просто скльовує їх на землі, а ловить.
• Чи подобається вам це висловлювання?
• Що потрібно зробити, щоб текст був закінченим? (Додати речення, які пов’язували б частини тексту)
• Якими словами чи реченнями можна поєднати частини цього висловлювання? (Я думаю, назвали її так тому, що… Я вважаю, таку назву вона отримала через те, що… А назвали її так не випадково… назва пташки говорить сама за себе)
Такі слова чи речення, які поєднують одну частину з іншою, роблять висловлювання переконливішими і яскравішими. Закінчіть тепер міркування повністю.

VІІІ. Робота за зразком
Наступне завдання таке. Перед вами дві частини роздуму: пояснення і висновок. Потрібно з’єднати ці дві частини між собою. Згідно з першим варіантом будують міркування за схемою: пояснення —> висновок, а за другим варінтом — навпаки: висновок —> пояснення.

Ітиметься про тварину, яка є другом людини. Це дуже добра істота. Її часто згадують у колискових. А в стародавньому Єгипті цю тварину вважали священною. Її бальзамували так само, як і мертвого фараона, і ховали в усипальниці фараонів. Хто це?
Так, це кішка. Хто пригадає біблійну легенду, яка пояснює, чому так люди шанують котів?

VІІІ. Розповідь легенди
Коли Ной зібрав у ковчег по парі тварин, то злий дух, бажаючи зробити йому зло, таємно впустив мишу, сподіваючись, що вона прогризе діру і ковчег потоне. Але кішка, побачивши мишу, відразу ж схопила її, порушивши плани диявола. З того часу коти завжди ворогують з мишами.

Ваше завдання: поєднати частини тексту, пояснивши, чому коти часто «умиваються»?
Цікаво спостерігати за котами. Тільки прокинулися, потягнулися — і ну мити себе від мордочки до лапок, зібрались гуляти — вилизуються, повернулись додому — знову вмиваються. Поїли — і знову миються.
Котики постійно злизують із себе не стільки бруд, крихти їжі, скільки власний запах. Для них це дуже важливо: коти — і свійські, і дикі — мисливці. Всі родичі котів — рисі, барси, леопарди — полюють із засідки, підстерігаючи здобич, а не переслідують її. А запах заважає мисливцю. Почує запах здобич — кіт залишиться голодним.

ІХ. Самостійна побудова тексту-роздуму на тему «Чому кульбабку назвали кульбабою?»

Х. Читання творів

Побудова тексту-роздуму, Українська мова

Повернутись на сторінку Українська мова

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *