Урок № 4. Побудова тексту-роздуму, Уроки розвитку зв’язного мовлення в 5 класі

  Урок № 4. Побудова тексту-роздуму, Уроки розвитку зв’язного мовлення в 5 класі

  Мета: актуалізувати знання учнів про структуру тексту-роздуму, навчити будувати власні висловлювання-міркування; через створення атмосфери доброзичливості, відсутність категоричного оцінювання і критики на адресу учня сприяти творчій активності школярів; розвивати дитячу фантазію, вміння вести лінгвістичні дослідження; пояснювати, обґрунтовувати свої думки; розширювати знання дітей про багатство світу природи; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати вміння милуватися навколишнім світом, бережливо ставитися до багатства рідної природи.

  ХІД УРОКУ № 4. Побудова тексту-роздуму, Уроки розвитку зв’язного мовлення в 5 класі

  І. Вступне слово вчителя
  Мабуть, не помилюся, якщо скажу, що ви всі любите мандрувати. І сьогодні я вас запрошую у гості до царства Флори і Фауни. Ці два королівства ніколи не ворогують між собою, а, навпаки, так дружать, що вже давно не можуть обійтися одне без одного. І живуть вони на одній території, і все у них спільне: земля, ріки, моря. Фауна — це царство тварин, а Флора — це царство рослин. Ми теж живемо разом із ними, а отже, маємо поважати їхні інтереси, а головне — намагатися дізнатися про них якомога більше. Адже це так цікаво: спостерігати за природою. Треба тільки вміти дивитись і бачити, слухати і чути.
  Чому одна пора року змінює іншу? Чому дерева, кущі скидають своє вбрання? Чому бджолу бджолою називають? Тисячі «чому?» живуть разом з нами.

  ІІ. Оголошення теми й мети уроку
  Сьогодні на уроці ми будемо вчитися робити свої маленькі відкриття, пояснюючи наші безкінечні «чому?» А для цього нам доведеться будувати зв’язні висловлювання.

  ІІІ. Повторення структури тексту-міркування
  • Пригадайте, як називається текст, у якому дається відповідь на запитання: чому предмет саме такий? Чому він робить так, не інакше?
  (Текст-роздум, текст-міркування)
  • З яких частин він складається? (Те, що доводиться — теза; докази: пояснення, аргументи; висновок)

  ІV. Розгляд схеми

  898

  V. Казка
  А зараз нас запрошує в гості до себе тваринка, яка була в казці царівною. Саме вона підняла стрілу Івана-царевича. Хто це? Так, це жабка.
  А чому жаб називають земноводними? Вслухайтесь у назву — «земноводні». (Жаб назвали земноводними тому, що вони живуть і на землі, і на воді)
  Але можна цей роздум побудувати по-іншому: спочатку саме пояснення, а потім — висновок.
  Жаби частину свого життя проводять на землі, а частину — у воді. Тому вчені назвали їх земноводними.
  • Яке слово з’єднує дві частини нашого міркування? (Тому)
  • Яким іншим словом можна замінити це слово? (Ось чому, отже)

  VІ. Поєднання частин тексту між собою
  А зараз ми спробуємо поєднати частини наступного тексту. Герой цього міркування живе у царстві Фауни. Це пташка. А назву свою вона отримала за способом живлення. Бо дуже вже полюбляє мух ловити. Хто це? (Мухоловка)
  Діти читають картки з текстами.
  • Чому цю пташку назвали мухоловкою?
  • Вона живиться мухами. І не просто скльовує їх на землі, а ловить.
  • Чи подобається вам це висловлювання?
  • Що потрібно зробити, щоб текст був закінченим? (Додати речення, які пов’язували б частини тексту)
  • Якими словами чи реченнями можна поєднати частини цього висловлювання? (Я думаю, назвали її так тому, що… Я вважаю, таку назву вона отримала через те, що… А назвали її так не випадково… назва пташки говорить сама за себе)
  Такі слова чи речення, які поєднують одну частину з іншою, роблять висловлювання переконливішими і яскравішими. Закінчіть тепер міркування повністю.

  VІІІ. Робота за зразком
  Наступне завдання таке. Перед вами дві частини роздуму: пояснення і висновок. Потрібно з’єднати ці дві частини між собою. Згідно з першим варіантом будують міркування за схемою: пояснення —> висновок, а за другим варінтом — навпаки: висновок —> пояснення.

  Ітиметься про тварину, яка є другом людини. Це дуже добра істота. Її часто згадують у колискових. А в стародавньому Єгипті цю тварину вважали священною. Її бальзамували так само, як і мертвого фараона, і ховали в усипальниці фараонів. Хто це?
  Так, це кішка. Хто пригадає біблійну легенду, яка пояснює, чому так люди шанують котів?

  VІІІ. Розповідь легенди дітьми
  Коли Ной зібрав у ковчег по парі тварин, то злий дух, бажаючи зробити йому зло, таємно впустив мишу, сподіваючись, що вона прогризе діру і ковчег потоне. Але кішка, побачивши мишу, відразу ж схопила її, порушивши плани диявола. З того часу коти завжди ворогують з мишами.

  Ваше завдання: поєднати частини тексту, пояснивши, чому коти часто «умиваються»?
  Цікаво спостерігати за котами. Тільки прокинулися, потягнулися — і ну мити себе від мордочки до лапок, зібрались гуляти — вилизуються, повернулись додому — знову вмиваються. Поїли — і знову миються.
  Котики постійно злизують із себе не стільки бруд, крихти їжі, скільки власний запах. Для них це дуже важливо: коти — і свійські, і дикі — мисливці. Всі родичі котів — рисі, барси, леопарди — полюють із засідки, підстерігаючи здобич, а не переслідують її. А запах заважає мисливцю. Почує запах здобич — кіт залишиться голодним.

  ІХ. Самостійна побудова тексту-роздуму на тему «Чому кульбабку назвали кульбабою?»

  Х. Читання творів

  Урок № 4. Побудова тексту-роздуму, Уроки розвитку зв’язного мовлення в 5 класі

  Повернутися на сторінку Уроки розвитку зв’язного мовлення в 5 класі

  Комментарии закрыты.