Урок № 39. Тема. Б. Харчук. «Планетник», українська література 7 клас

    Урок № 39. Тема. Б. Харчук. «Планетник», українська література 7 клас

    Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю письменника; допомогти зрозуміти сюжет твору, його притчеву основу; розвивати навички виразного читання, аналізу епічного твору, виділення головних епізодів, складання плану, висловлювання власних думок з приводу прочитаного; виховувати почуття відповідальності за свою справу і за власні вчинки.

    Обладнання: портрет письменника, виставка його книжок, ілюстрації до твору.

    Теорія літератури: повість-притча.

    ХІД УРОКУ № 39. Тема. Б. Харчук. «Планетник», українська література 7 клас

    I. Повідомлення теми й мети уроку

    II. Мотивація навчальної діяльності школярів

    III. Актуалізація опорних знань учнів
    Перевірка домашнього завдання.
    Заслуховування усних творів-роздумів або міні-дискусія про необхідність бути духовно розвиненим і багатим.

    IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

    1. Слово вчителя (з елементами бесіди).
    — Як ви думаєте, хто такий Планетник? (Чарівник; той, хто приборкує небесні стихії; дивна, незвичайна, «крилата» людина.)

    У творах Ліни Костенко, з якими ми щойно познайомилися, йшлося про «крилатість» людини, про її мрію осягти навколишній світ, зрозуміти його, жити з ним у гармонії. Цю ж тему порушує у своєму творі «Планетник» і письменник Борис Харчук. «Людина створена з добра і зла, тому вона і добра, і зла, все залежить від її вибору»,— стверджує письменник. «Крилатість» доступна не всім людям. І не завжди такі люди знаходять розуміння серед собі подібних. Але саме завдяки їх мужності, розуму, бажанню пізнати світ, підкорити небо, стихії, «крилатості» й відбувається прогрес людства.
    Письменник Борис Харчук (1931—1988) родом із Тернопільщини, з бідної селянської сім’ї. Змалку тягнувся до книжки, таку ж собі обрав і професію. Спочатку вчився в педінституті, потім на Вищих літературних курсах у Москві, тривалий час працював журналістом. Написав багато оповідань, повістей, романів як для дорослих, так і для дітей. Його рідні згадують: «Був дорослим, а в душі залишався дитиною. Багато втрачав у житті, та не загубив головного — здатності дивуватися. Світ залишався таємничим і незбагненним. Може, тому так любив дітей».
    В одній зі своїх статей Б. Харчук писав: «Щасливий, непереможний народ, що породжує своїх захисників і оборонців». Сам письменник був одним із захисників свого народу, його свободи, через це деякі твори Харчука не друкували за радянських часів.
    Нині ми маємо змогу ознайомитися з усіма його творами, з усіма мріями автора про добро і справедливість у світі, про найвищу його цінність — Людину.

    2. Виразне читання І частини повісті-притчі «Планетник».
    (До епізоду, коли Планетник чередникував і вдруге зустрівся з Капушем.)

    3. Словникова робота за питаннями учнів.

    4. Обмін враженнями, евристична бесіда.

    — Як побудована повість, який підзаголовок має, чому?

    — Що реальне, а що фантастичне ви помітили в прочитаному?

    — Які описи трапляються у творі, яка їхня роль?

    — Про які часи, на вашу думку, йдеться у вступній частині (коли оповідач говорить, як він працював агрономом і квартирував у бабусі Олени Булиги).

    — А в які часи жив Планетник?

    — Поясніть фрази: «Він, як усі ми, прилетів з вирію казки на свій берег», «Ми всі, мов листя на дереві, — кожен листочок інакший».

    — Чого найбільше хотілося малому хлопцеві, чому?

    — Яке перше диво він спостерігав у житті?

    — Як ви зрозуміли поведінку й слова ворожки: «Краса безборонна і беззахисна у світі, а тобі її утверджувати… Іди…»

    — Чому діти проганяли від себе хлопчика, ображали його?

    — Яким чередником був хлопчик?

    — Як відбулася перша зустріч Планетника з Капушем, про що вони розмовляли?

    — Чому Планетник сказав, що хоч і мати, і люди не розуміють його, він все одно їх любить? Як ви до цього ставитесь?

    V. Закріплення знань, умінь та навичок
    Завдання від Марійки Допитливої.
    Марійка Допитлива сплутала рядки і тепер не може розібратися, який вислів до якого художнього засобу відноситься. Допоможіть їй.

    68

    VI. Підбиття підсумків уроку

    VII. Домашнє завдання
    Навчитися виразно читати, переказувати І частину повісті; скласти її план, виділивши основні епізоди; зробити ілюстрації.

    Урок № 39. Тема. Б. Харчук. «Планетник», українська література 7 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 7 клас
