Б. Харчук. «Планетник», українська література
Хід заняття Б. Харчук. «Планетник», українська література
IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Слово вчителя (з елементами бесіди).
— Як ви думаєте, хто такий Планетник? (Чарівник; той, хто приборкує небесні стихії; дивна, незвичайна, «крилата» людина.)
У творах Ліни Костенко, з якими ми щойно познайомилися, йшлося про «крилатість» людини, про її мрію осягти навколишній світ, зрозуміти його, жити з ним у гармонії. Цю ж тему порушує у своєму творі «Планетник» і письменник Борис Харчук. «Людина створена з добра і зла, тому вона і добра, і зла, все залежить від її вибору»,— стверджує письменник. «Крилатість» доступна не всім людям. І не завжди такі люди знаходять розуміння серед собі подібних. Але саме завдяки їх мужності, розуму, бажанню пізнати світ, підкорити небо, стихії, «крилатості» й відбувається прогрес людства.
Письменник Борис Харчук (1931—1988) родом із Тернопільщини, з бідної селянської сім’ї. Змалку тягнувся до книжки, таку ж собі обрав і професію. Спочатку вчився в педінституті, потім на Вищих літературних курсах у Москві, тривалий час працював журналістом. Написав багато оповідань, повістей, романів як для дорослих, так і для дітей. Його рідні згадують: «Був дорослим, а в душі залишався дитиною. Багато втрачав у житті, та не загубив головного — здатності дивуватися. Світ залишався таємничим і незбагненним. Може, тому так любив дітей».
В одній зі своїх статей Б. Харчук писав: «Щасливий, непереможний народ, що породжує своїх захисників і оборонців». Сам письменник був одним із захисників свого народу, його свободи, через це деякі твори Харчука не друкували за радянських часів.
Нині ми маємо змогу ознайомитися з усіма його творами, з усіма мріями автора про добро і справедливість у світі, про найвищу його цінність — Людину.
2. Виразне читання І частини повісті-притчі «Планетник».
(До епізоду, коли Планетник чередникував і вдруге зустрівся з Капушем.)
3. Словникова робота
4. Обмін враженнями, евристична бесіда.
— Як побудована повість, який підзаголовок має, чому?
— Що реальне, а що фантастичне ви помітили в прочитаному?
— Які описи трапляються у творі, яка їхня роль?
— Про які часи, на вашу думку, йдеться у вступній частині (коли оповідач говорить, як він працював агрономом і квартирував у бабусі Олени Булиги).
— А в які часи жив Планетник?
— Поясніть фрази: «Він, як усі ми, прилетів з вирію казки на свій берег», «Ми всі, мов листя на дереві, — кожен листочок інакший».
— Чого найбільше хотілося малому хлопцеві, чому?
— Яке перше диво він спостерігав у житті?
— Як ви зрозуміли поведінку й слова ворожки: «Краса безборонна і беззахисна у світі, а тобі її утверджувати… Іди…»
— Чому діти проганяли від себе хлопчика, ображали його?
— Яким чередником був хлопчик?
— Як відбулася перша зустріч Планетника з Капушем, про що вони розмовляли?
— Чому Планетник сказав, що хоч і мати, і люди не розуміють його, він все одно їх любить? Як ви до цього ставитесь?
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Завдання від Марійки Допитливої.
Марійка Допитлива сплутала рядки і тепер не може розібратися, який вислів до якого художнього засобу відноситься. Допоможіть їй.
Б. Харчук. «Планетник», українська література
Повернутися на сторінку Українська література, шкільна програма