Емма Андієвська. Українська письменниця і художниця, що живе в Німеччині. «Казка про яян». Прихований повчальний зміст твору, українська література

Емма Андієвська. Українська письменниця і художниця, що живе в Німеччині. «Казка про яян». Прихований повчальний зміст твору, українська література

Хід уроку Емма Андієвська. Українська письменниця і художниця, що живе в Німеччині. «Казка про яян». Прихований повчальний зміст твору, українська література

II. Актуалізація опорних знань

— Що вам відомо про казку як літературний жанр? Які казки вам запам’яталися? Чим саме?
— У чому повчальне та виховне значення казок?
— Чому окремі українські письменники вимушені були виїхати за кордон і там жити?
— Кого з них ви знаєте? (В. Королів-Старий, І. Липа)

III. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні на уроці ми розглянемо цікаві біографічні дані про незвичайну письменницю й художницю, автора казок-притч — Емму Іванівну Андієвську. Її ім’я належить до найяскравіших імен, які невтомно і самобутньо репрезентують нашу літературу на зарубіжних теренах.
Наш сьогоднішній урок є уроком-кейсом (з англ. case — валіза), бо кожен з вас має зібрати цілу валізу корисної інформації, яка допоможе вам якісно опрацювати навчальний матеріал, успішно виконати поставлені завдання.

V. Сприйняття навчального матеріалу

Учитель: Щоб якісно працювати на уроці, я попрошу вас об’єднатися в 4 групи. Для цього отримайте картку (червону, зелену, жовту, синю), займіть місце за тим столом, де є картки такого ж кольору.
Зверніть увагу, що деякі групи уже мають помічників-консультантів, яких я розподілила самостійно.
(Учні займають місця)
Слухаючи повідомлення однокласників, заповніть анкету Емми Андієвської.
Народилася…
Закінчила…
Працювала…
Обдаровання…
Є автором…

Прошу вас порадитися, обрати для вашої групи назву та пояснити її, також надписати назву на аркуші, який розташований на вашій парті.
(Вчитель збирає назви та закріплює їх на дошці)
Як ви вважаєте, що ми повинні знати про автора та його твір, коли починаємо вивчати його творчість?
(склад родини, де й коли народився, рівень освіти, особливості виховання, чим займався, у яких жанрах писав, які проблеми його цікавили, яких результатів досягнув у своїй діяльності)
Прошу консультанта групи «Біографи» повідомити нам біографію Емми Андієвської.

Презентація випереджувальних завдань

Біографія №1
Емма Іванівна Андієвська народилась 19 березня 1931 року у Сталіно (сучасне місто Донецьк), під час Другої світової війни у 1943 році вона з матір’ю виїхала на захід, мешкала у США, Франції, Німеччині.
У 1957 році закінчила Український Вільний Університет.
У 1959-му році вийшла заміж за українського критика та письменника Івана Кошелівца, з яким прожила 40 років.
З 1955 по 1995 роки — режисер і редактор українського відділу радіо «Свобода».
З 1961 року живе у Мюнхені.
У1984 році стала лауреатом літературної премії Тетяни та Омеляна Антоновичів.

Біографія №2
Емма Іванівна є поетесою, прозаїком і відомою в Європі художницею. Поетичні збірки оформляє репродукціями своїх малярських творів. Пише також повісті та романи.
Малює переважно в фантастичній манері, в техніці олії, акварелі, гуаші.
Емма Андієвська добирає такі слова, які чітко й точно окреслюють явища та поняття. Це одна з особливостей її стилю, цим вона відрізняється від інших письменників.
Письменниця пише про різні сторони людського життя, серед її творів є казки-притчі, де вона розкриває проблеми егоїзму та людського «я» у суспільстві.
У 2006 році за запрошенням мера Донецька Олександра Лук’яненка відвідала Донецьк, зустрілася з читачами, подарувала бібліотеці 100 своїх книжок та 26 картин, а від мера отримала у подарунок золотий годинник.
А зараз до вашої уваги мультимедійна презентація на слайдах «Емма Андієвська — письменниця та художниця».

Рольова гра «Дерево пізнання»
Ми на уроці отримаємо багато цікавої інформації. І ви, мабуть, помітили, що на дошці прикріплене дерево. Поки що воно оголене. Ми його наповнимо листочками. Кожна розповідь ляже листочком на гілочки «Дерева пізнання».
(Кожен учень буде прикріплювати листочок після розповіді)
Цінність літератури полягає в тому, що людина, читаючи художні твори, може ознайомитися із життєвим досвідом різних націй, пережити разом із героями те, чого може уникнути в реальності, усвідомити помилки інших та розібратися у собі, дізнатися більше про навколишній світ.
Слухаючи ваші повідомлення, я занотувала собі факти, які є новими та потребують більш детального пояснення:
— Місто Сталіно
— Живопис Андієвської
— Терміни «казка» та «притча»
Як ви вважаєте, які джерел нам допоможуть розібратися з цими поняттями?
— Місто Сталіно — історія
— Живопис Андієвської — мистецтвознавство або художня культура
— Терміни «казка» та «притча» — Теорія літератури
Саме цю інформацію нам допоможуть передати представники інших груп.
Прошу консультанта групи №2 «Юні історики» повідомити нам історичну довідку.

Історія
Напередодні Жовтневої революції це було селище Юзівка, яке нараховувало близько 30 тисяч жителів. З 1924 року це місто Сталіно, місто з кількасоттисячним населенням, найважливіший центр вугільно-індустріального Донбасу.
Пізніше місто отримає назву Донецьк, у ньому збудують десятки потужних вугільних шахт, металургійний, коксохімічні та машинобудівні заводи, підприємства легкої і харчової промисловості, з’явиться мережа навчальних закладів.

Прошу консультанта групи №3 «Мистецтвознавці» повідомити нам довідку з мистецтвознавства або художньої культури.

Мистецтвознавство або Художня культура
Незвичайною є малярська майстерність Емми Андієвської, бо вона фантастична, казкова.
Емма Андієвська не лише відома на Заході як художниця з даром оригінального творчого мислення, її малярство налаштоване до людей.
Художниця виставлялася в багатьох країнах світу. Вперше глядачі побачили її акварелі в Мюнхені в 1956 році, а потім в Нью-Йорку — у 1989 році, Емма постійно ілюструє свої збірки.
У своїх роботах вона показує незвичайний погляд на життя, який змальовує нашу дійсність — добру та лиху, але різнобарвну.
Картини Емми Андієвської є в різних музеях, перегляньте, які заклади зберігають її картини:

— Український музей у Нью-Йорку, США
— Львівська картинна галерея, Україна
— Музей етнографії та художнього промислу, Україна
— Галерея «Захід», Харків, Україна
— Музей Емми Андієвської при Чернівецькому університеті, Чернівці, Україна
— Донецький обласний художній музей, Донецьк, Україна
— Музей Шарлоти Цандер, Німеччина
— Український Вільний Університет, Мюнхен, Німеччина
— Галерея Калоушка, Прага, Чехія

Прошу консультанта групи №4
«Юні теоретики» повідомити нам довідку з теорії літератури

Теорія літератури

Казка — один із основних жанрів народної творчості, епічний, розповідний, сюжетний художній твір усного походження про вигадані та фантастичні події; казка відзначається чіткою будовою: зачин, основна подія, розв’язка.

Притча — коротенький фольклорний або літературний розповідний твір повчального характеру, орієнтований переважно на алегоричну форму доведення змісту етичних цінностей буття.

Слово учителя

Притча — це повчальне алегоричне оповідання з чітко висловленою мораллю. Чимало притч можна знайти у Біблії та в давньоруських збірниках. Пізніше їх використовували в своїй творчості письменники й художники.
За змістом притча близька до байки, а іноді й до казки, але, на відміну від байки, у притчі немає алегоричних персонажів. Притча переважно повідомляє про подію, з якої читач робить повчальний висновок. «Казка про яян» Емми Андієвської, зовсім не схожа на прочитані вами казки. Відрізняє її повчальність, прямо висловлена мораль. Саме ця ознака наближає її до літературного жанру притчі. Тому за жанром цей твір — казка-притча.
(Обговорення з учнями цього жанру)
А зараз настав час ознайомитися із твором письменниці «Казка про яян». Та читаючи твори, ми маємо навчитися їх правильно розуміти, робити правильні висновки, ми маємо навчитись тому, що необхідно брати відповідальність і за своє життя та життя оточуючих, ми маємо пізнати себе, своє «Я», бо без цього ми не зможемо знайти своє місце у суспільстві, адаптуватися в ньому.

Робота з підручником
Виразне читання «Казки про яян»
Прошу від кожної команди представника для виразного читання твору та його переказування.

Читання твору учнями вголос

VI. Перевірка засвоєння знань

Гра «Злови помилку»
Дівчинка, випасаючи кіз, погналася за однією з корівок, яка відокремилася від решти, і, «посковзнувшись, упала у глибочезне озеро», потрапила у місто Яян. Мешканці цього міста не звертали на неї уваги, бо кожний з них жив своїм внутрішнім «я». Однак герой зустрів кволого діда. Старий не розповів йому про мешканців Яян, про те, що покинути це місто можна через міст, але до нього слід звернутися на «ви». На знак подяки, поваги до старого, пастушок посадив його собі на плечі і вийшов через відчинену браму. Потрапивши додому, замість діда на своїх плечах він побачив мішок, наповнений монетами.
Хлопець, випасаючи кіз, погнався за однією, яка відокремилася від решти, і, «посковзнувшись, упав у глибочезне провалля». Пастушок потрапив у місто Яян. Мешканці цього міста не звертали на нього уваги, бо кожний з них жив своїм внутрішнім «я». Однак козопасу пощастило, він зустрів кволого діда. Старий розповів йому про мешканців Яян. Від діда хлопець дізнався, що покинути це місто можна через браму, але до нього слід звернутися на «ти». На знак подяки, поваги до старого, пастушок посадив його собі на плечі і вийшов через відчинену браму. Потрапивши додому, замість діда на своїх плечах він побачив мішок, наповнений самоцвітами.

Тестування

1. Емма Андієвська народилася:
а) в Мюнхені;
б) Донецьку;
в) Києві

2. Письменниця виїхала за кордон на постійне місце мешкання:
а) 1943 р.;
б) 1939 р.;
в) 1970 р.

3. «Казка про яян» була написана Еммою Андієвською:
а) у 2003 р.;
б) 2000 р.;
в) 1995 р.

4. Яяни — це мешканці:
а) Якутії і Саян;
б) які знають тільки своє «я»;
в) прізвище та ім’я яких починається на «я»

5. Потрапивши на рідну землю, хлопець звернувся до старця, який сидів у нього на плечах, з такою піднесеною промовою:
а) «Яке щастя врешті бути вдома!»;
б) «Тепер ти бачиш, який гарний цей світ!»;
в) «Подивись, як гарно у мене на рідній землі!»

6. Чим була здивована брама («Казка про яян» Емми Андієвської)?
а) Щирою промовою хлопця до неї;
б) красою пастушка;
в) хлопець був наполегливий у своєму проханні. (Взамоперевірка)

Ключ: 1б; 2а; 3б; 4б; 5б; 6а.

Емма Андієвська. Українська письменниця і художниця, що живе в Німеччині. «Казка про яян». Прихований повчальний зміст твору, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *