Ліна Костенко. «Чайка на крижині», «Крила», українська література

Ліна Костенко. «Чайка на крижині», «Крила», українська література

Хід заняття Ліна Костенко. «Чайка на крижині», «Крила», українська література

IV. сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя.
Ліна Василівна Костенко, з постаттю якої ми ознайомимося на сьогоднішньому уроці,— письменниця нашої сучасності, яка нині плідно працює. Народилася вона у м. Ржищеві на Київщині 1930 року в сім’ї вчителів. Потім родина переїхала до Києва, де Ліна закінчила школу. Ще школяркою вона відчула потяг до літературної творчості, почала відвідувати літературну студію при журналі «Дніпро». Навчання в Київському педагогічному інституті, до якого вступила Ліна Костенко, не задовольнило її, і вона вирішила здобувати освіту в Московському літературному інституті.
Коли вийшли три перші збірки поезії Ліни Костенко: «Проміння землі» (1957), «Вітрила» (1958), «Мандрівка серця» (1961), багато кому стало зрозуміло, що в Україні з’явився яскравий, непересічний літературний талант, нова зірка. Але це були важкі для демократії часи командно-адміністративної системи, коли все робилося за вказівкою єдиної правлячої партії. Існувала жорстка цензура, заборонялося все живе, демократичне, те, що не вкладалося в рамки ідеологічних настанов. Тому дві набрані збірки поетеси були нібито «випадково» розсипані й не вийшли з друку. На цілих 16 років було оголошено заборону на поетичне слово Ліни Костенко, в офіційній критиці не стали згадувати навіть її ім’я. Увесь цей час поетеса писала «в шухляду». Тільки в 1977 році була надрукована збірка «Над берегами вічної ріки», через два роки — історичний роман у віршах «Маруся Чурай», а 1980 року — збірка «Неповторність». За ці видання Ліна Костенко одержала Державну премію України імені Т. Г. Шевченка.
Ім’я поетеси добре знають за кордоном, адже вона — лауреат італійської премії Франческо Петрарки, Міжнародної літературно-мистецької премії імені Олени Теліги, нагороджена медаллю Святого Володимира.
Вірші Ліни Костенко пройняті глибоким філософським підтекстом, метафоричністю, вони містять несподівані асоціації, паралелі, свідчать про неповторне світобачення, інтелектуалізм авторки. Письменниця часто сперечається із загальноприйнятими думками й твердженнями. Її улюблений художній прийом — тонкий іронічний випад.
У творчості поетеси відчутне гостре жадання краси, досконалості, затишку, людяності, бажання пропекти байдужу свідомість, достукатися до розуму, пробудити людську гідність. Однак нині їй хочеться не писати вірші про політику, а «малювати птиць срібним олівцем на лляному полотні»:

Я дерево, я сніг, я все, що я люблю.
І, може, це і є моя найвища сутність.

Ми ознайомимося з диптихом Ліни Костенко «Чайка на крижині» та «Крила».
Диптих — два мистецькі, літературні твори, об’єднані єдиним авторським задумом, сюжетом, дійовими особами чи образами.
(Запис до літературознавчого словничка.)

2. Виразне читання віршів «Чайка на крижині», «крила».

3. Словникова робота

4. Обмін враженнями, евристична бесіда.

— Яке загальне враження у вас склалося від віршів Ліни Костенко? Чим вони схожі на інші, чим різняться?

— Де відбувається дія, про враження від перебування в якій країні пише поетеса? (Польща, портове місто Щецин.)

— Яка пора року описується? (Рання весна.)

— Які часи поєднуються в загальному вигляді міста? (Старі й нові.)

— Які художні прийоми використовує поетеса при втіленні головної думки твору — уславлення, оспівування «крилатості»? (Прийом паралелізму — паралельне зображення явищ природи та людського життя, діалог, підтекст (алегоричність, метафоричність).)

— Чим друга частина (поезія «Крила») не схожа на першу? (Протиставленням «правди пташиної» та «правди людської», прямим значенням висловлювань (не метафоричним); іншим віршовим розміром.)

— Які людські якості, на думку авторки, є найціннішими, най-потрібнішими в житті? (Правдивість, чесність, довіра, вірність, кохання, працьовитість, щедрість, щирість, віра, мрійливість.)

— Які види опису є в поезії Ліни Костенко, назвіть їх особливості? (Зимовий, весняний пейзажі; вони персоніфіковані (коли предметам, явищам природи і тваринам надаються властивості людини).)

— Які автобіографічні моменти могли б бути відображені у цих творах Ліни Костенко (крім її вражень від власної подорожі Польщею)? (Образ самотньої чайки, що пливе окремо, незважаючи на всі небезпеки.)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Розгадування кросворда.
— Розгадавши кросворд, ви визначите, які риси характеру притаманні поетесі (її ім’я тут — ключове слово).

65

Відповідь: мрійливість, гідність, інтелектуальність, патріотизм, безкомпромісність, талановитість, людяність, неповторність, нестандартність, принциповість, критичність, прямота.

Ліна Костенко. «Чайка на крижині», «Крила», українська література

Повернутися на сторінку Українська література, шкільна програма

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *