Урок № 36. Значення книги в житті людини. Іван Федоров — батько українського друкарства. Оксана Іваненко: життя і творчість. Конспекти уроків української літератури, 6 клас

  Урок № 36. Значення книги в житті людини. Іван Федоров — батько українського друкарства. Оксана Іваненко: життя і творчість. Конспекти уроків української літератури, 6 клас

  Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом О. Іваненко, розкрити особливості історико-біографічного жанру літератури, розширити знання школярів про зародження книгодрукування в Україні, перевірити знання тексту повісті; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, пам’ять, увагу, спостережливість; робити власні висновки, узагальнення; формувати кругозір, світогляд; виховувати повагу до талановитої особистості, любов до книги, читання, усвідомлення важливості історичної спадщини, причетності кожної людини до історії держави, її зростання і процвітання.

  Тип уроку: засвоєння нових знань.

  Обладнання: дошка, комп’ютер, проектор, екран, презентація до уроку.

  Хід уроку № 36. Значення книги в житті людини. Іван Федоров — батько українського друкарства. Оксана Іваненко: життя і творчість. Конспекти уроків української літератури, 6 клас

  I. Організаційний момент

  II. Актуалізація опорних знань

  Учитель. «Добре є, браття, читання книжне…» А чи кожен із вас так вважає? Сьогодні до вас завітав кореспондент місцевої газети, він хоче взяти у вас інтерв’ю.

  Кореспондент.
  — Чи любите ви читати і які твори?
  — Що останнім часом ви читали не за програмою?
  — Чому надаєте перевагу в вільний час: читанню художньої літератури чи перегляду кінофільмів?
  — Що дає вам читання?
  — Чи впливає читання на ваш характер, на формування світогляду?
  — Навіщо ви читаєте? Що вас приваблює у творів?
  — Чи були у вашому житті такі дні, коли б ви не прочитали жодного рядка?

  Учитель. Нині багато хто надає перевагу телебаченню, Інтернету, кінофільмам, але тільки не читанню книг, вважаючи, що фільм є рівноцінною заміною книги, за сценарієм якої його знято.
  Як ви вважаєте, що більше корисне: читання чи перегляд фільму? Чому?
  Насправді, переглядаючи кінофільми, ми сприймаємо інформацію лише візуально. Книга ж вимагає від читача роботи думки, душі, дає змогу перечитати уривки, замислитися над сторінками, що чимось зацікавили. Влучне красиве художнє слово приносить читачеві можливості отримувати естетичну насолоду. То ж давайте спочатку переглянемо уривок із кінофільму.

  III. Оголошення теми, мети

  ІV. Засвоєння навчального матеріалу

  Слово вчителя: На українських землях перші друкарні виникають в др. пол. XVI ст. Початок українському друкарству поклав у 1574 році видатний російський першодрукар Іван Федоров.

  Слово вчителя:
  Кого вважають батьком українського друкарства?
  Коли і де були надруковані перші книги в Україні?
  Що нового вніс Іван Федоров у друкарську справу?
  Який напис викарбувано на могилі Івана Федорова? Чому?

  Слово вчителя: Постать Івана Федорова привертала до себе увагу багатьох письменників. Серед них виділяється белетризована повість Оксани Іваненко «Друкар книжок небачених».

  Слово вчителя: З творчістю Оксани Іваненко ви вже знайомились в початкових класах. Які саме твори ви вивчали? Чи сподобались вони вам?
  Давайте подивимось на екран пригадаємо основні відомості про життя і творчість письменниці

  V. Закріплення знань, умінь і навичок

  Учитель: Всі ви читали повість Оксани Іваненко «Друкар книжок небачених». Давайте перевіримо, як добре ви запам’ятали події, про які в ній говориться.
  «Зворотне інтерв’ю» (підготовлений учень у ролі Івана Федорова задає питання учням)
  — Якій справі я присвятив своє життя?
  — Хто із сильних світу цього підтримував мене?
  — Чому змушений був мандрувати?
  — Чи мав я учнів? Кого саме?
  — Як складалися стосунки з ними?
  — Хто зрадив мене? Чи пробачив я зраду? Чому?

  Літературна вікторина «Чи уважний я читач?»
  Запитання в торбу: працюючи в парах, учні складають по одному каверзному запитанню за змістом твору, кидають у торбу, перемішується, а потім, не дивлячись, витягують запитання і, обговоривши відповідь, озвучують її.

  VI. Підсумок уроку

  Слово вчителя: Сьогодні ми з вами познайомилися з великою постаттю — І. Федоровим, який займає значне місце в історії. Він був не лише друкарем, а й справжнім просвітником і великим подвижником української культури.

  Оцінювання знань учнів

  VII. Домашнє завдання

  Твір-мініатюра: «Значення книги у житті людини». Знати сюжет твору «Друкар книжок небачених», вміти розказати про початок книгодрукування, пояснювати роль книги в житті.

  Урок № 36. Значення книги в житті людини. Іван Федоров — батько українського друкарства. Оксана Іваненко: життя і творчість. Конспекти уроків української літератури, 6 клас

  Повернутися на сторінку Українська література 6 клас

  Комментарии закрыты.