Урок № 35. Тема. Культурне та просторове середовище людини. Узагальнюючий урок, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

    Урок № 35. Тема. Культурне та просторове середовище людини. Узагальнюючий урок, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

    Мета: визначити рівень засвоєння теоретичних знань і опанування практичними вміннями у період навчання в 7-му класі; розвивати логічне мислення, уміння узагальнювати матеріали, робити висновки.

    Тип уроку: перевірка й оцінювання знань, навичок і вмінь.

    Форма проведення: урок-гра.

    Обладнання: для вчителя — плакати із тестами-запитаннями і таблицею, пам’яткою учасника гри; для учнів — різні художні матеріали, аркуш паперу формату А2.

    ХІД УРОКУ № 35. Тема. Культурне та просторове середовище людини. Узагальнюючий урок, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

    I. Організація уваги учнів, оголошення теми та мети уроку

    II. Мотивація навчальної діяльності
    Учитель об’єднує учнів у групи (по 5—7 осіб) і пропонує придумати назву своїй команді.

    III. Розвиваюча гра

    Перший тур.
    Запитання до цього туру складаються із чотирьох тем: «Художні засоби зображення простору», «Об’ємно-просторова форма. Архітектура і місто», «Природне і культурне середовище людини», «Предметне середовище». Запитання до кожної теми поділяються на чотири рівні.
    Учитель подає запитання у вигляді таблиці:

    225

    Команди по черзі вибирають тему, рівень і номер запитання. Один учень із команди дає відповідь.
    За кожну правильну відповідь команда отримує один бал. Виграє та команда, у якій більше балів.

    Пам’ятка учасника гри
    1. Говорити по черзі, а не всім одночасно.
    2. Не перебивати того, хто говорить.
    3. Чітко висловлювати свою думку.

    Тести-запитання до першого туру.

    Тема 1. Художні засоби зображення простору

    І рівень

    1. Жанр образотворчого мистецтва:
    а) пейзаж;
    б) картина;
    в) живопис.

    2. Скульптура — це … образотворчого мистецтва:
    а) жанр;
    б) рід;
    в) вид.

    3. Вид образотворчого мистецтва, до якого належить малюнок, виконаний олівцем, вуглем, гелевою ручкою:
    а) живопис;
    б) графіка;
    в) декоративно-прикладне мистецтво.

    II рівень

    4. Вид перспективи, яка показує зміну кольору і тону віддалених предметів, що сприймаються зором:
    а) лінійна;
    б) повітряна;
    в) кутова.

    5. Пам’ятник значних розмірів, який установлюють на честь важливих історичних подій:
    а) монумент;
    б) декоративна скульптура;
    в) станкова скульптура.

    6. Автор картини «Осінній день. Сокольники»:
    а) М. Кримов;
    б) М. Реріх;
    в) І. Левітан.

    III рівень

    7. Відбиток на папері, шовку та інших матеріалах, виконаний з авторської друкарської форми:
    а) естамп;
    б) малюнок;
    в) начерк.

    8. Гравюра на дереві:
    а) ліногравюра;
    б) офорт;
    в) ксилографія.

    9. Напрямок мистецтва XX ст., основою якого є відмова від реального зображення:
    а) класицизм;
    б) абстрактне мистецтво;
    в) бароко.

    IV рівень
    Скориставшись таблицею, напишіть, якому художнику відповідає назва картини, позначивши цифрою прізвище художника, а літерою — назву його картини.

    226

    Тема 2. Об’ємно-просторова форма. Архітектура і місто

    I рівень

    1. Мистецтво створення споруд:
    а) дизайн;
    б) архітектура;
    в) скульптура.

    2. Внутрішній простір будівлі:
    а) інтер’єр;
    б) екстер’єр;
    в) пленер.

    3. Зовнішній вигляд будинку:
    а) пленер;
    б) інтер’єр;
    в) екстер’єр.

    II рівень

    4. Вид монументально-декоративного мистецтва, до якого належать картини, виконані на склі:
    а) вітраж;
    б) мозаїка;
    в) фреска.

    5. Вид перспективи, яку використав художник у своїй картині (мал. 333):
    а) фронтальна;
    б) кутова;
    в) знизу вгору.

    227Мал. 333. П. Федотов. Сватання майора

    6. Стиль, до якого належить дана споруда (мал. 334):
    а) модерн;
    б) готика;
    в) класицизм.

    228Мал. 334

    ІІІ рівень

    7. Споруда, яка утворена менґірами, встановленими по колу:
    а) кромлех;
    б) дольмен;
    в) менґір.

    8. Архітектор першої ступінчастої піраміди:
    а) Хеопс;
    б) Імхотеп;
    в) Хефрен.

    9. Споруда, в основі якої лежить архітектурний елемент — арка:
    а) Пантеон;
    б) Парфенон;
    в) Колізей.

    IV рівень

    10. Архітектурний стиль, до якого належить Шартський собор Нотр-Дам у Франції:
    а) готичний;
    б) романський;
    в) бароко.

    11. Софія Київська була збудована за наказом:
    а) царя Івана Грозного;
    б) княжни Ольги;
    в) Ярослава Мудрого.

    12. Художнє оформлення вистави засобами живопису, графіки, скульптури, освітлення тощо:
    а) ілюстрація;
    б) декорація;
    в) плакат.

    Тема 3. Природне і культурне середовище людини

    І рівень

    1. Малюнок, що намічає тільки загальні, найважливіші риси:
    а) начерк;
    б) проект;
    в) план.

    2. Яйце, прикрашене крапками:
    а) дряпанка;
    б) писанка;
    в) крапанка.

    3. Крашанки, по яких гострим предметом видряпується малюнок:
    а) мальованки;
    б) дряпанки;
    в) крапанки.

    II рівень

    4. Зображення, яке доповнює будь-який друкований текст:
    а) візерунок;
    б) орнамент;
    в) ілюстрація.

    5. Заголовна сторінка книжки:
    а) титул;
    б) обкладинка;
    в) форзац.

    6. Художник, який працював у галузі ілюстрації:
    а) І. Левітан;
    б) Г. Нарбут;
    в) В. Тропінін.

    III рівень

    7. Художнє конструювання зручних і красивих предметів — це:
    а) декоративно-прикладне мистецтво;
    б) дизайн;
    в) інтер’єр.

    8. Індивідуальна манера, своєрідні неповторні особливості творчості митця: ,
    а) стиль;
    б) мода;
    в) почерк.

    9. Вид скульптури, до якого належить зображення (мал. 335):
    а) монументальна;
    б) монументально-декоративна;
    в) камерна.

    IV рівень

    10. Гармонійна організація природного простору:
    а) садово-паркова скульптура;
    б) дизайн;
    в) ландшафтна архітектура.

    229Мал. 335. Мавпа. Кераміка

    11. Стиль, який має сад, розташований за симетричним малюнком:
    а) японський;
    б) регулярний;
    в) селянський.

    12. Який стиль має сад, складений із піску, гальки і наче випадково розкиданого по них каміння?
    а) Японський;
    б) модерн;
    в) регулярний.

    Тема 4. Предметне середовище

    I рівень

    1. Умовне позначення будь-якого поняття:
    а) символ;
    б) плакат;
    в) знак.

    2. Книжковий знак — це:
    а) заставка;
    б) екслібрис;
    в) піктограма.

    3. Живопис, пов’язаний з архітектурою:
    а) декоративний;
    б) станковий;
    в) монументальний.

    II рівень

    4. Просторове зображення, модель будь-чого в зменшених розмірах:
    а) проект;
    б) дизайн;
    в) макет.

    5. Відтворення об’ємно-пластичних і просторових властивостей предметного світу:
    а) архітектоніка;
    б) моделювання;
    в) макет.

    6. Зв’язок між людиною, твариною, рослиною, довкіллям:
    а) екологія;
    б) атмосфера;
    в) гідросфера.

    III рівень

    7. Друкований відбиток на папері з пластини (дошки), на якій вирізьблено малюнок:
    а) гравюра;
    б) нарис;
    в) ескіз.

    8. Вид образотворчого мистецтва, до якого належить піктографія:
    а) живопис;
    б) графіка;
    в) дизайн.

    9. Малюнок з коротким текстом, який несе в собі агітаційну, інформаційну, рекламну інформацію:
    а) плакат;
    б) листівка;
    в) марка.

    IV рівень

    10. Споруди-фортеці — належать до стилю:
    а) модерн;
    б) готичного;
    в) романського.

    11. Культові споруди-ступи були побудовані:
    а) в Індії;
    б) Китаї;
    в) Росії.

    12. Період розквіту європейської культури, перехід від середньовіччя до нового часу:
    а) готика;
    б) Відродження;
    в) рококо.

    Другий тур.
    Учні виконують колективну композицію на аркуші паперу формату А2 — дружній шарж або комікс на тему «Наш дружній клас» або «Я і мої однокласники», застосовуючи різні художні матеріали, різноманітні техніки та прийоми.

    IV. Завершення уроку

    Групи презентують свої роботи.
    Учитель підводить підсумки: визначає, як працювали команди, та оцінює рівень навчальних досягнень учнів.

    Урок № 35. Тема. Культурне та просторове середовище людини. Узагальнюючий урок, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків малювання, образотворче мистецтво 7 клас
