УРОК № 34 Тема. М. В. Гоголь. «Вечір проти Івана Купала», українська література 9 клас

    УРОК № 34 Тема. М. В. Гоголь. «Вечір проти Івана Купала», українська література 9 клас

    Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художні особливості оповідання, його романтичну спрямованість; розвивати навички аналізу прозових творів, висловлення власної думки щодо прочитаного; формувати переконання, що чистота душі, остереження гріха — Божий і людський заповіти.

    Обладнання: портрет письменника, збірки творів, ілюстрації до них, відеоматеріали (фрагменти екранізації творів української тематики).

    Теорія літератури: оповідання, фольклорна основа, художній образ, художні засоби.

    ХІД УРОКУ № 34 Тема. М. В. Гоголь. «Вечір проти Івана Купала», українська література 9 клас

    I. Мотивація навчальної діяльності школярів

    Вступне слово вчителя.

    У 1850 році із заслання Т. Г. Шевченко писав своїй добрій знайомій Варварі Рєпніній: «Перед Гоголем потрібно ставитись побожно, як перед людиною, обдарованою глибоким розумом і найніжнішою любов’ю до людей. Гоголь — справжній знавець людського серця! Наймудріший філософ! І найпіднесеніший поет повинен благоволити перед ним, як перед людинолюбцем!» Ось так високо оцінив Шевченко творчість Гоголя. Спробуємо й ми, аналізуючи гоголівський твір, усвідомити його гуманізм та моральні уроки.

    II. Оголошення теми й мети уроку

    «Хвилинка мудрості».

    ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

    1. Складання опорної схеми.

    • Опишіть у вигляді опорної схеми композицію оповідання «Вечори проти Івана Купала»

    ukrainska_literatura_9_klas_36

    2. Завдання учням.

    • Пригадайте й розкажіть, що ви знаєте про свято Івана Купала та про легенди, з ним пов’язані. (Матеріал вивчався в 6 класі. Купальські пісні. Легенда про цвіт папороті, що відкриває скарби.)

    ІV. Формування вмінь та навичок

    1. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

    • В оповіданні «Вечори проти Івана Купала» М. В. Гоголь виступає як письменник романтичного спрямування. Визначте риси романтизму у творі.

    Орієнтовні відповіді

    — Виняткові, містичні характери (Басаврюк, відьми);

    — незвичайна ситуація, таємничість (пошук Петром скарбу);

    — поєднання національного і соціального (протистояння бідного і багатого козаків);

    — сильне кохання молодих людей — трагічний кінець;

    — фольклорна основа.

    2. Колективне (або групове) дослідження.

    (Учні досліджують історію гріхопадіння Петра та розплати за це.)

    ukrainska_literatura_9_klas_37

    Висновок. Трагедія Петра не у наївній вірі в допомогу чорта, а у власній згубній жадібності, засліпленості багатством, занедбанні чистоти душі. Він скоїв гріхопадіння (починаючи від відчаю до справжнього злочину, кровопролиття), розбагатів і одружився з коханою дівчиною. Але на чужому горі щастя не збудуєш.

    Висока народна мораль засуджує злочинні вчинки людини. Тому Петро гине, а Пидорка йде в монастир. Отже, автор утверджує думку, що сам зв’язок з «нечистою силою» уже є злодіянням.

    3. Проблемне запитання.

    (Розв’язується за допомогою інтерактивної вправи «Займи позицію».)

    — Чи хотів М. Гоголь переконати читачів, що існує «нечиста сила»?

    (Учні наводять аргументи. «Так» — дуже достовірна розповідь очевидців, яскраві, детальні описи зовнішнього вигляду, дій Басаврюка, відьом.

    «Ні» — оповідається, як сп’янілому церковному старості привиділося, ніби чарка кланялась йому в пояс; підсмажений баран ожив і танцював підпилим старшинам у тітчиному шинку. Письменник відверто підсміюється над забобонами й п’яними видіннями козаків та церковних служителів.)

    4. Інтерактивна вправа «дерево рішень».

    ukrainska_literatura_9_klas_38

    5. Робота з текстом.

    — Знайдіть монолог-скаргу Пидорки на свою долю та відповідь їй Петра.

    — Випишіть усі художні засоби й зробіть висновок про художню майстерність автора.

    V. Підбиття підсумків уроку

    Інтерактивна вправа «Мікрофон».

    • Продовжіть речення:

    «Найбільше мені сподобалася…»

    «Я зрозумів (зрозуміла), що…»

    «М. Гоголь довів, що…»

    VI. Домашнє завдання

    Підготуватися до тематичної контрольної роботи.

     

    УРОК № 34 Тема. М. В. Гоголь. «Вечір проти Івана Купала», українська література 9 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури 9 клас
