Б. Лепкий. «Цвіт щастя», українська література
Хід заняття Б. Лепкий. «Цвіт щастя», українська література
IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Слово вчителя.
«Сьогодні українському письменникові Богданові Лепкому повертається його чесне ім’я, а українській літературі — його твори. Повертаються після довгого й несправедливого замовчування. Навіть знана у всіх усюдах, де живуть українці, знаменита пісня «Чуєш, брате мій…», що постала з його вірша «Журавлі», публікувалася без імені автора, як народна.
Та Богдан Лепкий — не епізодичне ім’я в українській літературі, це постать першорядної ваги, непересічного таланту. Поет, прозаїк, перекладач, літературознавець, видавець — він у кожній із цих галузей вніс вагомий вклад в історію рідної культури…» — так пише про Богдана Сильвестровича Лепкого літературознавець Микола Ільницький.
Вдумайтесь лише у такий факт: один тільки перелік його творів займає 700 друкованих сторінок! А ще Богдан Лепкий — талановитий художник і музикант.
Його батько, сільський священик, сам писав під псевдонімом Марко Мурава; мати гарно грала й співала; брат Левко став відомим композитором.
Учився Лепкий у Бережанській гімназії і аж у трьох університетах — Віденському, Краківському та Львівському. Спочатку вчителював у рідній гімназії, у Кракові, потім став професором української літератури Ягеллонського університету. З 1899 року переїздить до Кракова й постійно живе у Польщі, хоч дуже сумує за рідною українською землею.
Серед друзів Б. Лепкого — Іван Франко, В. Стефаник і багато інших відомих діячів культури.
У тридцятих роках ХХ ст. Лепкий часто приїжджав із Кракова на Івано-Франківщину в село Черче. Там він лікувався в місцевому санаторії, наймаючи житло. А 1933 року сільська громада безкоштовно спорудила для нього спеціальний будинок, назвавши його «Богданівкою». Це дуже промовистий факт.
У роки Другої світової війни старий, хворий письменник не лише втратив роботу в університеті, а й зазнав переслідувань.
Як і кожна людина, а особливо творча, Б. Лепкий замислювався над тим, що ж таке людське щастя і як його знайти.
Цій проблемі він присвятив новелу «Цвіт щастя», у якій тонко розкрив внутрішній світ маленького хлопчика, що шукає квітку щастя.
2. Виразне читання новели «Цвіт щастя».
3. Словникова робота
4. Обмін враженнями, евристична бесіда, спостереження над художнім текстом.
— Яке враження справив на вас твір?
— Чи багато подій відбувається у цьому творі? Чому письменник приділяє більше уваги: подіям чи думкам, почуттям?
— Як мати пояснює дитині, що таке щастя і доля? А як би ви пояснили це?
— Як ви думаєте, що було насправді, а що було уявним?
— Знайдіть у творі описи природи, з’ясуйте їхню роль.
— Поясніть прихований зміст останнього абзаца. Чому, на ваш погляд, твір завершено риторичним питанням?
— Які ви знаєте народні легенди про квітку щастя?
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Запитання
Марійка Допитлива замислилася. Якщо людина ризикує життям з благородною метою, то вона — герой і це — подвиг. А чи можна назвати героєм цього хлопчика?
Допоможіть Марійці розібратися.
VII. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати, переказувати, аналізувати твір «Цвіт папороті», знаходити та коментувати реальне і уявне у творі; зробити ілюстрації.
Б. Лепкий. «Цвіт щастя», українська література
Повернутися на сторінку Українська література