М. В. ГОГОЛЬ «ВЕЧІР ПРОТИ ІВАНА КУПАЛА», УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

М. В. Гоголь «Вечір проти Івана Купала», українська література

Хід заняття М. В. Гоголь «Вечір проти Івана Купала», українська література

I. Мотивація навчальної діяльності

Микола Гоголь — видатний український митець, який писав російською мовою. Його творчість належить культурі й українського, й російського народів. За життя Гоголя й згодом письменники Микола Костомаров, Пантелеймон Куліш, Михайло Драгоманов, Іван Франко, Олена Пчілка та інші розглядали його «Вечори на хуторі біля Диканьки» як талановите мистецьке явище українського літературного процесу. Тарас Шевченко у посланні «Гоголю» назвав його другом і братом. Великий Кобзар вважав провідною рисою творчості Гоголя «сміх», сатиричне спрямування, своєї — «плач» над тяжкою долею України, проте стверджував їхню духовну спільність у запереченні зла. Сам Гоголь завжди підкреслював свою причетність до українського народу і його культури. Про життєвий і творчий шлях письменника більш детально ми і дізнаємося на сьогоднішньому уроці.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Огляд кросвордів, чайнвордів та головоломок до теми «Українські поети-романтики».

ІV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Міні-лекція

Майбутній письменник Микола Гоголь з’явився на світ в небагатій поміщицькій родині на Полтавщині. Дід Опанас Дем’янович, сам пробивав собі дорогу в житті і, хоч не дослужився до високих чинів, але знав п’ять мов, був майстерним оповідачем анекдотів та різних історій. Батько деякий час служив поштовим чиновником, потім управляючим у помісті Д. П. Трощинського. Біографи відзначають його розум, поетичний та акторський таланти. Мати добре знала народні звичаї, була тонкою поетичною натурою. Сам Микола був вразливим, хворобливим хлопчиком. Змалку тягнувся до прекрасного — народної творчості, літератури, театру. А в поміщика, де служив батько, був театр, домашній оркестр, багата бібліотека, колекція картин, зброї, тому майбутній письменник бував там часто.

У селі Василівка неподалік від Миргорода, де знаходилася садиба Гоголів-Яновських, щоосені проходили ярмарки. Їх із дитинства любив спостерігати Гоголь, і саме вони послужили йому джерелом для зображення знаменитого Сорочинського ярмарку.

Навчався майбутній письменник у Ніжинській гімназії вищих наук. Разом із друзями слідкував за новинками літературного життя, читав Пушкіна. У гімназії видавалися рукописні журнали, була організована учнівська бібліотека, якою завідував Гоголь. Він захопився живописом, театром, почав писати вірші. Але найбільшою його мрією була служба на благо Вітчизни. Це бажання могло здійснитися лише в Петербурзі, куди Гоголь прагнув усіма силами. Закінчивши навчання, Гоголь їде в омріяний Петербург, працює чиновником і переживає глибоке розчарування: не таким він бачив своє служіння Батьківщині. Єдина користь — набуття життєвого досвіду, знайомство з петербурзьким життям і здобуття матеріалів для майбутніх творів.

Гоголь починає писати. Йому згадується Україна, він просить матір прислати йому описи звичаїв, національних костюмів, пісні, казки, легенди українського народу. У 1831-1832 роках виходить збірник Гоголя «Вечори на хуторі біля Диканьки». Метою письменника було відобразити духовну красу народу, його мрії про вільне й щасливе життя. Твори отримали високу оцінку критики й мали великий успіх у читачів. Далі з’являються збірки «Миргород», «Арабески», знаменита комедія «Ревізор», поема «Мертві душі». Гоголь багато подорожує, живе в різних краях, але все ж повертається на Батьківщину. Його твори й тепер цікаві нашим сучасникам. Вони, як свого часу О. Довженко, можуть сказати: «Гоголь оволодів моєю душею. Його «Вечори на хуторі біля Диканьки» ніби зачарували мене».

2. Евристична бесіда.

— Назвіть чинники, які сприяли розвиткові літературного таланту Гоголя.

ukrainska_literatura_9_klas_34

3. Виразне читання I частини оповідання М. Гоголя «Вечір проти Івана Купала».

4. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.

5. Евристична бесіда.

— Від чийого імені ведеться розповідь? (Оповідача, дячка …ської церкви.)

— Які прикмети тодішнього життя відтворює письменник? (Натуральне господарство, бідність козаків, на оселі яких постійно нападали вороги; церква, шинок; батьки обирали для дочок багатих женихів, не зважали на почуття.)

— Ще раз прочитайте портрет Пидорки. У якому дусі він змальований? (Народнопоетичному.)

6. Коментар

Відомо, що Гоголь, працюючи над повістями, думав по-українськи й перекладав свої твори російською мовою. Тому в оригіналі багато українізмів. Характерним для гоголівського стилю є органічне поєднання комічно-простомовного з високо-ліричним.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Завдання

• Впишіть у клітинки ім’я персонажа, від імені якого ведеться розповідь у повістях «Вечорів на хуторі біля Диканьки».

ukrainska_literatura_9_klas_35(Пасічник Рудий Панько)

VII. Домашнє завдання

Дочитати оповідання, вміти його переказувати, аналізувати.

М. В. Гоголь «Вечір проти Івана Купала», українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *