Урок № 32 Тема. Олекса Стороженко. «Скарб». Сюжет твору, українська література 7 клас

    Урок № 32 Тема. Олекса Стороженко. «Скарб». Сюжет твору, українська література 7 клас

    Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю письменника, викликати інтерес до вивчення його творів; допомогти опрацювати сюжет твору; розвивати навички сприйняття матеріалу на слух, виразного читання; вчити повно й точно відповідати на питання; розвивати логічне й образне мислення; виховувати прагнення до повноцінного, сповненого сенсу життя на засадах загальнолюдських цінностей.

    Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до його творів, виставка книжок.

    Теорія літератури: гумор, засоби гумористичного зображення, оповідання.

    Хід уроку № 32 Тема. Олекса Стороженко. «Скарб». Сюжет твору, українська література 7 клас

    I. Повідомлення теми й мети уроку

    II. Мотивація навчальної діяльності школярів

    III. Актуалізація опорних знань учнів

    Перевірка домашнього завдання.

    Заслуховування усних творів про враження від повістей Григо-ра Тютюнника.

    IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

    1. Слово вчителя.

    Про Олексу Стороженка мало відомо сучасному читачеві, оскільки його ім’я і творчість довгий час замовчувалися.

    Нащадок давнього козацького роду, син відставного офіцера, він сам прослужив 26 років у війську, брав участь у російсько-турецькій війні. Здавалося б, сувора військова служба і захоплення літературою, народною творчістю, українською демонологією — несумісні поняття. Але Стороженко, як і М. Гоголь, з котрим він був особисто знайомий, поєднав у своїй творчості фантастичні елементи з реалістичним зображенням селянського побуту, звичаїв, з народним гумором і народною мудрістю. Він написав роман і низку оповідань, більшість яких друкувалася в журналі «Основа». І. Франко назвав письменника «талановитим оповідачем».

    2. Виразне читання оповідання Олекси Стороженка «Скарб».

    3. Словникова робота за питаннями учнів.

    4. Обмін враженнями, евристична бесіда.

    — Чи сподобалося вам оповідання, чим саме?

    — Яке прізвисько було у Павла, чому таке?

    — А захотіли б ви такого щастя, як у Павла?

    — Як ви ставитеся до материного виховання, до поведінки матері Павла?

    — Які звичаї та повір’я українських селян описані в оповіданні?

    — Від імені кого ведеться розповідь?

    — Що нагадують останні роздуми в оповіданні? (Мораль у байці.)

    V. Закріплення знань, умінь та навичок

    Запитання

    У Марійки Допитливої виникло питання: а навіщо ми вивчаємо такий твір, який він має стосунок до сьогодення? Якийсь лежень-нероба, якийсь скарб, дохлий собака… Все це так не в’яжеться з ХХІ століттям…

    — А ви як думаєте? Своє твердження обґрунтуйте.

    VI. Підбиття підсумків уроку

    VII. Домашнє завдання

    Навчитися виразно читати, переказувати зміст оповідання, відповідати на питання підручника; зробити ілюстрації.

     

    Урок № 32 Тема. Олекса Стороженко. «Скарб». Сюжет твору, українська література 7 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 7 клас
