М. ВОРОНИЙ. «ЄВШАН-ЗІЛЛЯ». РОЗДУМИ ПРО СУЧАСНІСТЬ, УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

М. Вороний. «Євшан-зілля». Роздуми про сучасність, українська література

Хід заняття М. Вороний. «Євшан-зілля». Роздуми про сучасність, українська література

II. Мотивація навчальної діяльності

Письменник М. Вороний, із твором якого ми ознайомилися на попередніх уроках,— великий патріот своєї батьківщини. Він уболіває за її долю, прагне, щоб усі громадяни були свідомими, дбали про свій край і народ, не зневажали їх і не забували. У давній історії поет знаходить яскравий приклад повернення із забуття ханського хлопчика. Багато синів України, на думку М. Вороного, теж ходять манівцями, не розуміючи, що їхня сила в єдності, а щастя — в ріднім краї.

З дня виходу у світ поеми «Євшан-зілля» теж минуло вже багато років. Але ідеї, висловлені в ній, як ніколи актуальні нині.

Кого з вас, наприклад, не хвилює, у якому суспільстві і як ви житимете, коли станете дорослими, чи гідною буде старість ваших батьків?

Тож давайте поміркуємо, помріємо якою буде Україна через 20, 50 років, що треба зробити, щоб була вона цивілізованою, процвітаючою країною.

ІІІ. Основний зміст роботи

1. Підготовка до написання твору «Якою я бачу україну в майбутньому».

Учитель пропонує учням написати твір-роздум (можливо, з елементами опису, розповіді) на тему «Якою я бачу Україну в майбутньому».

У цьому творі має бути вступ (2—4 речення), наприклад: «Кожна людина замислюється над своїм майбутнім, мріє, щоб воно було якнайкращим. Але ми живемо в державі, тому наша доля дуже залежить від стану справ у цьому суспільстві…»

В основній частині бажано охарактеризувати державу, в якій ми живемо нині,— стан економіки, культури, екології, розвиток науки, техніки, спорту, освіти, мови й т. ін.

Потім слід змалювати те, які зміни повинні відбутися в цих сферах у майбутньому, які шляхи досягнення успіху учні пропонують.

Насамкінець слід зробити висновок про те, від кого ж залежать зміни на краще в суспільстві, що особисто учні можуть зробити для цього тепер і в майбутньому. Школярі висловлюють судження про історичну пам’ять як усвідомлення приналежності людини до свого народу.

Треба звернути увагу на грамотне й логічне мовне оформлення думок. Обсяг твору — до однієї сторінки. Не забувати про абзаци, про те, що не слід повторювати одні й ті самі слова, вирази близько в тексті (треба заміняти їх синонімами, займенниками).

У творі-роздумі доречне вживання таких виразів: на мою думку…, я гадаю.., на мій погляд…, не можу з цим погодитися (не погодитися)…, щодо цього у мене виникають сумніви… і под.

2. Робота у чернетках.

3. Зачитування творів, удосконалення та самовдосконалення висловлювань.

4. Робота в чистовиках.

IV. Домашнє завдання

За бажанням зробити підбірку про видатних українців та їхні досягнення (чи підготувати розповідь про когось одного з них).

М. Вороний. «Євшан-зілля». Роздуми про сучасність, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *