Чергування кінцевих приголосних основи в іменниках різного роду в давальному і місцевому відмінках однини, українська мова
Тема. Чергування кінцевих приголосних основи в іменниках різного роду в давальному і місцевому відмінках однини. (Вправи 111 — 115).
Мета. Ознайомити учнів із випадками чергування приголосних в іменниках; виробляти навички правильного відмінювання іменників.
Обладнання: мовний матеріал.
Хід заняття Чергування кінцевих приголосних основи в іменниках різного роду в давальному і місцевому відмінках однини, українська мова
III. Актуалізація опорних знань
1. Самостійна робота.
Прочитайте, поясніть, спишіть. У виділених словах визначте рід, число, відмінок.
I варіант
- Краше фунт розуму, ніж пуд краси.
- Поганий жнець довго серпа вибирає.
II варіант
- Героя народжує боротьба.
- Без вітру і трава не колишеться.
2. Каліграфічна хвилинка.
г к х гкх з ц з зцс
Дуга — дузі, квітка — квітці, вільха — на вільсі
- Визначте число, рід і відмінок усіх іменників.
IV. Повідомлення теми і завдань
Ви навчились розрізняти відмінки, визначати відмінки іменників. Сьогодні розглянемо нове мовне явище, що представлене у каліграфічній хвилинці, — чергування приголосних.
V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Вправа-дослідження
- Про що ви дізналися із прочитаного тексту?
- Доберіть влучний заголовок до нього.
- Чи хотілось би вам щось змінити у тексті? Чому?
- Які недоліки є в ньому? Як їх усунути?
- Випишіть виділені іменники в таблицю за зразком. Позначте закінчення.
- Спробуйте сформулювати правило про зміну кінцевих приголосних звуків основи в іменниках жіночого роду перед закінченням -і.
- Порівняйте свій висновок із правилом на с. 57.
- У яких відмінках іменників перед закінченням вживаються приголосні [г], [к], [х], а в яких — [з’], [ц’], |с’]?
- Чому тверді приголосні змінюються на м’які? (Тому що в давальному і місцевому відмінках кінцевий приголосний основи стоїть перед -і. А перед -і вживаються лише м’які або пом’якшені приголосні.)
2. Робота в парах
Чергування кінцевих приголосних [г], [к], [х] на [з’], [ц’], [с’] перед закінченням -і в іменниках чоловічого роду у місцевому відмінку однини.
3. Виконання вправи
Чергування кінцевих приголосних [г], [к], [х] на [з’], [ц’], [с’] перед закінченням -і в іменниках середнього роду у місцевому відмінку однини.
4. Висновок
VI. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Вправа «Потренуймо пам’ять!»
Прочитайте вірш. Вивчіть його напам’ять (можна в парах).
- Назвіть іменники, ужиті у місцевому відмінку однини. Поясніть чергування кінцевих приголосних основи у цих словах (можна запропонувати ще раз «порадитись» із правилом, с, 58).
- Складіть і запишіть речення з цими словами (2 на вибір).
2. Робота з прислів’ями.
- Поясніть зміст кожного прислів’я.
- Спишіть, вставивши на місці крапок потрібну букву.
- Поряд запишіть початкову форму іменників, виділіть в обох словах букви, що позначають звуки, які чергуються.
• Гостя запрошуй на поро…і.
• Хто у кожу…і, тому зима не страшна.
• Що на умі, те й на язи…і.
• Лихе по людях ходить, а не по лу…і.
Наприклад: Що на умі, те й на язиці (язик).
3. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).
VII. Підсумок
- Над чим ви працювали сьогодні на уроці?
- Чому треба знати про зміну приголосних перед закінченням -і в іменниках різного роду в давальному та місцевому відмінках однини?
Чергування кінцевих приголосних основи в іменниках різного роду в давальному і місцевому відмінках однини, українська мовак
Повернутись на сторінку Українська мова