ГРИГІР ТЮТЮННИК. «КЛИМКО». МОРАЛЬНО-ЕТИЧНІ УРОКИ, ХУДОЖНІ ОСОБЛИВОСТІ ТВОРУ, УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

Григір Тютюнник. «Климко». Морально-етичні уроки, художні особливості твору, українська література

Хід заняття Григір Тютюнник. «Климко». Морально-етичні уроки, художні особливості твору, українська література

III. Актуалізація опорних знань

1. Зачитування (або переказ) найбільш вражаючого епізоду.

Учні зачитують або переказують найбільш вражаючий епізод з повісті, аргументуючи свій вибір.

2. Огляд ілюстрацій та ілюстрацій художників.

Учні висловлюють свої думки щодо відповідності змальованого змістові твору.

IV. Формування і вдосконалення умінь та навичок

1. Колективне характеризування головного героя повісті Климка.

Завдання: заповнити таблицю, підібравши цитати до рис характеру (або навпаки, в залежності від підготовки класу).

Риси Цитати
Добрий, турботливий, чуйний, акуратний, працьовитий, умілий«Це була найбільша радість Климкова — покласти перед дядьком чепурно списані зошити, а самому заходитися поратися: винести миску з дьогтяною водою, витерти підлогу, де набризкано, і тихо, покрадьки, щоб дядько не обернувся, насипати йому юшки, якої сам і наварив,— гарячої та запашної».
Самостійний, гордий «Доглядати за собою — зварити їсти, прибрати в хаті, випрати одежину — він умів і сам. Давно вже вмів…»
Витривалий, терплячий«…Земля була холодна, від неї потерпли підошви і зробилися як дерев’яні. Коли вони мерзли так, що аж пекли, і не було вже терпцю йти далі, Климко сідав просто серед дороги й одтирав їх руками…» «Останню половину сухаря він із’їв учора зранку і відтоді не мав ані рісочки в роті».
Товариський«…Він рідко коли залишався наодинці у закіптюжених стінах, бо в нього частенько,— бувало, що й до ночі,— засиджувалося шкільне хлоп’яче товариство… »
Відповідальний«Що, що в нас картоплі є трохи та сала? Цього хоч би на два місяці хватило. А скоро зима. Зараз, поки тепло, треба йти. Харчів наміняємо по дорозі назад, молока, може…»
Милосердний«Климко видлубав з кишені одну тридцятку і поклав бабусі у пелену, а сам швидко пішов геть».
Кмітливий, сміливий«Климко випустив плащ-палатку, вчепився дівчині в другу руку і закричав: «Це моя сестра! Сестра моя, пустіть її! Чуєте? Вона мені за матір!»»
Совісний, відповідальний, стійкий«—Треба ж роботу якусь зробити тітці, а то тільки набалакав: і те зроблю, і те…» «В дощ він не зупинявся, щоб десь його переждати, а йшов і йшов, напнувшись надірваною плащ-палаткою, доки несли ноги» і т. ін.

2. Робота над усним твором на основі таблиці.

Учні працюють над складанням усного твору на тему «Що захоплює мене в образі Климка» або «Які морально-етичні уроки повісті «Климко»».

3. Евристична бесіда, пошуково-дослідницькі завдання.

— Чи вважаєте ви, що Григір Тютюнник просто описав своє життя? Доведіть своє судження на основі порівняння біографії письменника та сюжету твору.

— Усі знають, усі погоджуються з тим, що доброта й чуйність — це гарно, це краще, ніж робити зло. Тоді чому в нашому житті ще так багато зла? Поділіться своїми роздумами про це.

— У яких випадках, на вашу думку, доцільна й потрібна самопожертва? І чи потрібна вона взагалі?

4. Спостереження над художнім текстом.

Учні заповнюють таблицю, визначаючи художні засоби названих цитат, їхню роль у творі (або навпаки, підбираючи приклади художніх засобів).

Художні засобиПриклади
Епітети«Чистий, виголений і ясний» (дядько Кирило)
Метафори«Троянди з трояндової сукні зацвітали в неї й на щоках»
Порівняння«Гойдалася довго, як маятник».
Пейзаж«Климко прокинувся від холодної роси, …і побачив над собою скам’яніло-бузкове небо, яким воно буває лише восени на сході сонця, — без жайворіння, без легких з позолотою хмарок по обрію, без усміхненої радості пробудження».
Портрет«Сивий, вусатий і кругло-товстий, як справжній бочонок, аптекар любив походжати ранками по базару — в широких смугастих штанцях, у довгій, ледь не до колін, синій косоворотці, підперезаний крученим шовковим поясом з білими китицями».
Інверсія«Забовванів лісок, підіймався димок».
Діалоги й полілоги«— Здалеку йдеш чи тутешній? — спитав. — З Донбасу я,— сказав Климко. — А-а! Землячок… По сіль, кажеш? Климко кивнув. — А що ж у тебе на сіль? — Торбинка осьо,— Климко зняв з плеча торбу. — Ні,— усміхнувся швець».
Вигуки, окличні речення«Облава!.. Облава!..», «Хах! Ось де вона сховалась!» та ін.

5. Спостереження над мовою персонажів.

1) Автор вживає «макаронічну» (перекручену) мову для показу національної приналежності героїв (білоруса — візника води й приятеля дядька Кирила; чехів, італійців-окупантів, німців; представника народів Середньої Азії Зульфата і його дідуся);

2) використовуються просторічні, згрубілі слова у мові людей, що оточують Климка під час окупації (шмаркач, нові при-хвосні та ін.);

3) особливості мови відповідають характерам людей: у Наталі Миколаївни — лагідна, правильна, скромна мова; у шевця — з гумором; у ворожки — нахабно-байдужа.

Висновок: особливості мови персонажів служать для індивідуальної характеристики їх за вдачею, національною приналежністю, соціальним статусом, допомагають читачам краще уявити собі описуваних героїв.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

За допомогою «магічного квадрата» прочитайте ключові слова, які лежать в основі ідеї повісті Григора Тютюнника «Климко».

ukrainska_literatura_7_klass_19Відповідь (слова написані підряд, замасковані попереду і в кінці іншими, будь-якими літерами): доброта, гуманізм, чуйність, милосердя, працьовитість, турбота, самопожертва, співпереживання, самостійність, відповідальність, сміливість, кмітливість, витривалість, товариськість, гідність, пошана.

VІІ. Домашнє завдання

Написати листа Климкові, уявивши той період, коли він опинився без даху над головою у холодній та брудній ваговій шахти. Підготуватися до уроку з позакласного читання.

Григір Тютюнник. «Климко». Морально-етичні уроки, художні особливості твору, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *