Структура тексту: зачин, основна частина, кінцівка. твір-опис на основі особистих вражень, Українська мова

Структура тексту: зачин, основна частина, кінцівка. твір-опис на основі особистих вражень, Українська мова

Хід заняття Структура тексту: зачин, основна частина, кінцівка. твір-опис на основі особистих вражень, Українська мова

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда
1) Перерахуйте основні ознаки тексту. (Наявність теми і основної думки; зв’язок речень за змістом; певна послідовність речень; використання речень у тексті)
2) Чи пов’язані між собою тема та основна думка тексту? Чому? (Так. Для кожного тексту характерна основна думка — це розкриття теми, те головне, що ми стверджуємо, доводимо. Тема і основна думка тексту можуть бути виражені в його заголовку)
3) За допомогою яких засобів пов’язуються речення в тексті? (Речення в тексті пов’язуються лексико-граматичними засобами (узгодження часу і способу дієслів, використання займенників, споріднених чи синонімічних слів тощо)
4) З яких складових частин складається текст? (Текст складається з речень, об’єднаних в абзаци)
5) На які типи мовлення поділяється висловлювання залежно від змісту сказаного? (Висловлювання поділяється залежно від змісту сказаного на такі типи мовлення: розповідь, опис, роздум)

2. Нагадування
Пам’ятайте, що, умовно поділяючи твір на три частини, ми відводимо по третині від об’єму основної на зачин та кінцівку.

ІІІ. Сприйняття й розуміння навчального матеріалу

1. Слово вчителя
Щоб ваше мовлення було зв’язним, щоб вас завжди з інтересом слухали, ви повинні постійно удосконалювати уміння грамотно формулювати думки, пов’язувати речення в тексті за допомогою існуючих засобів зв’язку.

2. Гра «Експерти»
Зараз ми з вами пограємо в гру, яка називається «Експерти». До речі, хто такі експерти? (Люди, які проводять розгляд, дослідження якогось питання з метою зробити правильний висновок, дати правильну оцінку відповідному явищу) Послухайте запис, який зробив невідомий на шматочку пожовтілого паперу. Чи можна його назвати текстом? Аргументуйте свої твердження. Кому належить це послання, ви здогадалися?
Я заблукав у просторі і часі, навколо мене ні душі. З одного боку — ліс дрімучий, з другого — море тільки й є. Я їжу добувати навчився, вирощую зерно, роблю із нього хліб. Та нудно мені дуже, люди! Хто я? Звідки? Як опинився тут — не знаю я! Врятуйте мене, друзі! S0S!!!
Ось ще один запис. Це уривок з домашньої роботи одного з учнів нашої школи.
Мудрець дав відповідь. Сонце засяяло. Питань було море, а ще більше здивованих поглядів. Всім було цікаво дізнатися.
Слово експертам.

3. Творча робота
Перебудуйте, доповніть, якщо треба, шкільний запис хлопчика так, щоб його можна було назвати текстом. Доведіть, що ваш варіант правильний.

Зразок учнівської роботи
Легкий вітерець розігнав хмари і сонце засяяло. Мудрець вийшов на ґанок, і його відразу оточили люди. Їм було цікаво знати, чому сонце світить вдень, а вночі зникає; чому подих вітру відчуваєш, але його самого не бачиш; чому дерева ростуть корінням вниз, а не навпаки? Питань було море, а ще більше було здивованих поглядів: «І звідки ото він усе те знає?» Час летів немов на крилах. Вже почало смеркатися, та ніхто не хотів розходитися. Всім цікаво було дізнатися, де у Землі початок, а де край.

4. Завдання на розвиток творчої уяви
1) Твір-мініатюра.
А зараз ми з вами спробуємо стати на деякий час художниками. Але замість фарб та пензлів у нас будуть слова, наша чарівна мова. Пам’ятаючи про структуру тексту, ви повинні описати найчарівніший або найулюбленіший куточок вашої оселі, чи місця, де ви живете, використавши такий вид письмової роботи, як міні-твір. Не шкодуйте фарб словесних, пам’ятайте про епітети і порівняння, про метафору та гіперболу. Скористайтеся простими та складними реченнями, уникаючи тавтології. Не забудьте, що за метою висловлювання вони можуть бути трьох видів, а за емоційним забарвленням — двох.
2) Зачитування кращих робіт.

МИЛИЙ СЕРЦЮ КРАЙ
Я живу у мальовничому селищі Кушугум. Влітку, коли стоїть нестерпна спека, ми з друзями ходимо до річки, яка має однойменну назву.
Зараз зима, але тільки заплющу очі, як переді мною з’являються плакучі верби, що полощуть ніжні віти у чистій м’якій воді. Трошки далі в очереті хлюпочеться сімейка дикої качечки. Мама-качка та її малята то пірнають, то виринають поміж білого латаття. А яке ж воно гарне! Білі пелюсточки, немов весільна сукня в нареченої, а поміж них видні-ється золотава корона-тичинка. Он вискочив карасик, він високо підстрибнув над водою і знову шубовснув у воду, і лише блиск його луски засліпив мені очі.
Люблю я це місце, воно для мене дороге та рідне. Найкращі хвилини спілкування з друзями пройшли саме тут. Де б я не був, де б я не поїхав, завжди пам’ятатиму про милий моєму серцю куточок землі!
3) Робота над власним твором-описом.
4) Самоперевірка.
5) Взаємоперевірка.
6) Удосконалення написаного.

ІV. Підсумок
Отже, ми спробували створити твір-опис на основі особистих спостережень і це нам вдалося. Якщо ми об’єднаємо наші роботи в одне ціле, то перед нами з’явиться у всій своїй красі милий нашому серцю край — наша мала батьківщина, селище Кушугум. Пам’ятайте про нього завжди, дбайте про красу рідної домівки, доглядайте зелені насадження, слідкуйте за чистотою водоймищ, і тоді він ще довгі роки буде радувати нас.

Структура тексту: зачин, основна частина, кінцівка. твір-опис на основі особистих вражень, Українська мова

Повернутись на сторінку Українська мова

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *