Урок № 3. Культура спілкування. (Вправи 12-17). Конспекти уроків української мови, 4 клас, нова програма 2015 рік

Урок № 3. Культура спілкування. (Вправи 12-17). Конспекти уроків української мови, 4 клас, нова програма 2015 рік

Тема. Культура спілкування. (Вправи 12—17).

Мета. Формувати в учнів уявлення про культуру мовлення і основні правила культури спілкування; виробляти навички мовного етикету; розвивати зв’язне мовлення, вміння вести діалог.

Обладнання: таблиця-схема «Культура мовлення», плакати з висловлюваннями про рідну мову.

Хід уроку № 3. Культура спілкування. (Вправи 12-17). Конспекти уроків української мови, 4 клас, нова програма 2015 рік

I. Організація класу.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 11, завдання 2).

  • Прочитайте пораду, які ви записали. Як ви будете її дотримуватися?

2. Гра «Пригадай».

  • Назвіть види мовлення, з якими ви ознайомилися на минулому уроці.
  • Що таке усне мовлення?
  • Які вимоги до усного мовлення ви знаєте і виконуєте?
  • Що таке писемне мовлення?
  • Яким повинно бути писемне мовлення?
  • Потурбуйте свій «банк пам’яті» і пригадайте речення із диктанту швидкої дії. (Мудра голова не говорить лихі слова.)
  • Пофантазуйте, у якої людини така голова.

III. Повідомлення теми і завдань уроку.

1. Каліграфічна хвилинка.

  • Спишіть з дошки вислів. Зверніть увагу на з’єднання букв.

Добре слово — як музика.

  • Як ви розтлумачите цей вислів тому, хто його не розуміє?
  • Чи можна речення-диктант швидкої дії і речення каліграфічної хвилинки вважати порадами? Чому? (Відповіді учнів.)

2. Слово вчителя.

Сьогодні ми будемо читати, радитись, висловлювати власні думки про культуру мовлення і основні правила культури спілкування.

IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. Робота з таблицею «Культура мовлення» (повторення).

2. Народна мудрість про культуру мовлення і спілкування.

Інформація для вчителя
У фольклорі, як ніде інде, віддзеркалений характер опосередкованих мовою людських взаємин, культури спілкування, етикетного ставлення до людей, таких рис людини як статичність, пристойність, дотримання слова, ввічливість тощо.
Наведені нижче українські прислів’я і приказки — це мізерна частка того, що говориться в нашому фольклорі про мову і мовлення в аспекті культури людських стосунків. Слушні, часом дотепно сформульовані народні оцінки, правила й поради мають і пізнавальний, ужитковий сенс. Їх треба знати, ними треба послуговуватися.

  • Хто своєї мови цурається, той сам себе стидається.
  • Яка людина, така й мова.
  • Який розум, така й бесіда.
  • Вміти не вміти — треба говорити.
  • Добре тому жити, хто вміє говорити.
  • Коня кують уздами, а людину — словами.
  • Вола ловлять за роги, а людину — за слова.
  • Не говори про себе доброго, бо не повірять, ні злого, бо подумають ще гірше.
  • Розумному не кажи, бо сам знає, а дурневі не кажи, бо не послухає.
  • Говори з іншими поменше, а з собою побільше.
  • Не завжди говори, що знаєш, а завжди знай, що говориш.
  • Хто хвалиться, той злих сусідів має.
  • Красно говорить приятель, а правду каже неприятель.
  • На грубе слово не сердься, на ласкаве не здавайся.
  • Як губа не те скаже, то личко не покаже.
  • Улесливий пес у вічі ласкається, поза очі кусається.
  • Янгольський голосок, та чортова думка.
  • Легше переконувати словами, як кулаками.
  • Кого не б’є слово, того не поб’є й палка.
  • Кричить, мов чорт з нього шкуру дере.
  • Не кричи, а ліпше навчи.
  • Як батько кричить, то син гарчить.
  • Не до тебе п’ють — не кажи: «Дай, Боже, здоров’я!».
  • Співати добре разом, а говорити окремо.
  • Нема глухішого від того, хто не хоче слухати.
  • Будь добрим слухачем — будеш добрим оповідачем.
  • Великий рости, щасливий будь, себе не хвали, другого не гудь.
  • Язик, мов у постолах.
  • Говорить, мов клоччя жує.
  • Говорить, як три дні не їв.
  • Забубонів, як старий дяк.
  • Засипав словами, як горохом у бочку.
  • За вашим шепотом нашого крику не чути.
  • Говорить у пересилку.
  • Говорить п’яте через десяте.
  • Те саме слово, та не так би мовити.
  • Кажи рідко, та їдко.
  • Говорити — біда, а мовчати — інша.
  • Лихо говіркому, та недобре й мовчазному.
  • Краще недоговорити, ніж переговорити.
  • Або розумне казати, або зовсім мовчати.
  • Менше говори — більше вчуєш.
  • Тисячу разів пожалкуєш, що сказав, а раз — що змовчав.
  • Тримай язик на прив’язі.
  • Мовчене, де схочеш, там поставиш.
  • Коли сам говорить, то й собаці не дасть гавкнути.
  • Стережися собаки, котрий не гавкає, а чоловіка — котрий не говорить.
  • Як хочеш щось збрехати, то прикуси язика.
  • Догана мудрого краща, як похвала дурного.
  • Коли з мудрим говорю, то ся розуму наберу, а коли з дурним, — то й свій загублю.
  • Радься другого, а гляди свого.
  • Навіть те, що старші кажуть на глум, берм на ум.
  • З тобою розмова, як з вітром полова.
  • Де багато слів, там мало правди.
  • Говорить три дні, а все про злидні.
  • Не мели, як пустий млин.
  • З пустого в порожнє переливає.
  • Язиком молоти не дрова колоти спина не заболить.
  • Довгий язик — короткі думки.
  • Хто мало думає, той багато балакає.
  • Коли хочеш щось сказати, то подумай, як почати.
  • Бережи хліб на обід, а слово на відповідь.
  • Довго думав, та добре сказав.
  • Говори, та не проговорися.
  • Не ласкаве слово хороше, а правдиве.
  • Хто рад обіцяти, той не має охоти дати.
  • Слова масні, а пироги пісні.
  • І від солодких слів буває гірко.
  • Мале слово велику образу творить.
  • Гостре словечко коле сердечко.
  • Жало гостре, а язик ще гостріший.
  • Говорити можна, а лаятись не треба.
  • Пізнати по носі, хто змерз, а по мові — хто пес.
  • Мудра голова не говорить лихі слова.
  • Вода все сполоще, тільки злого слова ніколи.
  • Лагідні слова роблять приятелів, а гострі слова — завзятих ворогів.
  • Добрим словом мур проб’єш, а лихим і в двері не ввійдеш.
  • Добре слово й залізні ворота відчинить.
  • Холодним словом серце не запалиш.
  • Від теплого слова й лід розмерзає.
  • Мудре слово на міцних ногах стоїть.
  • Розумне слово йде в діло.

Кілька прислів’їв і приказок можна оформити на окремих плакатах, щоб надалі використовувати для списування, самодиктантів або диктантів швидкої дії з наступною самоперевіркою.

3. Робота в групах (за вправою 12).

Завдання для роботи в групах.

Група 1. Обговорити і повідомити правила поведінки у транспорті.

Група 2. Обговорити і пригадати правила поведінки у кінотеатрі, музеї.

Група 3. Обговорити і визначити послідовність правил поведінки у крамниці за значущістю.

Група 4. Обговорити і повідомити основні правила культури спілкування між людьми.

Фізкультхвилинка.

V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.

1. Вибіркове списування з граматичним завданням (за вправою 13).

  • Поясніть, чому саме це висловлювання ви вибрали і як його розумієте? Зробіть звуко-буквений аналіз одного із виділених слів (на вибір) (додаток 3).

2. Робота в парах (вправа 14).

а) Ознайомлення з текстом, визначення теми і головної думки тексту.

б) Обговорення думки, висловленої в останньому реченні.

в) Добір синонімів до виділеного слова. (Збагачувати — поліпшувати, поповнювати, розширювати.)

3. Гра «Фанти» (за запитаннями вправи 15).

Оголошується гра «Фанти». Тема — «Культура спілкування». Хто бере участь у грі (а це 6 учнів, бо є 6 запитань вправи, записаних каліграфічним почерком на окремих аркушах), кладе у кошичок, коробку або капелюшок якусь свою річ. Ведучий (один із учнів) театральним голосом промовляє до вчителя, який стоїть спиною до ведучого і не бачить, чий «фант»: «Яке запитання для цього «фанта»?».

Вчитель таким самими голосом ставить одне із шести запитань, на яке учень повинен дати повну й обгрунтовану відповідь. Можна брати допомогу залу.

4. Словничок.

Опрацювання і запам’ятовування правопису слів ввічливості (слова в рамочці, а також слова вправи 16, виділені курсивом).

5. Оправа «Народний порадник» (вправа 17).

— Опрацюйте текст вправи, виберіть і назвіть пораду, яка зараз є найнеобхіднішою для вас.

6. Оправи для самостійної роботи (робочий зошит).

VI. Підсумок уроку.

Гра «Тест на щирість».

  • Чи вмієте ви спілкуватися з іншими людьми?
  • Чи використовуєте у своєму мовленні слова ввічливості?
  • Чи зрозуміле вам поняття «культура мовлення»?
  • Чи кожен може оволодіти культурою мовлення?
  • Чи взяли ви з цього уроку щось для свого життя?

VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

С. 10, вправа 17 (завдання 2), запитання і завдання для повторення.

Урок № 3. Культура спілкування. (Вправи 12-17). Конспекти уроків української мови, 4 клас, нова програма 2015 рік

Повернутись на сторінку Конспекти уроків української мови, 4 клас, нова програма 2015 рік