Урок № 29 Тема. Григір Тютюнник. «Климко». Воєнне дитинство в повісті. Ідея самопожертви, українська література 7 клас
Мета: допомогти учням усвідомити ідеї твору та їх майстерне, художньо переконливе втілення; розвивати навички читання, переказу твору, виділення ключових епізодів та деталей; уміння формулювати свої думки з приводу прочитаного, оцінювати життєві явища; виховувати почуття відповідальності, здатність до співчуття, до виявів милосердя.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, краєвиди Донбасу.
Теорія літератури: мова персонажів; художня деталь; тема, ідея.
Хід уроку № 29 Тема. Григір Тютюнник. «Климко». Воєнне дитинство в повісті. Ідея самопожертви, українська література 7 клас
I. Повідомлення теми й мети уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів
III. актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
Зачитування учнями вибраних ними художніх деталей із твору та їх коментування. Корекція й оцінювання вчителем.
2. Робота над таблицею.
Завдання: скласти за змістом четвертого розділу таблицю: «Добро і зло».
Добро | Зло |
— люди не втрачають віру в перемогу справедливості; — допомагають одне одному, здатні до співчуття, до самопожертви; — добрі, привітні; — поріднилися через спільну біду; — чутливі до краси | — війна, розруха; — люди залишилися без даху над головою, без одягу, продуктів харчування; — їх відправляють у неволю; — вони зазнають принижень; — дехто зраджує батьківщину, дехто намагається нажитися на людському горі |
IV. Формування і вдосконалення вмінь та навичок
1. Виразне читання п’ятого-шостого розділів повісті «климко».
2. Словникова робота за питаннями учнів.
3. Обмін враженнями, евристична бесіда, пошуково-дослідницькі завдання.
— Пригадайте, скільки кілометрів залишилося Климкові дійти до своєї станції, коли його вигнали з поїзда, за скільки днів він їх пройшов? (60 км за два дні.)
Зробіть висновки про характер хлопчика.
— Чи такого кінця ви очікували? Чи закономірним було подібне в роки війни?
— Як ви думаєте, чи потрібно давати тепер якийсь особливий статус, пільги людям категорії «діти війни»? Як ви ставитеся до ветеранів, до людей, дитинство яких обпалила війна?
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Міні-диспут.
Марійка Допитлива вважає, що Климкові не варто було так ризикувати, йти у таку далеку й небезпечну подорож. Напевно, усі разом вони змогли б порятувати маленьку Олю, дати собі раду. Заперечте Марійці або підтримайте її, аргументуючи свою думку.
VI. Підбиття підсумків уроку
VII. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати п’ятий-шостий розділи твору, переказувати їх за планом, виділяти головні епізоди; зробити ілюстрації.
Урок № 29 Тема. Григір Тютюнник. «Климко». Воєнне дитинство в повісті. Ідея самопожертви, українська література 7 клас
Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 7 клас