Урок № 29. Абетка кольору: чорний. Техніка продряпування. Чорний кіт. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

  Урок № 29. Абетка кольору: чорний. Техніка продряпування. Чорний кіт. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

  Мета:
  навчальна: закріплювати розуміння учнями поняття «чорний колір»; навчати бачити, розрізняти і відчувати відтінки чорного кольору; сприяти формуванню правильного кольоросприйняття;
  розвивальна: продовжувати формувати в дітей уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати; закріплювати навички лінійного малюнка;
  виховна: виховувати в учнів гарний смак, акуратність, увагу; навчати міркувати, розвивати естетичне сприйняття навколишнього світу; стимулювати розвиток допитливості.

  Обладнання: репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду; матеріали для демонстрації послідовності та техніки виконання роботи.

  Матеріали та інструменти: альбом для малювання, воскові олівці, чорна туш, пензель № 8, ємність для води, серветки для витирання рук і пензлів, інструмент для продряпування.

  Тип: комбінований урок.

  Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

  ХІД УРОКУ № 29. Абетка кольору: чорний. Техніка продряпування. Чорний кіт. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

  I. Організаційний момент

  II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

  Запитання
  • З яким кольором ми познайомилися на минулому уроці?
  • Де у природі ми зустрічаємо білий колір?

  III. Вивчення нового матеріалу

  Розповідь учителя
  На горищі старого будинку, під самим дахом, жив Кіт. Він уже не був маленьким гарненьким кошенятком, побачивши якого бабусі біля під’їздів починають розчулено сюсюкати. Проте він ще не перетворився на старого облізлого кота, якому байдуже, що про нього скажуть. Наш Кіт був молодий і ображений на весь білий світ.
  І потрібно визнати, в нього була причина ображатися. Справа в тому, що наш Кіт був чорним, і саме з цієї причини люди звинувачували його в усіх своїх негараздах.
  У бабусі Насті з першого поверху літній дощик намочив білизну, що сохла у дворі,— винен чорний Кіт. Машина обляпала нове пальто тітки Світлани з першого під’їзду — винен чорний Кіт. Семен Семенович упустив у калюжу свіжу газету… І кінця цьому не було!
  Кіт уже не сподівався виправдатися. Але ж так прикро, коли тебе звинувачують у тому, у чому ти зовсім не винен. Наш Кіт вирішив піти з дому світ за очі. Щоб його ніхто не бачив, він виходив на вулицю тільки вночі.
  Ось і цієї ночі він сидів за трубою і скаржився темряві на своє тяжке життя. Темрява була не тільки уважною слухачкою, але ще й трохи чарівницею, і знала, як допомогти чорному Коту.
  — Ти не журися. Відзавтра на Землі не залишиться нічого чорного. Подивимося, як люди зможуть обійтися без чорного хліба, чорного волося і чорних очей.
  Кіт замислився: «Справді цікаво, як люди обійдуться без чорного кольору?» І пішов спати на горище.
  Наступного ранку землю було просто неможливо впізнати. Справа в тому, що разом із чорним кольором зникли всі тіні. Сонячному промінчику ні з ким стало грати в піжмурки. Він засумував і сховався за хмаринку. З полів зник чорнозем, а разом із ним — найкращі фрукти й овочі. Стихло в садах, лісах і парках — їх залишили птахи з чорним оперенням.
  Людям стало дуже сумно. І коли з під’їзду несміливо вийшов чорний Кіт, люди дуже зраділи йому. Кожний намагався його чим-небудь пригостити або принаймні погладити.

  Запитання
  • Як повернути Землі чорний колір?
  • Для чого нам потрібний чорний колір?

  Організація сприйняття творів мистецтва
  Учитель пропонує розглянути репродукції картин, в яких художники усе підпорядкували чорному кольору.

  317І. Крамськой «Невтішне горе» (1884)

  318В. Кандинський «Поїзд до Мурнау» (1909)

  319В. Мокрушин «Кіт Маркіз» (2002)

  Запитання
  • Про що розповідає кожна з картин?
  • Який настрій передає картина В. Кандинського «Поїзд до Мурнау»?
  • Картина І. Крамського «Невтішне горе»?
  • Картина В. Мокрушина «Кіт Маркіз»?
  • Як ви гадаєте, чому художники обрали для своїх картин саме чорний колір?
  • Який інший колір зміг би їм допомогти?

  ІV. Закріплення вивченого матеріалу

  Розповідь учителя
  У чорного кольору є улюблений дім. Це зоряне небо.
  Здавна люди мріяли про Космос. Їх мрія здійснилася, коли 12 квітня 1961 року в Космос полетіла перша людина — Юрій Олексійович Гагарін.
  Мандруючи дрімучими лісами, величезними пустелями, безкрайніми морями, люди завжди знали, що рухаються по Землі, і могли передбачити небезпеки, що їх очікували. Що чекало на людину в Космосі, тоді ще не знав ніхто. Люди могли тільки припускати або здогадуватися про це.
  Мабуть, найдивовижніше в космічному просторі — це стан невагомості. Коли, наприклад, розлита вода не розтікається калюжею по підлозі, а великими краплями, схожими на намистини, розпливається довкола. Предмети у невагомості втрачають свою вагу, і людина може літати, як птах.
  19 листопада 1997 року почалася ера космонавтики незалежної України. Першим українським космонавтом став Леонід Каденюк. (Учні розглядають портрети Юрія Гагаріна, Леоніда Каденюка.)

  Творче завдання

  Бесіда
  Поки що люди не знають, хто крім нас живе у великому зоряному домі. Кожному хочеться мати веселих і добрих сусідів. Давайте самі вирушимо в Космос або покличемо до нас у гості кумедних інопланетян. Для цього потрібно відправити в політ нашу фантазію, а допоможуть нам воскові олівці та чорна туш.
  • Як ви гадаєте, як виглядають наші зоряні сусіди?
  Звичайно, усі ви маєте рацію. Вони можуть виглядати як завгодно, адже їх ще ніхто не бачив.

  * * *
  Як на небі сходять зорі,
  Я на них біжу дивиться.
  Дивних щоб побачить друзів,
  Телескоп мені згодиться.
  На прибульців я чекаю,
  Кожної чекаю ночі.
  Та які вони? Не знаю.
  Тож, зустрітись дуже хочу!
  Н. Горошко

  Індивідуальна робота за творчим завданням
  Учні виконують малюнок олівцем в альбомі для малювання, розфарбовують його восковими олівцями або масляною пастеллю. Потім під керівництвом учителя зафарбовують поверхню малюнка чорною тушшю. Якщо туш погано лягає, можна додати трохи мила. Малюнок повинен добре просохнути. Аркуш, вкритий воском і тушшю, можна приготувати заздалегідь як домашнє завдання попереднього уроку. Після продряпування малюнок проступає крізь шар туші. Учитель звертає увагу на те, що фарби світяться крізь чорний шар. Їх колір здається яскравішим. Це називається максимальним колірним і тоновим контрастом.

  V. Підбиття підсумків
  Обговорення учнівських робіт
  Із малюнків складають альбом «Зоряні гості».

  Гра «Кольорові загадки»

  Учитель пропонує учням уявити, що одного разу зникла чорна фарба. Нехай вони пригадають, які предмети та настрої зникнуть разом із нею.
  Переможе той, хто пригадає найбільше предметів і настроїв. Гру можна повторювати, використовуючи всі відомі учням кольори.
  Гра розвиває увагу, уяву, спостережливість.

  Коментар
  Учні мають демонструвати вміння бачити, розрізняти і відчувати тональну зміну від сірого кольору до чорного; правильно сприймати колір; уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати; навички малювання фарбами.

  VІ. Домашнє завдання
  Обсяг роботи не дозволяє завершити малюнок за один урок. Учням пропонується це зробити вдома.
  Для проведення наступного уроку учитель вирізує з кольорового паперу геометричні фігури, що складають танграм, і вміщує кожний комплект до окремого конверта.

  Урок № 29. Абетка кольору: чорний. Техніка продряпування. Чорний кіт. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

  Повернутись на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

  Комментарии закрыты.