І. Малкович. «Із янголом на плечі», «З нічних молитов». Прагнення зазирнути у світ душі звичайної людини, осмислити її призначення та сенс життя, українська література

І. Малкович. «Із янголом на плечі», «З нічних молитов». Прагнення зазирнути у світ душі звичайної людини, осмислити її призначення та сенс життя, українська література

Перебіг заняття І. Малкович. «Із янголом на плечі», «З нічних молитов». Прагнення зазирнути у світ душі звичайної людини, осмислити її призначення та сенс життя, українська література

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда.

 • Як ви думаєте, що треба, щоб стати успішною людиною? Які якості потрібно в собі виробляти, щоб досягти поставленої мети? Чи можете ви навести приклад сучасної людини, яка досягла успіху чесним і «прозорим» шляхом?
 • Вірші якої тематики вам подобаються найбільше, що приваблює вас у поетичному тексті?

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Коментування вислову.

Добро — це коли від твоєї присутності на цьому світі добре і тобі, і людям. (І. Малкович)

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

У нього була рання літературна кар’єра: у 23 роки вийшла перша поетична збірка, у 24 — прийняли до Спілки письменників, у 31 — започаткував власне видавництво. Іван Антонович Малкович — успішна й знана не лише в Україні людина — талановитий український поет, директор і власник видавництва «А-БА-БА-ГА- ЛА-МА-ГА». Живе й працює в Києві.

Його обдарування виявилися ще в дитинстві. Про це він говорить у одному зі своїх інтерв’ю: «Недавно мама віддала мені дуже “цінну” книжечку: у 10 років я сам її зшив, зробив обкладинку, назву придумав. Вірші, потім іде казка про двох братів, далі пісня з нотами (я ж учився в музичній школі) і знову вірші коротенькі. Отже, навіть по тій книжечці видно, що я прагнув би не тільки щось писати, а й видавати».

Найяскравішим й найказковішим у його житті було, звичайно ж, дитинство, яке пройшло на Івано-Франківщині, у славному Косівському краї. Постійне очікування дива було пов’язане з приходом особливих для гуцульського хлопчика свят. Тремтіння викликало свято Маланки, хоч його й суворо забороняли. На Маланку можна було переодягтися й бути невпізнаваним; з’являлося якесь щемке й дивовижне відчуття свободи… Але кульмінаційним моментом дитячого життя було свято Миколая. Це взагалі, мабуть, найочікуваніша мить, до якої готуєшся цілий рік.

Далі були середня школа, музичне училище, філологічний факультет Київського державного університету імені Т. Г. Шевченка, праця учителем у школі на Київщині. І перша велика публікація віршів у газеті «Літературна Україна» зі вступним словом відомого поета Дмитра Павличка. 1981 року Іван Малкович став переможцем поетичного турніру на Всеукраїнському творчому семінарі в Ірпені. А за три роки побачила світ його перша поетична збірка «Білий камінь», у рецензії на яку його названо «найніжнішою скрипкою України» (Л. Костенко). Тепер він уже редактор провідних київських видавництв, щасливий чоловік і батько двох синів.

1986 року став (наймолодшим на той час) членом Спілки письменників СРСР. 2004 року Форум видавців у Львові визнав І. Малковича найкращим директором видавництва в Україні. Тоді ж він став кавалером міжнародного Ордену Усмішки.

Протягом трьох років ім’я Івана Малковича входило до «ТОП-100 найвпливовіших людей України» щорічного рейтингу журналу «Кореспондент».

Про видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» — окрема розмова. «Успіх видавництва “А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА” демонструє хибність поняття “сізіфова праця”. Його директор Іван Малкович уже сімнадцятий рік доводить, що кожна, здавалося б, абсолютно невигідна з комерційної точки зору діяльність здатна з часом не просто приносити непогані прибутки, а й стати національним символом і міжнародним брендом».

Перше видання «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ» — «Українська абетка» 1992 року — починалося з «ангела» на літеру «а». Не виключено, що саме тоді видавництво знайшло надійного покровителя.

«Колись, ще в середині дев’яностих, до мене прийшов лист про книжку “Улюблені вірші”. Здається, з Дніпродзержинська. Люди писали, що завдяки “Улюбленим віршам” вони почали в сім’ї спілкуватися українською. Хтось їм подарував цю книжку і музичну аудіокасетку до неї. І дитятко слухало, потім навчилося цих віршів, і дорослі разом з ним… Це був дуже важливий лист, адже моя книжка таки й справді дещо змінила тим людям погляд на світ»,— згадує І. Малкович.

Ще далекого 1995 року видавець продав американському видавничому гігантові Alfred A. Knopf права на книжку «Котик та Півник». Це була перша в історії незалежної України книжка, яку придбало видавництво зі світовим ім’ям. 2006 року в США було видано також «Снігову королеву».

Англійське видавництво Templar 2005 року видало казку Г. К. Андерсена в інтерпретації «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ». Саме їй судилося стати лідером продажу цього видавництва, обігнавши такі вічні книги, як «Острів скарбів» і «Пітер Пен». Причому «Снігову королеву» було видано в категорії подарункового видання, яке коштувало 20 фунтів (більше 200 гривень). В Англії було продано понад 30 тис. примірників цієї книги.
(За С. Пилипенком)

Іван Малкович — редактор, упорядник, автор та перекладач кількох десятків книжок для дітей. Це людина, безмежно віддана ідеї «особливо якісної української книги».

— Наші справи в Україні йдуть добре. Але для мене все ж таки гроші заради гарних книжок, а не книжки заради грошей. Мені цікаво наповнити ринок для українського читача — зробити такі книги, щоб в Україні з більшою охотою читали українською мовою,— запевняє І. Малкович.

Вірші Малковича перекладено англійською, німецькою, італійською, російською, польською, литовською, грузинською та іншими мовами.

2. Виразне читання поезії І. Малковича «Із янголом на плечі».

3. Словникова робота, обмін враженнями про прочитане.

4. Евристична бесіда.

 • Чи сподобався вам прочитаний вірш? Чим саме? Зачитайте ту строфу, яка справила на вас найбільше враження.
 • Які образи й картини ви уявляли, читаючи поезію?
 • Хто такий, на вашу думку, отой «хтось», що «бреде собі самотньо із янголом на плечі»?
 • Як ви розумієте вислів: «Йде в ніде, в невороття, йде лелійно, як дитя, і жене його у спину сірий маятник життя»? Поміркуйте, який прихований зміст криється в образі сірого маятника? (Кожна людина у своєму бутті здійснює довгу й тяжку мандрівку, у якій на неї чатує небезпека — бути поглинутим Буднем — «сірим маятником життя». Йдеться про одвічне протиборство в людській душі добра і зла, світла і темряви, що набувають символічного вираження. Вірш будується за принципом різкого контрасту колористики: темне уособлює сили зла — це світ ночі, світ небуття, у якому «віє вітер вировий, виє Ірод моровий». Традиційний у міфології образ вітру виступає символом руйнування, спустошення й нищення.)
 • Яким ви уявляєте янгола? Де він знаходиться? Чому? (Світле в людській душі асоціюється з білістю янгола. Не випадково оформлення однойменної збірки витримане в сніжно-білих тонах, що асоціюється з кольором крил янголів.)
 • Хто такий янгол за християнською міфологією? Що означає його зберегти? (Янгол оберігає людину від сил зла, він із доброю енергетикою, творить у людині благовість. Зберегти янгола-охоронця означає зміцнити свою віру, духовність.)
 • Які засоби художньої виразності використовує в поезії Іван Малкович? Проілюструйте свою відповідь прикладами з тексту.
 • Чи можна стверджувати, що вірш має оптимістичний характер? Хто, на вашу думку, переможе: «янгол на плечі» (добро) чи «Ірод моровий» (зло)? (Поет вдається до вічної теми двобою чистого добра з жорстокою сірістю буденності. Через баладу «хтось бреде собі самотньо із янголом на плечі». На цій дорозі життя його «сірий маятник» «все дужче бухка» усипну. «Стогне янгол ледь живий…» під вітром випробувань і міцними ударами долі. Та ми віримо, що цей «хтось» (я, він, ми всі!) обов’язково вистоїть, бо його веде віра у янгола — добро: «…вуста дрижать гарячі: янголе, не впадь з плеча».)
 • Поезія «Із янголом на плечі» має підзаголовок «Старосвітська балада». Як ви гадаєте, чому автор саме так визначив жанр свого твору?

Довідка. Балада (фр. baliade, від лат. Ваllаr — танцюю) — віршований ліро-епічний твір фантастичного, історичного або героїчного змісту. Гострота, часом трагічність сюжету сполучається в ній з яскраво-ліричним забарвленням.

Уперше балада з’явилася в народній творчості. У середньовічній літературі (від V ст. до середини XVII ст.) баладами називали хороводно-танцювальні народні пісні на теми кохання. Пізніше в Італії балада відокремилась від танцю й увійшла в творчість видатних поетів Данте та Петрарки. У Франції в XIV-XV ст. балада стала дуже популярним жанром придворної поезії. Блискучі зразки балад залишив французький поет Франсуа Війон. В Англії відомі балади драматичного характеру з хоровим приспівом, що розповідали про народного героя Робіна Гуда. У польській літературі низку яскравих балад створив Адам Міцкевич, у російській — В. Жуковський, О. Пушкін, М. Лєрмонтов.

В Україні розвиток балади пов’язаний із романтизмом 20- 40-х років XIX ст. Це вільні переробки балади А. Міцкевича «Пані Твардовська» та балади Гете «Рибалка» П. Гулаком-Артемовським. Л. Боровиковський за зразком балади «Світлана» В. Жуковського написав баладу «Маруся», Т. Шевченко в романтичних баладах «Причинна», «Тополя», «Утоплена», «Лілея» та інших, користуючись народною фантастикою й фольклорними засобами, яскраво змалював глибокі почуття жінки-страдниці. Яскраві балади створили письменники XX ст. В. Сосюра, Л. Первомайський, М. Бажан, І. Драч та інші.

5. Виразне читання поезії І. Малковича «З нічних молитов».

6. Словникова робота, обмін враженнями про прочитане.

7. Евристична бесіда.

 • Що таке молитва? Коли до неї звертаються?
 • Про що зазвичай просять у Господа?
 • Що значить метафоричний вираз «літа стебельце всели до самітніх душ»?
 • Підберіть ситуативні синоніми до слова «кубельце».
 • Що, за автором, підтримує людину в скрутних обставинах у житті взагалі?
 • Яка, на ваш погляд, молитва може дійти, допомогти? (Щира, добра.)
 • Чому поет уживає метафору «віри обруч»? (Обруч — це те, що об’єднує частини в ціле, утримує разом, підтримує.)

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

1. Складання анкети-характеристики за матеріалами підручника та додатковими джерелами інформації.

Ім’я, по батькові, прізвище — Іван Антонович Малкович

Рік народження — 1961

Місце народження — Нижній Березів, Косівський район, Івано-Франківська область

Батьки — Антон та Юлія Малковичі

Навчання — середня школа в Нижньому Березові, скрипкове відділення Івано-Франківського музичного училища, філологічний факультет Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка

Рід занять, захоплення — учитель, поет, видавець, власник і директор видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Основні твори — поетичні збірки: «Білий камінь», «Ключ», «Вірші», «Із янголом на плечі», «Вірші на зиму»

Нагороди, відзнаки — кавалер Міжнародного ордену усмішки, входить до «ТОП-100 найвпливовіших людей України» за версією журналу «Кореспондент», став «Людиною десятиліття»

2. Літературознавці про письменника.

…Але ж це поет, цілком своєрідний, справдешній. Його варто знати вже хоч би за те, що він в жодному слові своєму не покривив почуттям, що він дуже цільний у тому настрої, котрий можемо назвати уболіванням за добротою, лагідністю життя, що він у кожному образі являє свіжість і вишуканість… (Д. Павличко)

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

 1. Знати про письменника, уміти виразно читати, аналізувати вірші поета, висловлювати власні судження про них, за бажанням вивчити один із них напам’ять.
 2. Індивідуальні завдання: 1) Написати електронного листа І. Малковичу — письменникові та успішному бізнесменові. 2) Зробити добірочку віршів і. Малковича, обґрунтувати свій вибір (можна також оформити її, ілюструвати).

І. Малкович. «Із янголом на плечі», «З нічних молитов». Прагнення зазирнути у світ душі звичайної людини, осмислити її призначення та сенс життя, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *