УРОК № 27 Тема. Г. Ф. Квітка-Основ’яненко. «Конотопська відьма», українська література 9 клас

    УРОК № 27 Тема. Г. Ф. Квітка-Основ’яненко. «Конотопська відьма», українська література 9 клас

    Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст твору, його значення для розвитку нової української літератури; розвивати навички виразного читання, коментування прозових творів, самостійної роботи з художнім твором та літературно-критичними статтями підручника, висловлювання власної думки з приводу прочитаного, вирізнення засобів гумору; виховувати усвідомлення необхідності соціально активної позиції в житті.

    Обладнання: портрет письменника, різні видання твору, ілюстрації до нього, відеоматеріали.

    Теорія літератури: літературний напрям, течія, реалізм.

    ХІД УРОКУ № 27 Тема. Г. Ф. Квітка-Основ’яненко. «Конотопська відьма», українська література 9 клас

    I. Мотивація навчальної діяльності школярів

    Вступне слово вчителя.

    У Квітки-Основ’яненка, як і в багатьох героїв його творів, було добре, чутливе до чужого горя серце. Але це не заважало йому бачити проблеми реального життя, сприймати їх і показувати або серйозно, або з великою долею гумору. Отже, письменник є зачинателем ще й гумористично-сатиричного напрямку в українській прозі. Найкращим сатиричним твором Квітки є повість «Конотопська відьма», з якою ми познайомимося на сьогоднішньому та наступних уроках.

    II. Оголошення теми й мети уроку

    «Хвилинка мудрості».

    ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

    Завдання учням.

    • Знайдіть спільне.

    ukrainska_literatura_9_klas_24Відповідь: Квітка-Основ’яненко — один з ініціаторів-засновників

    ukrainska_literatura_9_klas_25Відповідь: участь Г. Квітки-Основ’яненка

    ukrainska_literatura_9_klas_26Відповідь: твори Квітки-Основ’яненка сентименталістичного напрямку

    ukrainska_literatura_9_klas_27Відповідь: псевдоніми Квітки.

    2. Розповідь про письменника.

    (Учитель визначає найпомітніші віхи в житті письменника.)

    3. Створення «психологічного портрета» Г Ф. Квітки-Основ’яненка.

    ukrainska_literatura_9_klas_28

    ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

    1. Зачитування уривка з повісті і. ільєнка «Григорій Квітка-Осно-в’яненко».

    Ще пильніше [Основ’яненко] став приглядатися до життя, бо тільки з нього черпав теми для своїх творів. Жахливий випадок наштовхнув його на написання «Конотопської відьми». Поміщиця одного повіту, щоб позбутися відьми, яка «наврочила» засуху, звеліла топити в ставку старих жінок. Як же пройти мимо такого невігластва й тупої жорстокості? От і з’явився задум «Конотопської відьми». І сюжет, і елементи фантастики, і народний гумор, і етнографічні зарисовки, і своєрідна композиція — все те свідчило про небуденний талант автора.

    Точний образ сотника Забрьохи, який навіть не міг своєї сотні перелічити, бо знав тільки до тридцяти, і писаря Пістряка, грамотія, що вчився у дяка аж дванадцять років і «вже не возмогох списати сотню за дрижанієм десниці від глумленія п’янственного з молодицями».

    Критики поставили ім’я Грицька Основ’яненка в число найкращих тогочасних письменників. «Мы желали бы поделиться таким сокровищем не только со всею Россиею, но и даже с Европой»,— писав «Современник» про «Марусю», а талантові її автора надавав європейського значення.

    2. Коментоване читання.

    (Учні читають і коментують розділи I частини повісті Г. Ф. Квітки-Основ’яненка «Конотопська відьма».)

    3. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного, евристична бесіда.

    — Про що пише Квітка-Основ’яненко в повісті?

    — Що здалося вам смішним, а що сумним? Чому?

    — Які особливості композиції твору ви помітили? (Зверніть увагу на початок кожного розділу.)

    4. Повідомлення учнів. Переказ розділів і частини, не вміщених у хрестоматії.

    V. Закріплення знань, умінь та навичок

    Проведення міні-дискусії.

    «Найпряміше, найблагородніше моє прагнення — показати, від чого у нас зло»,— писав Г. Квітка-Основ’яненко. Чи вдалося авторові здійснити його благородне прагнення?

    VI. Підбиття підсумків уроку

    Інтерактивна вправа «Мікрофон».

    • Продовжіть речення: «Повість «Конотопська відьма» здалася мені…»

    «Мені здається, що Квітка-Основ’яненко, описуючи своїх героїв, вдається до…»

    «Мені найбільше запам’яталося (здалося смішним)…»

    VII. Домашнє завдання

    Дочитати твір, вміщений у хрестоматії, до половини; вміти переказувати його, аналізувати.

     

    УРОК № 27 Тема. Г. Ф. Квітка-Основ’яненко. «Конотопська відьма», українська література 9 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури 9 клас
