Урок № 27. Стилізований малюнок за уявою. Кого ховає ліс. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

    Урок № 27. Стилізований малюнок за уявою. Кого ховає ліс. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

    Мета:
    навчальна: навчати учнів виконувати ілюстрації до літературних творів, самостійно добирати і змішувати необхідні кольори та їх відтінки; надавати початкове уявлення про малювання тварин у русі; закріплювати уміння користуватися фарбами і простим олівцем;
    розвивальна: продовжувати формувати в дітей уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати; розвивати творчу уяву;
    виховна: виховувати в учнів гарний смак, акуратність, увагу; навчати міркувати; розвивати естетичне сприйняття літературного твору; стимулювати розвиток фантазії.

    Обладнання: репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду, іграшкові тварини, фотографії тварин у природному середовищі, матеріали для демонстрації послідовності та техніки виконання роботи.

    Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий олівець; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

    Тип: комбінований урок.

    Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

    ХІД УРОКУ № 27. Стилізований малюнок за уявою. Кого ховає ліс. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

    I. Організаційний момент

    II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

    Запитання
    • Чи любите ви казки?
    • Які казки ви знаєте?
    • Які казки є вашими улюбленими?

    (Під час уроку вчитель пояснює учням різницю між народною та авторською казками, чарівною казкою та казкою про тварин.)

    III. Вивчення нового матеріалу

    Розповідь учителя

    КАЗКА «ТЕРЕМОК»
    Стоїть у полі теремок. Якось бігла повз нього мишка-шкряботушка. Побачила вона теремок, зупинилася та й питає:
    — Терем-теремок! Хто в теремку живе?
    Ніхто не озивається.
    Забігла в нього мишка та й почала там жити.
    Якось прискакала до теремка жабка-скрекотушка.
    — Терем-теремок! Хто в теремку живе?
    — Я — мишка-шкряботушка. А ти хто?
    — А я — жабка-скрекотушка. Пусти мене до себе.
    І почали вони жити разом. Познайомились, потоваришували.
    Чи довго, чи недовго отак жили мишка-шкряботушка та жабка-скрекотушка, та якось пробігав неподалік зайчик-побігайчик.
    Як побачив він теремок, то й питає:
    — Терем-теремок! Хто в теремку живе?
    — Я — мишка-шкряботушка!
    — Я — жабка-скрекотушка. А ти хто?
    — А я зайчик-побігайчик.
    — Іди до нас жити.
    Зайчик скік у теремок. І почали вони жити разом. І так їм весело в теремку живеться. Мишка ще зранку біжить у поле, де ростуть жито й пшениця. І не було такого дня, щоб поверталася шкряботушка без зерна. У теремку завжди були зернові припаси.
    Зайчик теж не відсиджувався вдома. Широке поле, на якому побігайчик був господарем, завжди його вдосталь годувало. Недалечко розкинулося село, і зайчик частенько вечорами навідувався на городи. А тут вже — що твоя душа забажає: і капуста, і морква, і салатик, і кріп! Зайчик-побігайчик і сам досхочу ласував, і додому завжди що-небудь приносив. Ось і жили вони в достатку.
    Та якось прийшла до теремка лисичка-сестричка. Постукала у віконце й питає:
    — Терем-теремок! Хто в теремку живе?
    — Я — мишка-шкряботушка.
    — Я — жабка-скрекотушка.
    — Я — зайчик-побігайчик.
    — А ти хто?
    — А я — лисичка-сестричка.
    — Йди до нас жити.
    Вселилася лисичка до теремка. І стало їх четверо. Прибіг якось вовчик-братик, зазирнув у двері й запитує:
    — Терем-теремок! Хто в теремку живе? А йому відповідають:
    — Я — мишка-шкряботушка.
    — Я — жабка-скрекотушка.
    — Я — зайчик-побігайчик.
    — Я — лисичка-сестричка.
    — А ти хто?
    — А я вовчик-братик.
    — Іди до нас жити!
    Заліз вовк у теремок. І стало їх п’ятеро. Тісно, звісно, незатишно, та що вдієш. Дуже вже сусід грізний, треба миритися й жити у злагоді.

    Аж ось суне ведмідь. Побачив теремок — і теж до нього. Реве щосили.
    — Терем-теремок! Хто в теремку живе?
    А йому відповідають:
    — Я — мишка-шкряботушка.
    — Я — жабка-скрекотушка.
    — Я — зайчик-побігайчик.
    — Я — лисичка-сестричка.
    — Я — вовчик-братик.
    — А ти хто?
    — А я ведмідь-набрідь.
    — Іди до нас жити! І поліз ведмідь у теремок. Лізе-лізе, та ніяк щось не виходить. Ось він і каже:
    — Я краще буду у вас на даху жити!
    — А ти нас не задавиш?
    — Не бійтесь, не задавлю.
    — Ну то лізь!
    Тільки зліз на дах, тільки всівся — а теремок відразу і розвалився. Ледве-ледве встигли з нього вискочити мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-побігайчик, лисичка-сестричка, вовчик-братик. І розбіглись звірі на усі боки.

    312Є. Чарушин «Як приємно чаю попити…» (1944)

    Запитання

    • Кто знайшов теремок?
    • Які звірі стали мешканцями теремку?
    • Чому звірі розбіглись?
    • Перед вами ілюстрація, яку намалював художник Є. І. Чарушин
      до казки «Теремок». Який момент казки він зобразив?
    • Які характери у героїв казки?
    • Хто з них вам найбільше сподобався?
    • Про що нам розповідає казка?
    • Якби події казки трапилися серед людей, як би ми про них розповідали?
    • Чим відрізняються казкові персонажі від справжніх тварин?
    • Як ви гадаєте, чи змогли б насправді одночасно зустрітися у лісі мишка, жабка, зайчик, лисиця, вовк та ведмідь?
    • Що могло б статися під час такої зустрічі, та як би вона могла скінчитися?

    313Покрокова схема малювання зайця

    314Покрокова схема малювання тварин

    IV. Закріплення вивченого матеріалу

    Творче завдання

    Бесіда
    Ви добре знаєте казку. А тепер кожний має обрати ту подію, яка йому найбільше сподобалася.
    • Давайте згадаємо, де стояв теремок.
    • Подумайте, з якого матеріалу він міг би бути зроблений.
    • Які тварини беруть участь в епізоді, який ви обрали для малюнка?
    • Що вони роблять? Які в них характери?
    (Учитель пропонує розглянути схеми покрокового малювання персонажів казки.
    Учні виконують малюнок в альбомі для малювання, користуючись малюнками-схемами.)
    Індивідуальна робота за творчим завданням
    На початку роботи слід нагадати класу основи композиції.
    В ході виконання малюнків учитель стежить за роботою учнів і за потреби допомагає.

    V. Підбиття підсумків

    Обговорення учнівських робіт
    Особливо відзначаються роботи тих, хто вдало обрав сюжет для малюнка і передав події казки, виявив творчий підхід.
    Із малюнків складають панорамну картину «Шляхом казки», за якою можна було б простежити послідовність подій казки.

    Коментар
    Учні мають виконувати ілюстрації до літературних творів; мати початкове уявлення про малювання тварин у русі; самостійно добирати і змішувати необхідні кольори та їх відтінки; демонструвати уміння користуватися фарбами і простим олівцем, поглиблене уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, творчу уяву.

     

    Урок № 27. Стилізований малюнок за уявою. Кого ховає ліс. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

    Повернутись на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас
