Володимир Винниченко « Федько-халамидник». Художня розповідь про дивовижного хлопчика Федька, його життя і пригоди, стосунки з однолітками, українська література

Володимир Винниченко « Федько-халамидник». Художня розповідь про дивовижного хлопчика Федька, його життя і пригоди, стосунки з однолітками, українська література

Так треба жити, щоб нікому зла не чинити
Народна мудрість

Найогидніші очі порожні,
Найпідліша брехлива сльоза…
В. Симоненко

Хід уроку Володимир Винниченко « Федько-халамидник». Художня розповідь про дивовижного хлопчика Федька, його життя і пригоди, стосунки з однолітками, українська література

II. Закріплення навчально матеріалу

1. Рольова гра. Розповідь про письменника від імені автора. Учні класу, слухаючи повідомлення, ставлять запитання, уточнюють певні факти тощо.

2. Бесіда за змістом твору

Завдання класу: у ході бесіди записати ті незаперечні істини, що зробили халамидника Людиною, і благородного Толю — нікчемою (Відповідно до емоційного настрою учнів, учитель спрямовує розмову у потрібне русло, усіма засобами намагається сколихнути у дитячих душах найкращі почуття. Основне — дослідити психологію героїв, зуміти прочитати думки між рядків, розкрити роль деталі.)

Орієнтовні питання для бесіди:
Чому Толя прийшов на призначене місце? Що керувало цим хлопчиком, який боявся батьківського гніву і ніколи не прогулював уроків?

3. Робота з текстом твору.
Давайте зачитаємо із твору описи Толі. Скажіть чи не відчуваєте ви у цих словах прихованої насмішки? Як автор ставиться до Толі?
Прочитайте опис річки. Чому в ньому так багато дієслів? Доведіть, що розваги сміливців були небезпечними.
Зачитайте епізоди, що містять описи почуттів Федька біля річки. Як поводив себе Толя?

4. Розвиток творчих здібностей
Думаю, не було жодного байдужого, коли ви читали як, Федько крок за кроком долав перешкоди на річці. Володимир Винниченко так майстерно за допомогою художньої деталі відтворив події, емоції, реакцію усіх, що складається враження, неначе все це відбувається на очах у читачів.
Завдання: давайте інсценізуємо розмову між Толею і Федьком, докладаючи максимум зусиль, здібностей, аби чітко передати задум автора і внутрішній світ героїв (заслуховуємо декілька пар)

III. Застосування одержаних знань

Рефлексія
Як відомо, Федько ніколи не обманював. Усього раз у житті він сказав неправду. Це принижує його чи звеличує?
Яку роль відіграє у творі така деталь, як чижик, що з ним грається Толя?
Що за людина виросте з Толі? Чим небезпечні такі люди?
Кого втратило містечка в особі Федька?
Пригадуєте, на попередньому уроці ми зауважували, що суспільство здатне змінити особистість. Проаналізуйте ще раз цей аспект і давайте спробуємо дати відповідь на таке запитання: Чи винні у смерті Федька його батьки. (Ланцюжок думок)
Чи правильно виховали Толині батьки свого сина? До чого призводить таке виховання?

Презентація проекту
Використовуючи знання змісту оповідання, зафіксовані істини, що возвеличують людину або роблять її нікчемою, власний життєвий досвід, створіть проект на запропоновану тему (Відповіді учнів на проблемне питання.)

Володимир Винниченко « Федько-халамидник». Художня розповідь про дивовижного хлопчика Федька, його життя і пригоди, стосунки з однолітками, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *