ГРИГІР ТЮТЮННИК. «КЛИМКО», УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

Григір Тютюнник. «Климко», українська література

Хід заняття Григір Тютюнник. «Климко», українська література

III. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

Григір Тютюнник… Трохи незвичне ім’я… А це тому, що в українській літературі є ще один письменник — Григорій Тютюнник, автор відомого роману «Вир», старший брат Григора. Складним, тернистим був життєвий шлях Григора від самого народження.

З матір’ю Григорія у батька, як це часто буває в житті, не склалося. Недовгим було щастя і в другій сім’ї. Коли Григору виповнилося шість років, батька незаконно репресували. Довго брати жили, не знаючи один про одного, а потоваришували лише тоді, коли Григорій став відомим письменником, а Григір, служачи моряком на Далекому Сході, теж почав писати й звернувся до нього за порадою щодо своєї літературної творчості.

Виховували хлопця мати й дідусь, потім дядько в Донбасі. Коли розпочалася Друга світова війна, Григір пішки повернувся з Донбасу до матері на Полтавщину. Враження від цієї небезпечної подорожі лягли в основу повісті «Климко». Григір навчався у Зіньківському реальному училищі. Цей період свого життя він описав у зворушливій, неповторній повісті «Вогник далеко в степу». Спробував працю робітника на будівництві й на заводі. Чуючи в собі потяг до літератури, вступив на філологічний факультет Харківського університету.

Після закінчення працював учителем у школі, на Київській кіностудії ім. О. Довженка, у видавництві «Молодь».

Написав не так багато, але кожен його твір — подія в українській літературі. Найвідоміші збірки оповідань і новел — «Зав’язь», «Деревій», «Батьківські пороги», «Крайнебо», «Коріння», «Ласочка», «Лісова сторожка», «Степова казка». За твори для дітей отримав літературну премію імені Лесі Українки, а за двохтомник вибраних творів Державну премію України імені Т. Г. Шевченка (щоправда, посмертно).

Про повість «Климко» та інші твори Григора Тютюнника літературознавець Л. Мороз писала: «Ту книгу можна було б визначити як історію душі його сучасника, точніше — ровесника, за якою — історія душі цілого покоління. Воно рано подорослішало, сприйнявши дитячим серцем трагедії довоєнних та воєнних років, підставивши свої ще слабкі плечі під тяжку ношу відбудови, яку ще тяжчими робили трагедії повоєнні…

…Климко рано став дорослим не лише від болю й страху, від страждань і втрат, а й від почуття відповідальності — і за себе, і за інших, завдяки товариській солідарності, яка за окупації виявляється зовсім не так, як у мирних дитячих заняттях, адже він міг, наприклад, «пересидіти» окупацію у своєму закутку (з допомогою друзів пристосованому до життя службовому пришахтному приміщенні), куди німці й не зазирали, і від голоду йому земляки вмерти не дали б. Але могла загинути новонароджена донечка Наталі Миколаївни, бо в матері пропало молоко,— і Климко не став дожидати, що хтось — ну, хоча б дід Зульфата — врятує її. Саме рішення Климка заради цього пуститися в таку небезпечну дорогу вже є подвигом. Але він про таке й не думає. Кожен його крок по життю, включаючи й останній,— простий і природний, як дихання…»

Герої Григора Тютюнника — прості, звичайні діти, і разом з тим незвичайні, з багатим внутрішнім світом, природженим благородством, чутливі й добрі. Згадайте хоча б Олеся з оповідання Гр. Тютюнника «Дивак», яке ви читали у 5 класі.

2. Виразне читання першого розділу повісті «климко».

3. Словникова робота за питаннями учнів.

4. Обмін враженнями щодо прочитаного, евристична бесіда.

— Чи зацікавила вас повість, чим саме?

— Чи так ви собі уявляли сюжет, героїв із тих відомостей, які вже одержали про письменника та його твір?

— Що ви дізналися про Климка, про мету його подорожі?

IV. Закріплення знань, умінь та навичок

Марійку Допитливу прочитане наштовхнуло на такі роздуми й висновки:

— навіть не зовсім привабливий, але рідний барак (оселя) може здаватися людині кораблем, який пливе щоночі у вогнях, як у сріблястому морі;

— на боці німців доводилося воювати й поневоленим народам;

— не всі вороги однакові;

— робити послуги іншим, дорослим не лише складно, але й приємно;

— цілеспрямована людина може подолати будь-які перешкоди. З’ясуйте, з яких саме епізодів першого розділу Марійка могла

скласти такі судження. Чи погоджуєтеся ви з її міркуваннями?

VI. Домашнє завдання

Навчитися виразно і вдумливо читати, переказувати 1-й розділ твору; скласти план або «сюжетний ланцюжок»; зробити ілюстрації; підготувати коротке повідомлення про Другу світову війну на території України, про її окупацію.

Григір Тютюнник. «Климко», українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *