Володимир Винниченко « Федько — халамидник». Цікава історія з життя письменника. Художня розповідь про дивовижного хлопчика Федька, українська література

Володимир Винниченко « Федько — халамидник». Цікава історія з життя письменника. Художня розповідь про дивовижного хлопчика Федька, українська література

І кожен в світі, кожен — неповторність,
Чи то людина, чи крилатий птах.
А. Листопад

Кого у нас читають?
Винниченка. Про кого скрізь йдуть розмови ?..
Про Винниченка.
Кого купують ? Знов Винниченка…
М. Коцюбинський

Найголовнішого очима не побачиш.
Найглибше бачить тільки серце.
А. де Сент — Екзюпері

Хід уроку Володимир Винниченко « Федько — халамидник». Цікава історія з життя письменника. Художня розповідь про дивовижного хлопчика Федька, українська література

II. Повідомлення теми і мети
Учитель оголошує тему і мету уроку, а головне акцентує увагу на тому, що це урок — відкриття і відкриттями мають бути: Мій світ, Світ В.Винниченка, Світ Федька-халамидника.

III. Засвоєння та закріплення знань

1. Бесіда за питаннями:
1. Що таке епічний твір?
2. Дайте визначення оповідання як літературного жанру. Наведіть приклади відомих вам дитячих оповідань.
3. Які події є основою для дитячих оповідань? Що зазвичай переважає: добро чи зло?
4. Які герої головні? Які другорядні?

2. Відкриття І «Мій світ»

Виразне читання першого епіграфа, творче коментування учнями

Коментар учителя. Світ людини. Світ, у якому кожен має почуватись комфортно, затишно. Діти, перед вами чисті аркуші, намалюйте, будь ласка, за одну хвилину свій світ у якому ви почуваєтесь найщасливішими. Усміхніться цьому світу. Проте, так часто трапляється у житті, нас хтось може засмутити, якісь події вражають дуже глибоко, у саме серце, і наш світ стає зовсім іншим — протилежним першому. Давайте спробуємо дати відповідь на такі проблемні запитання:
1. Наскільки людське оточення може впливати на формування особистості?
2. Як зберегти комфортний власний світ, людську гідність, не ображаючи інших?
А зараз намалюйте, знову ж за одну хвилину, те, що найчастіше спричиняє вам біль, призводить до розчарувань…
(Малюнки учнів учитель збирає, для себе аналізує, нічого не коментуючи учням. Малюнки — матеріал для життєтворчого проекту)

3. Відкриття ІІ « Світ Володимира Винниченка»

Виразне читання другого епіграфа

Учитель. Сьогодні ми відкриватимемо для себе світ Володимира Винниченка. Біографія цієї людини цікава і складна. Винниченко пережив славу і забуття, тріумф і вигнання, ганьбу і посмертне визнання. Був звичайним: мав 174 см зросту, носив взуття 42 розміру. Та було щось у цій людині особливе, неповторне… а все починалося з дитинства.
Звичайним чи незвичайним був Володимир Винниченко? Це ваш творчий пошук на цьому етапі уроку, обов’язково з аргументуванням позиції, тому будьте уважними, і, як завжди, у зошиті робимо конспект біографічних відомостей. (Робота з матеріалом підручника)
(Троє учнів мали випереджувальне завдання: захист проекту « Життєвий та творчий шлях Володимира Винниченка», поділеного на три основних частини)

Учитель. Діти, ми з вами дізнались немало про життя Володимира Винниченка, ось перед нами портрет письменника, давайте за допомогою Віночка слави підтвердимо яскравість особистості, особливості його світу.
(Підвівши підсумки побаченого і почутого, учитель спонукає учнів до висновків, допомагає розкрити неповторність письменника, його вдачу. Навколо портрета учні прикріплюють квіти із попередньо вписаними характеристиками митця, а також є чисті квіти для висновків учнів.)

Віночок слави:
1. Володимир мав гарну пам’ять, рано навчився читати.
2. Надзвичайно любив волю.
3. Відзначався гордістю, сміливістю, непередбачуваністю, незалежністю у вчинках, правдолюбством.
4. У час зневаги до усього українського хлопець демонстративно на випускний іспит в училищі одяг солом’яного бриля і вишиту сорочку.
5. Ніколи не зраджував друзів, не любив доносів і підступності. Коли учні висловлють свої думки про те, звичайним чи незвичайним був юний Винниченко, учитель процитує слова В. Панченка: «…В пору свого отроцтва Володимир був схожий на Федька-халамидника з однойменного оповідання…»

4. Відкриття III «Світ Федька-халамидника»

Виразне читання третього епіграфа, творче коментування
(Роботу над оповіданням розпочинаю тільки на уроці)

Учитель. Діти, пригадуєте на початку уроку ми дивились один на одного і намагались побачити Людину. Скажіть, ми враховували тільки зовнішність чи більше брали до уваги внутрішній світ товариша, риси його характеру? Так, звичайно, істина, що живе віками : зустрічають тільки за одягом, зовнішністю, а проводжають за розумом, вчинками, мабуть, ніколи не втратить своєї актуальності. Сьогодні ми вперше знайомимось із Федьком, який уже має свою особливість — він халамидник. Давайте спробуємо з’ясувати значення цього слова.

1. Моделювання
Схематично зобразіть світ Федька у якому йому затишно (схема роботи довільна). Це наші перші враження, ми ще навіть не знаємо Федька, а просто почули про нього і описали своє бачення цієї людини.

2. Опрацювання особливостей твору В. Винниченка «Федько-халамидник»

Історія написання твору (розповідь учителя)
Робота над змістом оповідання (виразне читання учителем і учнями, обговорення прочитаного, використання методу передбачення)
Робота у Полюсах Добра і Зла (учні умовно розподіляють аркуш зошита навпіл, формуючи Полюси і роблять відповідні записи, аналізуючи поведінку, риси характеру головних героїв)

Орієнтовні завдання для бесіди:
1.Чим відрізняється Федько від ровесників? Поясніть слова: «Наче біс якийсь сидів у хлопцеві!» Чи мали підстави товариші боятися Федька?
2. Чи сподобались вам забави міської дітвори? Чим вони відрізняються від ваших розваг, добре це чи погано?
3. Як ви гадаєте, чи довго сидітиме на воротях Федько? Спробуйте передбачити його дії.
4. Прокоментуйте, чи хотіли б ви мати такого товариша як Федько?
5. Чи з’явилась у вас хоч краплина симпатії до Федька?
(звертаємо увагу на самостійну роботу учнів у Полюсах Добра і Зла, заслуховуємо позицію школярів)

IV. Підсумки та висновки уроку

У чиї світи ми сьогодні зазирнули?
Що здатне змінити світ людини?
Що є особливим у світі Володимира Винниченка?
Що із світу письменника ви б запозичили для себе?
Чи цікаво вам було читати про Федька та його друзів?
Чи помітили ви що-небудь спільного між Федьком та Володимиром Винниченком?
Як, на вашу думку, далі розвиватимуться події? Перш ніж відповісти, подумайте, чи даремно в оповіданні з’являється Толя?
(Застосовуємо метод «Незакінченого речення»: Я думаю, що…)

Володимир Винниченко « Федько — халамидник». Цікава історія з життя письменника. Художня розповідь про дивовижного хлопчика Федька, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *