Урок № 21 Тема. М. Стельмах. Повість «Гуси-лебеді летять». Єдність світу природи і світу дитячої душі, українська література 7 клас

    Урок № 21 Тема. М. Стельмах. Повість «Гуси-лебеді летять». Єдність світу природи і світу дитячої душі, українська література 7 клас

    Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художню привабливість твору, його виховне та естетичне значення; розвивати навички виразного читання, переказу, висловлювання власної думки з приводу прочитаного; виховувати доброту, почуття милосердя, справедливості, прагнення до пізнання, до освіти.

    Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.

    Теорія літератури: автобіографічна повість; характеристика героя.

    Хід уроку № 21 Тема. М. Стельмах. Повість «Гуси-лебеді летять». Єдність світу природи і світу дитячої душі, українська література 7 клас

    I. Повідомлення теми й мети уроку

    II. Мотивація навчальної діяльності школярів

    III. Актуалізація опорних знань учнів

    1. Перевірка домашнього завдання.

    Зачитування аналізу художніх засобів уривка з повісті.

    2. Евристична бесіда.

    — Висловіть думки щодо того, чи має рацію письменник Д. Пав-личко, називаючи написану у прозі повість М. Стельмаха «Гуси-ле-беді летять» поемою. Свої міркування обґрунтуйте конкретними прикладами.

    IV. Формування і вдосконалення вмінь та навичок

    1. Виразне читання.

    Учні виразно читають розділ другий повісті М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять».

    2. Словникова робота за питаннями учнів.

    3. Обмін враженнями щодо прочитаного, евристична бесіда.

    — Яке визначення ви дали б тому, що люди називали в Михай-ликові «слабістю» та «дурістю»?

    — Чи приносили вам у дитинстві щось «від зайчика»? Про що це свідчить? (Про стійкість народних традицій.)

    — Розкажіть, як ви вперше взялися за якусь справу, що здавалася вам «дорослою».

    — Про що говорить висловлювання батька, коли він розказував, як вони із сином разом уперше орали? («Хмари йдуть на нас, громи обвалюються над нами, блискавки падають перед нами і за нами, а ми собі оремо та й оремо поле».)

    (Про поетичність селянської душі, про одвічність та красу хліборобської праці, розумніше за яку ще ніхто не придумав.)

    — Що ви думаєте про голод та жебрацтво, про допомогу голодуючим?

    — Як мати й бабуся Михайлика ставилися до насіння, до рослин? Чи вірите ви, що завдяки примовлянням насіння сходить краще й добре росте?

    — Чому мати не сварила Михайлика за взяте без дозволу гарбузове насіння?

    — Як виявляється єдність світу природи і світу дитячої душі у вчинках, поведінці, роздумах, переживаннях героя?

    V. Закріплення знань, умінь та навичок

    Завдання від Марійки допитливої.

    Марійка Допитлива пропонує знайти у розділі епізод, який би яскраво проілюстрував народні прислів’я та приказки:

    Шила в мішку не втаїш (або: Правда завжди випливе).

    (Коли з кишені Михайлика разом із щавлем випало дві насінини.)

    Праця облагороджує душу людини (або: Роботящі руки гори вернуть).

    (Як Михайлик орав разом із батьком.)

    Грамотний — видющий і на все тямущий (або: Письменного голова годує).

    (Прагнення Михайлика до читання, до знань.)

    У нього не розживешся і серед зими льоду (або: Тіло в злоті, а душа в болоті).

    (Коли жадібний і жорстокий односелець Михайлика не дав шматка хліба голодній жінці та її хлопчику.)

    VI. Підбиття підсумків уроку

    VII. Домашнє завдання

    Навчитися виразно читати, переказувати другий розділ; скласти план (І—ІІ рівні); записати, про які звичаї, традиції українського народу говориться у повісті (ІІІ рівень); розкрити зміст фрази з повісті: «А може, то не жінка, а моя глибокоока селянська доля тоді прихилилася до мене?!» (IV рівень).

     

    Урок № 21 Тема. М. Стельмах. Повість «Гуси-лебеді летять». Єдність світу природи і світу дитячої душі, українська література 7 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 7 клас
