І. П. Котляревський. Життя і творчість. Поема «Енеїда», українська література
Хід заняття І. П. Котляревський. Життя і творчість. Поема «Енеїда», українська література
I. Мотивація навчальної діяльності
Біографія видатної людини — сама як захоплююча книга. Уявіть собі: канцелярист, військовий командир, дипломат, літератор-поет і драматург, учитель, опікун благодійних закладів — і все це гармонійно поєдналося в особі Івана Петровича Котляревського. За кожним із названих занять — ледь не детективна історія, героїчний подвиг чи невтомна праця, наснажена великим гуманізмом. Ось про це ми поговоримо на сьогоднішньому уроці.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Бліц-турнір
— Назвіть найважливіші суспільно-історичні події кінця XVIII — середини XIX ст.
— Завдяки чи всупереч чому розвивалася українська культура?
— Якими є найважливіші події культурного життя того часу?
— Назвіть зачинателя нової української літератури? Від чого починається відлік?
— Перелічте найвидатніших письменників цієї доби.
— Які основні теми їх творів?
— Які стильові напрями розвивалися в новій українській літературі, хто їх представляв?
2. Підбиття підсумків
ІV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Слово вчителя.
Ми говорили про незвичайні історії й факти, пов’язані з життям та творчістю славного полтавця Івана Петровича Котляревського. Ось вони.
— Навчаючись у Полтавській духовній семінарії, митець вивчив стародавні мови (старогрецьку, латину), сучасні йому німецьку й французьку, читав в оригіналі твори античних авторів Вергілія, Горація, Овідія.
— Семінаристи називали Котляревського «римачем», бо він умів майстерно підбирати дотепні рими.
— Коли він перебував на військовій службі, завдяки своєму дипломатичному талантові зробив так, що сорок тисяч татарських кіннотників перейшло на бік російського війська; вороже місто здалося без жодного пострілу; хоч був штабним офіцером, сам водив бійців в атаку, отримав орден Анни та інші нагороди за бойові подвиги.
— Написав три частини поеми «Енеїда», а видавець Парпура надрукував їх у Петербурзі без відома автора.
— Замість подяки Котляревського ганяють за півтори тисячі кілометрів по полках, а потім і зовсім звільняють з армії; хоробрий офіцер виступав проти жорстокості й несправедливості щодо повсталих киян-ополченців, задунайських козаків, яким за допомогу обіцяли землю, а дали батогів.
— Захопився театром, сам грав комічні ролі; став директором Полтавського театру. Написав п’єсу «Наталка Полтавка», яка мала й досі має величезний успіх.
— За сумлінне виконання обов’язків попечителя богоугодних закладів нагороджений діамантовим перснем.
— Як дворянин, мав дві родини кріпаків, котрих відпустив на волю, накликавши велике незадоволення місцевих кріпосників.
— На пам’ятник Котляревському збирала кошти вся Україна, а відкриття монументу перетворилося на загальнонаціональне свято пошанування великого українця.
2. Самостійна робота з підручником.
(Учні читають статтю про І. Котляревського, відшукують у ній інші цікаві факти, доповнюють розповідь учителя.)
3. Зачитування сторінок із повісті і. Пільгука «Грозовий ранок».
4. Слово вчителя.
Пригадайте античну легенду про Троянську війну, падіння Трої. Одному з троянців, Енею, небожителі доручили високу місію: попливти у мандри, знайти землю й заснувати Рим. Пригоди й подвиги лягли в основу поеми Верґілія «Енеїда» (за зразком «Іліади» та «Одіссеї» Гомера) як своєрідне пояснення «божественного» походження Римської імперії. Котляревський, взявши античний сюжет, наповнив його зовсім іншим змістом. Він переодягнув українських поміщиків, чиновників, козаків у троянців; показав український побут XVIII століття, звичаї, традиції українців, починаючи від обрядів до ігор, пісень, танців, їжі, одягу і навіть до способу мислення, характеру. (Переодягання французькою мовою — травестія.) У Верґілія поема носить героїчний зміст. Котляревський переробив його на пародію, вніс жартівливо-сатиричний лад, тобто бурлеск. Таким чином була створена бурлескно-травестійна поема.
До Котляревського «Енеїду» Верґілія по-своєму переробляли письменники різних епох та народів, але український твір вийшов цілком оригінальним і зажив слави на довгі віки. Володимир Сосюра писав:
І так, як ми, як з нами це було, Над книжкою своєю «Енеїди» Нащадок схилить радісне чоло.
Твір складається із шести частин (замість 12 у Верґілія). Оскільки він писався близько тридцяти років, то і тональність його змінювалася — від насмішкувато-сатиричної до героїко-патріотичної (під впливом подій вітчизняної війни 1812 року). В поему введені цілком оригінальні картини «пекла», де мучилися пани, чиновники і всі, хто неправедно жив, та «раю», куди автор помістив знедолених і скривджених за земного життя. Та найбільше про все ми дізнаємося зі сторінок твору.
5. Коментоване читання I частини «Енеїди» І. Котляревського.
6. Словникова робота
(Слід звернути увагу на доцільність уживання грубих, лайливих слів.)
7. Обмін враженнями щодо прочитаного, коментарі вчителя, демонстрація ілюстрацій.
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Виконання тестового завдання.
• Доповніть речення, обравши з поданих відповідні за змістом слова.
«Два століття… на світі безсмертний автор «Енеїди» й «Наталки Полтавки», поет, веселий мудрець, в якому мовби… оптимізм народу, його дужий, …смуткові дух, патріотичне чуття, обдарованість, моральна чистота». (Олесь Гончар)
А росте, застиг, не зрозумілий;
Б думає, відчувся, не збережений;
^ В живе, уособився, не підвладний;
Г готує, допоміг, не кращий.
VII. Домашнє завдання
Знати біографію І. Котляревського, прочитати перші три частини «Енеїди» (в уривках), вміти їх переказувати й аналізувати.
І. П. Котляревський. Життя і творчість. Поема «Енеїда», українська література
Повернутися на сторінку Українська література