М. СТЕЛЬМАХ. «ГУСИ-ЛЕБЕДІ ЛЕТЯТЬ», УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

М. Стельмах. «Гуси-лебеді летять», українська література

Хід заняття М. Стельмах. «Гуси-лебеді летять», українська література

III. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання.

Заслуховування усних творів.

2. Завдання від Марійки допитливої.

— Марійка Допитлива випадково переплутала художні засоби та їхнє визначення. Допоможіть розібратися, поєднавши ці засоби з їх назвами.

ukrainska_literatura_7_klass_12

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Слово вчителя з елементами бесіди.

«Іди, дорогий читачу, в той світ і бери з нього у своє серце, що тобі до вподоби: чи дитинну поетичність і дотеп, чи жагу пізнання, чи незаплямоване почуття справедливості, чи вроджену культурність людей праці.

Вдосконалити людину в доброму і на прикладі доброго пізнати доброту людей, що засвітили в тобі душу, вчили й підіймали тебе з біди, проспівати їм пісню хвали й подяки — це ставив собі за мету і це майстерно осягнув Михайло Стельмах у написаній прозою поемі «Гуси-лебеді летять»»,— так писав про видатного українського письменника Михайла Панасовича Стельмаха інший відомий письменник Дмитро Павличко.

Отже, сьогодні ми розпочинаємо знайомство з особистістю М. П. Стельмаха та з його творами.

— Розкажіть, що ви дізналися від батьків, старших про письменника (це було домашнє завдання).

— Пригадайте, чи згадувалося ім’я Стельмаха у шостому класі й у зв’язку з чим. (Коли вчили повість його сина Я. Стельмаха «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера».)

Народився Михайло Панасович Стельмах (1912—1983) у небагатій селянській родині на Вінниччині. Закінчив сільську школу, педагогічний технікум та педагогічний інститут у Вінниці. Працював учителем, одночасно займаючись літературною працею. Цікавився усною народною творчістю і записував безцінні народні перлини.

Ось один із віршів того часу:
Краю мій зелений, вічная дорога,
Та безсмертник в полі, в небесах гроза —
Припаду я серцем до твого порога,
Як твоя кровинка, як твоя сльоза.

Цей твір, як і всі інші, засвідчує глибоку любов автора до рідної землі, невіддільність митця від народу, його часом нелегкої, але благородної долі, долі хлібороба-трудівника.

Другу світову війну М. Стельмах пройшов солдатом-артилерис-том, пізнавши біль утрат і радість перемоги.

Найвідоміші романи М. Стельмаха — «Хліб і сіль», «Кров людська — не водиця», «Правда і кривда», «Дума про тебе» та «Чотири броди», який відзначений Державною премією України ім. Т. Г. Шевченка.

Користуються популярністю його збірники поезії, п’єси й кіносценарії, а також автобіографічна дилогія — повісті «Гуси-лебеді летять» та «Щедрий вечір».

— Що значить автобіографічний твір? Це твір, написаний на основі життєвих фактів, почуттів, переживань самого автора, які розкривають його індивідуальність і разом з тим характеризують певну добу, утверджують загальнолюдські цінності.

Звернімося знову до висловлювань Д. Павличка: «Дитинство — це земля, з якої виростають дерева людських талантів і характерів. Якими високими і широкими ці дерева не були б, там, у дитинстві, сховане коріння, що живить і тримає їх.

Михайло Стельмах у творі «Гуси-лебеді летять» відкриває перед нами різні шари землі свого дитинства. Він показує підземні цілющі джерела, до яких пробивався гострий корінець його дитячої свідомості, і каміння темноти, яке треба було йому самому пробити жадібністю до життя, знання і світла».

2. Виразне читання першого розділу повісті М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять».

3. Словникова робота

4. Бесіда, обмін враженнями, пошуково-дослідницькі завдання:

— Від імені кого ведеться розповідь?

— Що ми дізналися про героя у цьому розділі?

— Що вразило, запам’яталося найбільше, чому саме?

— Знайдіть прикмети часу, про який пишеться. (Відсутність взуття не лише у дітей, а й у дорослих, іграшок у дітей.)

— Знайдіть елементи гумору в розділі.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

1. Слово вчителя.

Як бачимо, у житті головного героя Михайлика важливу роль відіграють мрія, фантазія.

2. Гра від Марійки допитливої.

Марійка Допитлива пропонує зіграти в інтерактивну гру й продовжити фразу «Коли б я був(ла) чарівником (чарівницею), я б…».

3. Завдання

— Зробіть висновок про те, чим схожі і чим відрізняються мрії дітей нинішніх та тих, що жили за часів дитинства Стельмаха. Висловіть свою думку про те, добре це чи погано.

VII. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати й переказувати перший розділ повісті, зробити ілюстрації; письмово проаналізувати перший абзац повісті з точки зору використання автором художніх засобів.

М. Стельмах. «Гуси-лебеді летять», українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *