М. Стельмах. «Гуси-лебеді летять», українська література
Хід заняття М. Стельмах. «Гуси-лебеді летять», українська література
III. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання.
Заслуховування усних творів.
2. Завдання від Марійки допитливої.
— Марійка Допитлива випадково переплутала художні засоби та їхнє визначення. Допоможіть розібратися, поєднавши ці засоби з їх назвами.
IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Слово вчителя з елементами бесіди.
«Іди, дорогий читачу, в той світ і бери з нього у своє серце, що тобі до вподоби: чи дитинну поетичність і дотеп, чи жагу пізнання, чи незаплямоване почуття справедливості, чи вроджену культурність людей праці.
Вдосконалити людину в доброму і на прикладі доброго пізнати доброту людей, що засвітили в тобі душу, вчили й підіймали тебе з біди, проспівати їм пісню хвали й подяки — це ставив собі за мету і це майстерно осягнув Михайло Стельмах у написаній прозою поемі «Гуси-лебеді летять»»,— так писав про видатного українського письменника Михайла Панасовича Стельмаха інший відомий письменник Дмитро Павличко.
Отже, сьогодні ми розпочинаємо знайомство з особистістю М. П. Стельмаха та з його творами.
— Розкажіть, що ви дізналися від батьків, старших про письменника (це було домашнє завдання).
— Пригадайте, чи згадувалося ім’я Стельмаха у шостому класі й у зв’язку з чим. (Коли вчили повість його сина Я. Стельмаха «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера».)
Народився Михайло Панасович Стельмах (1912—1983) у небагатій селянській родині на Вінниччині. Закінчив сільську школу, педагогічний технікум та педагогічний інститут у Вінниці. Працював учителем, одночасно займаючись літературною працею. Цікавився усною народною творчістю і записував безцінні народні перлини.
Ось один із віршів того часу:
Краю мій зелений, вічная дорога,
Та безсмертник в полі, в небесах гроза —
Припаду я серцем до твого порога,
Як твоя кровинка, як твоя сльоза.
Цей твір, як і всі інші, засвідчує глибоку любов автора до рідної землі, невіддільність митця від народу, його часом нелегкої, але благородної долі, долі хлібороба-трудівника.
Другу світову війну М. Стельмах пройшов солдатом-артилерис-том, пізнавши біль утрат і радість перемоги.
Найвідоміші романи М. Стельмаха — «Хліб і сіль», «Кров людська — не водиця», «Правда і кривда», «Дума про тебе» та «Чотири броди», який відзначений Державною премією України ім. Т. Г. Шевченка.
Користуються популярністю його збірники поезії, п’єси й кіносценарії, а також автобіографічна дилогія — повісті «Гуси-лебеді летять» та «Щедрий вечір».
— Що значить автобіографічний твір? Це твір, написаний на основі життєвих фактів, почуттів, переживань самого автора, які розкривають його індивідуальність і разом з тим характеризують певну добу, утверджують загальнолюдські цінності.
Звернімося знову до висловлювань Д. Павличка: «Дитинство — це земля, з якої виростають дерева людських талантів і характерів. Якими високими і широкими ці дерева не були б, там, у дитинстві, сховане коріння, що живить і тримає їх.
Михайло Стельмах у творі «Гуси-лебеді летять» відкриває перед нами різні шари землі свого дитинства. Він показує підземні цілющі джерела, до яких пробивався гострий корінець його дитячої свідомості, і каміння темноти, яке треба було йому самому пробити жадібністю до життя, знання і світла».
2. Виразне читання першого розділу повісті М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять».
3. Словникова робота
4. Бесіда, обмін враженнями, пошуково-дослідницькі завдання:
— Від імені кого ведеться розповідь?
— Що ми дізналися про героя у цьому розділі?
— Що вразило, запам’яталося найбільше, чому саме?
— Знайдіть прикмети часу, про який пишеться. (Відсутність взуття не лише у дітей, а й у дорослих, іграшок у дітей.)
— Знайдіть елементи гумору в розділі.
V. Закріплення знань, умінь та навичок
1. Слово вчителя.
Як бачимо, у житті головного героя Михайлика важливу роль відіграють мрія, фантазія.
2. Гра від Марійки допитливої.
Марійка Допитлива пропонує зіграти в інтерактивну гру й продовжити фразу «Коли б я був(ла) чарівником (чарівницею), я б…».
3. Завдання
— Зробіть висновок про те, чим схожі і чим відрізняються мрії дітей нинішніх та тих, що жили за часів дитинства Стельмаха. Висловіть свою думку про те, добре це чи погано.
VII. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати й переказувати перший розділ повісті, зробити ілюстрації; письмово проаналізувати перший абзац повісті з точки зору використання автором художніх засобів.
М. Стельмах. «Гуси-лебеді летять», українська література
Повернутися на сторінку Українська література