УРОК № 20. Тема. Взаємозв’язок природного середовища, природних форм у середовищі людини. Фонтан в екстер’єрі, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

  УРОК № 20. Тема. Взаємозв’язок природного середовища, природних форм у середовищі людини. Фонтан в екстер’єрі, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

  Мета: учити проектувати та моделювати предметне середовище — екстер’єр з елементами природних форм і висловлювати судження про гармонію природних форм у середовищі та взаємозв’язок людини з природою (екологія); удосконалювати навички перетворення природних форм на декоративні, створення оригінального скульптурного образу на основі узагальнення, стилізації й трансформації реальних об’єктів в урахуванням розташування фонтана в місцях розваг дітей та відпочинку дорослих; виховувати відчуття гармонії та естетичний смак,

  Тип уроку: застосування знань, навичок і вмінь.

  Обладнання: для вчителя — відеоряд фонтанів; для учнів — пластилін, дощечка для ліплення, стеки, серветка, склянка для води.

  ХІД УРОКУ № 20. Тема. Взаємозв’язок природного середовища, природних форм у середовищі людини. Фонтан в екстер’єрі, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

  І. Організація уваги учнів, оголошення теми та мети уроку

  ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

  Опитування.
  Що таке скульптура?
  Які роди скульптури ви знаєте?
  Які види скульптури ви знаєте?
  За допомогою фронтального опитування учні згадують правила роботи з пластиліном.

  III. Мотивація навчальної діяльності

  Слово вчителя.
  На уроках образотворчого мистецтва ми мандруємо по різних країнах світу, дізнаємося багато цікавого про різні стилі, епохи. Сьогодні ми завітаємо до стародавньої Феодосії й сучасної Москви.

  IV. Вивчення нового матеріалу

  Слово вчителя.
  Феодосія — одне з найдавніших міст світу, історія якого налічує понад 2,5 тисячоліття.
  В архіві Феодосійського краєзнавчого музею збереглися літописи XIV ст. Це був генуезький період розквіту Кафи (Феодосії). Жителі Генуї, прикрашаючи своє місто храмами, палацами, приватними будинками, захищаючи його від вторгнення ворогів міцними стінами і вежами, піклувалися в той же час про постачання себе предметом першої життєвої потреби — чистою здоровою водою.
  З цією метою вони влаштовували в самому місті «цистерни», а на оточуючих його висотах збирали воду в штучних водосховищах, з яких вода подавалася по мережі гончарних труб у фонтани, розташовані в різних районах міста. Щоб надлишок води не стікав марно в море, він розподілявся по «колодязях» (маленьких цистернах) у дворах домовласників.
  Для збереження більше ніж 200 фонтанів, а також для підтримки чистоти і впорядкування міста був встановлений особливий піклувальний комітет із спеціальним для нього приставом.
  Фонтан — це мала архітектурна форма, яка призначена для благоустрою території, що прикрашає навколишнє середовище і слугує для зручності перебування людини. У перекладі з латинської мови слово «фонтан» означає «джерело», «ключ».
  У Москві перші фонтани з’явилися на території поміщичіх садиб та палаців. Тільки в 30-х рр. XX ст. фонтани почали будувати для прикраси міста. Сьогодні у Москві існує більш ніж 200 фонтанів.
  Велична панорама відкривається при підході до Петергофу з моря: найвищу точку займає Великий палац, який височить на краю природної 16-метрової тераси. На її схилі виблискує сріблом фонтанних струменів Великий каскад. Перед каскадом у середині водного ковша шугає міцний струмінь фонтана «Самсон».

  Організація сприймання творів мистецтва.
  Учитель звертає увагу учнів на відеоряд фонтанів Петергофа:
  Вид на великий палац і Великий каскад (мал. 237).
  Ківш і Самсонівський канал. Архітектори Ж.-Б. Леблон, І. Бра-унштейн, Н. Мікетті, М. Земцов, Н. Бенуа (мал. 238).
  Фонтан «Самсон». Скульптори Б. К. Растреллі, М. Козловський (мал. 239).
  Великий каскад. Східні водоспадні сходи. Архітектори Ж.-Б. Леблон, І. Браунштейн, Н. Мікетті (мал. 240).
  Фонтан «Німфа». Архітектор А. Штакеншнейдер (мал. 241).
  Фонтан «Сніп». Архітектор Н. Мікетті (мал. 242).
  «Римський» фонтан. Архітектори І. Бланк, І. Давидов,Ф. Б. Растреллі, П. Патон, С. Волков (мал. 243).
  Фонтан «Тритон». АрхітекторТ. Усов, скульптор Б. К. Растреллі (мал. 244).
  Фонтан «Піраміда». Архітектори Н. Мікетті, І. Браунштейн, М. Земцов (мал. 245).

  179Мал. 237—245

  Потім учитель демонструє фотоілюстрації міста Харкова (Сад ім. Т. Г. Шевченка, фонтани на привокзальному майдані Харків-Пасажирський, Дзеркальний струмінь, Парк Перемоги).
  Міський сад ім. Т. Г. Шевченка, який було закладено на початку XIX ст., став улюбленим місцем відпочинку харків’ян. Відвідувачів приваблюють тінисті алеї, райдужний фонтан, каскадні сходи і водоспад, широкий оглядний майдан, з якого відкривається панорама старої частини міста.

  V. Практична діяльність учнів
  Учні виконують фонтан для екстер’єру (з пластиліну), дотримуючись такої послідовності:
  1. Визначити, де буде розташований ваш фонтан (у дитячому садку, на дачній ділянці, у міському парку тощо).
  2. Вибрати сюжет для художньо-пластичного образу фонтана (літературний герой, тварини, птахи, рослини, риби тощо).
  3. Продумати загальну форму фонтана.
  4. Намітити пропорції, співвідношення частин з урахуванням виразності силуету, його компактності або можливої ажурності.
  5. Деталізувати образ з передачею фактури (кольору).
  Учитель здійснює контроль за організацією учнями своїх робочих місць і проводить індивідуальний і фронтальний інструктажі.

  VI. Завершення уроку
  Учитель підводить підсумки: аналізує характерні помилки в роботах учнів; дає загальну оцінку виконаним роботам; оцінює діяльність учнів на уроці; демонструє кращі роботи.

  VII. Домашнє завдання
  Спостерігати за рухам и людини.
  Принести: альбом, графітовий олівець, фломастери, гумку, фарби, пензлі, склянку для води.

  УРОК № 20. Тема. Взаємозв’язок природного середовища, природних форм у середовищі людини. Фонтан в екстер’єрі, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

  Повернутися на сторінку Конспекти уроків малювання, образотворче мистецтво 7 клас

  Комментарии закрыты.