Мова і мовлення. Види мовленнєвої діяльності, українська мова

Мова і мовлення. Види мовленнєвої діяльності, українська мова

Хід заняття Мова і мовлення. Види мовленнєвої діяльності, українська мова

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

— У житті людині доводиться постійно спілкуватись (з іншими людьми, тваринами, рослинами і природою). спілкування з людьми відбувається за певними законами, етичними нормами. Найбільш правильний шлях до спілкування — це увага і ввічливість. Не може висловлюватись цікаво той, хто нічого не читає, у кого малий словниковий запас слів, хто не спілкується з товаришами, хто не подорожує (віртуально чи по-справжньому).

* * *
Слів у мові мільйон,
Вибирайте найкращі.
Кожне з них, лиш торкни, —
Як струна, виграва.
Зрозумілі, вагомі й усі вони наші —
Мелодійні, дзвінкі, українські слова.
(О. Лупій)

Сьогодні ми й поговоримо про закони спілкування та види мовленнєвої діяльності.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання
(Учні розповідають про значення рідної мови та її багатство, про українську мову як державну; читають дібрані прислів’я про слово, мову, коментують їх; висловлюють свою позицію щодо вільного володіння кожною людиною мовою тієї держави, громадянином якої вона є.)

2. Евристична бесіда

 • У якому документі зафіксовано мовні права та обов’язки громадян України?
 • Як ви ставитеся до тих, хто багато років проживає в Україні, але принципово не хоче вивчати державну мову та користуватися нею?
 • Що ви сказали б людині, яка зневажливо ставиться до української мови, вважає її селянською, грубою? (Згадайте випадки у кафе та крамницях, коли людей відмовлялися обслуговувати тільки через те, що вони зверталися до офіціанта чи продавця українською мовою.)

ІІІ. РОЗВИТОК ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

1. Робота з підручником. Відповіді на запитання, виконання вправ та завдань (вибірково)
(Учні опрацьовують поняття: мовлення як діяльність; види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо), їхні особливості. Дізнаються про різновиди мовленнєвого спілкування: усне й писемне, монологічне й діалогічне.)

2. Проблемне запитання
«Ніщо не цінується так дорого і не коштує так дешево, як увічливість», говорив відомий іспанський письменник М. де Сервантес. Ці слова часто згадують, коли говорять про правила спілкування, етику та етикет.

 • Що таке «ввічливість»? (Це щира привітність, вчасно висловлені слова вибачення або подяки, вміння слухати і поступатися. За кожним проявом ввічливості, цього бажаного для всіх стилю поведінки, — доброзичливість до людей.)

3. Укладання етикетного словничка до правил спілкування
(Ввічливість, привітність, доброзичливість, стриманість, тактовність, толерантність тощо.)

4. Пригадування та запис етикетних слів

5. Складання й розігрування діалогів (у парах)

Ситуації спілкування

 • Вам потрібно взяти підручник з математики у шкільній бібліотеці на літні канікули для повторення, але книги там зазвичай не видають.
 • Вам потрібно отримати дозвіл класного керівника на те, щоб піти зі школи на годину раніше за сімейними обставинами.
 • Вам зателефонував незнайомець і від імені ваших батьків попросив принести деякі документи і гроші, бо інакше у них будуть неприємності (або повідомив, що батьки у лікарні).
 • Вам подзвонили у двері, коли батьків не було вдома, і попросили відчинити, щоб перевірити лічильник газу (лічильник електроенергії, води тощо).

6. Практикум

 • Визначте типи мовлення запропонованих уривків
  (Учитель добирає дидиактичний матеріал на свій розсуд.)
 1. Тато приладнав на місце іржавий ковпак і хотів було сісти за кермо, але мама його випередила. Вона саме закінчила курси водіїв і тепер зібралася показати, чого навчилася.
  Наталочка умостилася поруч із мамою на передньому сидінні, а татові нічого не лишалося, як сісти позаду.
  — Теж мені, розвели матріархат, — бурмотів він. — Ну, рушаймо!
  Мама взялася за діло, наче справжній водій-ас.
  (Розповідь.)
 2. — От завжди так, — скрушно зітхнув пан Богдан. — Мабуть, привидів з тамтого світу відпускають ненадовго.
  — Але ми вже знаємо! Можна їхати! — загаласувала Наталочка, що втомилася майже тримати язик за зубами.
  — Може, краще звернутися у міліцію? — почухав потилицю тато.
  — Якби ж було з чим! — докірливо зиркнув на нього пан Богдан. — Що, напишу заяву, пославшись на привида? У нас, м’яко кажучи, малувато фактів.
  — Малувато… Якщо вони взагалі є. Десь начебто знайдено шаблю. Але де? Замків на заході багато. Козацьких битв була сила-силенна. — Але найбільша з них — під Берестечком! — заявила Наталочка, гордо демонструючи свої знання з історії.
  — Дитина каже правду, — підтримав її пан Богдан.
  Мама схвально кивнула головою.
  — Кожен порядний українець має побувати в Берестечку, — мовила вона. — Це ж якраз буде дев’ята п’ятниця після Великодня, роковини битви. З’їдуться люди з усіх усюд, може, хтось знатиме і про реліквію.
  (Роздум.)
 3. Спочатку давайте познайомимося з Машкою. Вона не вельми гарна, хоча вважає себе красунею. У неї великі, ясні кришталеві очі — ото через них і зроджуються Машчині претензії на красу. Вночі вони пронизують темряву, наче ніж розм’якле масло. Але більше їй нічим похвалитися. Машка давно вже не першої молодості, щоб не сказати підстаркувата. Їй не завадило б підфарбуватися Ззаду в неї наліплена трохи облізла наклейка з собакою, тому що першим Машчиним власником був якийсь професор, великий любитель псів.
  — Наклейку треба здерти, — мовила мама, оглядаючи Машку, яку тато щойно придбав.
  Ви, певно, здогадалися: Машка — звичайний автомобіль-легковичок вітчизняного виробництва. Хоча ні, не такий уже й звичайний. Часом з Машкою траплялися дивні речі Але цього ще ніхто не знав.
  (Опис.)
 4. — Ти ще попосиділа б у ямі, якби Машка раптом не засигналила. Той кульгавий хлопець, з яким ти вчора познайомилася, сказав нам, що в форт приїхали туристи і ти пішла з ними на екскурсію.
  Наталочка на хвильку оніміла.
  — Антип? Таке сказав? Він не міг тут бути! — розгублено залепетала вона . Мама й тато насторожилися. І зажадали пояснень.
  Тож вона мусила розповісти все, як є: що Антип зі своїми батьками теж шукає шаблю, що це він послав її у форт. Батьки були вражені, ошелешені й сердиті. Антипові вчинки видавалися їм незбагненними.
  — Певно, його круті батьки хочуть знайти шаблю швидше за нас, — зробила висновок мама і з осудом додала: — По хлопцеві видно, що там пихи на три штихи чого ти з ним водишся?
  — Він геть безголовий! Послати дівчинку в таке небезпечне місце! — розбушувався тато — Та й ти хороша!
  (Оцінка.)
  (За твором Зірки Мензатюк «Таємниця козацької шаблі», який учні вивчатимуть на уроках української літератури у 5-му класі.)

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Знайти й записати по одному зразку різних типів мовлення (або скласти їх самостійно).

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

 • Про що, на вашу думку, свідчить наявність у мові різних типів мовлення?
 • Про які формули ввічливості ви особисто часто забуваєте, особливо в спілкуванні з близькими людьми?
 • Чому не слід вступати у діалог із незнайомим людям, які висловлюють підозрілі прохання?

Мова і мовлення. Види мовленнєвої діяльності, українська мова

Повернутись на сторінку Українська мова

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *