Урок № 2. Календарно-обрядові пісні. Роль і місце пісні в житті українців. Головні календарні обряди. Народна обрядова пісня, її різновиди. Конспекти уроків української літератури, 6 клас, нова програма 2014 рік

Урок № 2. Календарно-обрядові пісні. Роль і місце пісні в житті українців. Головні календарні обряди. Народна обрядова пісня, її різновиди. Конспекти уроків української літератури, 6 клас, нова програма 2014 рік

Мета: ознайомити учнів з українською календарно-обрядовою поезією, визначити роль і місце пісні в житті народу; розвивати стійкий інтерес до усної народної творчості як вагомого духовного спадку народу, бачення в ній ментальних особливостей української людини; виховувати любов і пошану до духовної спадщини наших пращурів, прагнення засвоїти основи народної моралі й етики.

Обладнання: збірки книжок із календарно-обрядовими піснями, ілюстрації до пісень, аудіозаписи, книги з народознавства.

Теорія літератури: народна пісня, види народних пісень, календарно-обрядова поезія та її різновиди.

Перебіг уроку № 2. Календарно-обрядові пісні. Роль і місце пісні в житті українців. Головні календарні обряди. Народна обрядова пісня, її різновиди. Конспекти уроків української літератури, 6 клас, нова програма 2014 рік

Своїм походженням і суттю своєю пісня є мистецтвом загальнонародним…
І.Я.Франко

І. Повідомлення теми та мети уроку

ІІ. Мотивація навчальної діяльності вчителів

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання.

  • Яку роль відіграє книжка у житті людини?
  • Хто такий письменник ?
  • Як «робиться книга»?
  • Хто такий «сучасний читач і яка його роль у «житті» твору?

2. Слово вчителя.
Художню літературу називають підручником життя. І це не даремно. Адже, читаючи книжки, ми знайомимося з різними землями і народами, мандруємо подумки в минуле і в майбутнє, глибше розуміємо сучасне. Ми разом із героями переживаємо їхні пригоди, вболіваємо за них, радіємо і сумуємо разом із ними, висловлюємо справедливий осуд негативних явищ. За допомогою художніх творів ми не лише пізнаємо світ і себе в ньому, а й виховуємо в собі кращі риси характеру, вчимося добру й справедливості.
Але кожна художня література починається з фольклору — усної народної творчості. З давніх-давен люди відображали красу навколишнього світу, різні явища людського життя, свої мрії та сподівання у міфах, легендах, переказах, казках, прислів’ях, загадках, піснях. Український народ вважається дуже поетичним, співочим.

3. Прослуховування аудіозаписів зразків календарно-обрядової поезії.

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

Слово вчителя
Кажуть, що пісня — то душа народу. Пісня супроводжує людину в горі та в радості, у праці та під час відпочинку. І коли наші далекі пращури, змагаючись із грізними силами природи, намагалися «задобрити» злих духів і віддячити добрим, то поряд із різними магічними обрядовими діями (жертвоприношенням, танцем) звучала й пісня, як словесне вираження бажань і прагнень людей.
Обрядові пісні українців тісно пов’язані з хліборобським календарем і поділяються на пісні літнього циклу, зимового та весняного.
Зібрали селяни щедрий урожай з ниви — треба подякувати землі-годувальниці, попросити, щоб і наступного року був добрий ужинок; прийшов час окоту худоби — треба її пошанувати, щоб був великий і здоровий приплід; забарилася весна, ніяк не може здолати люту зиму — потрібно їй допомогти, прикликати піснями-веснянками та «жайворонками».
Календарно-обрядові пісні виникли в сиву давнину, а з прийняттям християнства набули ще й нової тематичної спрямованості — уславлення Творця за його щедрі дари й ласку до людей.
— Що ж таке народна пісня? Запишіть визначення.

Народна пісня — невеликий усний віршований твір, що співається. Її автор невідомий, це колективна творчість народу.

Особливості народних пісень:

  • вираження почуттів, переживань, настроїв, роздумів;
  • стисле повідомлення про обставини, які їх викликали, елементи описів;
  • висока поетичність мови;
  • відповідність мелодій словесному тексту;
  • віршова форма;
  • малий обсяг;
  • одночасне виникнення слів і мелодій;
  • усне поширення;
  • існування тексту й мелодії у різних варіантах.

Записано понад 300 тисяч українських пісень — чи не найбільше у світі. Українські народні пісні в давнину виконувалися лірниками, кобзарями, бандуристами.

Народні пісні бувають різних видів

Народні пісні

  • Історичні
  • Родинно-побутові
  • Соціально-побутові
  • Коломийки
  • Обрядові

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Знайди правильну відповідь.
1) Художню літературу називають підручником життя чи підручником народознавства? (Підручником життя.)
2) Художня література потрібна тільки для розваги чи й для серйозних речей — пізнання світу, виховання? (Для серйозних речей.)
3) Фольклор — це легенди, казки, пісні чи романи, повісті, вірші? (Легенди, казки, пісні.)
4) Народні пісні за видами бувають історичними, календарно-обрядовими та родинно-побутовими чи історичними, календарно-побутовими та родинно-обрядовими? (Історичними, календарно-обрядовими та родинно-побутовими.)
5) Тексти народних пісень збереглися лише в давніх книгах і тепер не використовуються? (Вони використовуються сучасними співаками в обробці.)
6) Календарно-обрядовими називаються пісні, що вміщені в календарях? (Ні, вони пов’язані з хліборобським календарем.)
7) Календарно-обрядові пісні поділяються на чотири цикли? (Ні, вони поділяються на три цикли.)
8) Давні предки вірили в силу слова чи в силу праці? (У силу слова.)
9) Хлібороби магічними діями намагалися краще обробити землю чи задобрити сили природи (задобрити сили природи)

Гра «Вірю — не вірю»
(Учитель задає питання, учні піднімають руки, хто вірить цій тезі, хто не вірить — ні. Називається правильна відповідь, і тоді той, хто вгадав, ставить собі + (плюс). У кінці роботи підраховується кількість плюсів і виставляється оцінка.)

  • Обрядова поезія виникла після прийняття християнства (не вірю).
  • Русалки були добрими істотами, тому про них складали русальні пісні (не вірю).
  • Купальські пісні виконували під час купання в річці, озері (не вірю).
  • Жниварські пісні поділяються на зажинкові, власне жниварські та обжинкові (вірю).
  • У жниварських піснях прославляються хліборобська праця, земля-годувальниця (вірю)
  • Колядниками називали тих, хто ходив просити щось їстівне (не вірю).
  • Щедрувальники — це господарі, які накривали щедрий стіл своїм гостям (не вірю).
  • У колядках, щедрівках простих селян називали князями, боярами, панами (вірю).
  • Як правило, щедрувалося й колядувалося для всіх однаково — і для господаря, і для господині, і для бабусі, і для дітей (не вірю).
  • Вважалося, що вранці першого дня Нового року до хати зайти повинна найстаріша і наймудріша бабуся (не вірю).
  • Веснянки були сумними піснями, бо кінчалася зима зі снігом, морозцем, ковзанкою і наставала гаряча посівна робота (не вірю).
  • Обрядові пісні мали для наших предків магічну силу (вірю)

VI. Домашнє завдання

Вміти розповідати про головні календарні обряди українців, розрізняти й називати види обрядових пісень. Підготувати (за бажанням) прислів’я про хліб та інші матеріали (ілюстрації) про значення хліба в житті людини.

Урок № 2. Календарно-обрядові пісні. Роль і місце пісні в житті українців. Головні календарні обряди. Народна обрядова пісня, її різновиди. Конспекти уроків української літератури, 6 клас, нова програма 2014 рік

Повернутись на сторінку Конспекти уроків української літератури, 6 клас, нова програма
