Урок № 19 Тема. М. Старицький. Повість «Оборона Буші». Антимілітаристське спрямування твору, його образи та символи, художні особливості, українська література 10 клас

  Урок № 19 Тема. М. Старицький. Повість «Оборона Буші». Антимілітаристське спрямування твору, його образи та символи, художні особливості, українська література 10 клас

  Мета: допомогти учням усвідомити значення реалістичних та символічних образів твору, особливості характеротворення, функції картин природи; розвивати навички аналізу епічного твору, характеристики персонажів, вміння порівнювати образи, зіставляти різні явища та поняття; виховувати тверді принципи, стійкість у життєвих незгодах, громадянські та патріотичні почуття.

  Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього.

  Теорія літератури: образи-символи, засоби характеротворення, романтичний пейзаж.

  Хід уроку № 19 Тема. М. Старицький. Повість «Оборона Буші». Антимілітаристське спрямування твору, його образи та символи, художні особливості, українська література 10 клас

  I. Мотивація навчальної діяльності школярів

  Вступне слово вчителя.

  Про патріотизм як складову громадянського життя завжди говорилося й говориться багато. У кожній державі є чимало патріотів. Щоправда, вони різні: одні лише задекларовують себе патріотами, інші намагаються діяти на користь рідної землі й народу, і тільки зовсім не багато з них має настільки глибокі почуття й переконання, що готові до самопожертви. Саме такими і є герої повісті М. Старицького «Оборона Буші», змальовані автором у високохудожній формі. Про них — наша розмова на сьогоднішньому уроці.

  ІІ. Оголошення теми й мети уроку

  ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  Літературний диктант.

  1) Коли відбуваються події повісті М. Старицького «Оборона Буші»? (Восени 1654 року.)

  2) Чиїм володінням був раніше замок «Орлине гніздо» в Буші? (Роду польських шляхтичів Чарнецьких.)

  3) Від кого й чому велася оборона Буші? (Від поляків, які хотіли повернути свої володіння й помститися.)

  4) Чий це портрет: «.Струнка постава. Здається легесенькою, прозорою. Вродливого личенька риси й елегантні, й шляхетні; в чорних, стиснутих бровах криється непорушна воля й відвага»? (Орисі.)

  5) Хто керував обороною Буші? (Сотник Завісний.)

  6) Кому доручили очолювати оборону замку? (Дочці сотника Орисі.)

  7) Хто така Катря? (Подруга Орисі, дружина хорунжого.)

  8) Ким для Орисі був Антось Корецький? (Названим братом, коханим.)

  9) Яку таємницю довірив отець Василь Орисі? (Що під церквою — пороховий погріб.)

  10) Як після переходу на бік шляхти Антось зустрівся з Ори-сею? (Приїхав парламентером.)

  11) Як чинили козаки, потрапивши в безвихідь, в оточення ворогів? (Убивали одне одного.)

  12) Чим закінчується твір? (Орися підриває фортецю із собою, коханим, захисниками та ворогами.)

  IV. Формування вмінь та навичок учнів

  1. Слово вчителя.

  В історії братніх слов’янських народів — польського та українського — були такі трагічні сторінки, що рани, завдані того часу, болять і до сьогодні. Тепер уже, мабуть, не варто шукати винних у тому, що наші предки змушені були йти шляхом помсти й крові, але застерігати від мілітаризму, війни слід повсякчас.

  2. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

  • Спробуймо визначити, в чому полягає антимілітаристське спрямування повісті М. Старицького «Оборона Буші».

  Орієнтовні відповіді

  — Детально виписані батальні сцени, змальовано, як молоді, дужі люди гинуть, страждають і мучаться, як руйнуються сім’ї, нехтуються всі почуття.

  — Показується безглуздя війни, її антигуманна сутність, пов’язана з людськими вадами, аморальністю.

  — Автор наполягає на тому, що війна з боку загарбників несправедлива, люди змушені захищати рідну оселю, своїх близьких.

  3. Робота над характеристикою героїв.

  • Схарактеризуйте героїв, заповнивши таблицю й склавши схеми.

  Герої Цитати
  Козаки«Засмажені, мужні обличчя, не знаючі страху очі вогкі їм від сердечного молитовного зрушення»; «Широкі спини огрядного та дужого люду покриті були розмаїтою пістрявою одіжжю»; «— Не віддавайте, братці, дешево псам і козачого білого тіла, а візьміть з наших напасників добру ціну.»; «Вже Рубайголова, піднятий на чотири списи, впустив ятаган і тільки вспів показати ворогам дулю.»
  Сотник Михайло Завісний«…З золотою китицею на правому плечі; високий, широкоплечий, з сивими довгими вусами, з шрамом на лівім виску, він подібен до могучого дуба, що нажив собі силу під бурхотом бур»; «І коли минеться та братерська різня, грабіжка та розбій на Україні?!»
  Орися, дочка сотника«Карі очі з-під темрявих вій палають вогнем; на мармуровім чолі лежать недитячі думи, хоч у виразі уст пишає дитяча краса.»; «Що це я?.. У таку хвилину і де про милого стала гадати?.. Відступись, нечистий!»; «Зуміємо вмерти … і святині нашої в руки поганців не кинемо!!»; «— Сором з своїм горем тепер панькатись!»
  Антось Корецький «…Оті огидливі речі, оті звіроцтва, ота пекельна ненависть і злоба до брата — та хіба ж таким виром не людських загар може буди владована згода в розхитаній і облитій кров’ю державі? Ні, тисячу раз ні!»; «Був огрядний і стрункий — красень юнак; його біле благородне чоло обмежали золотисто-каштанові кучері, на виразнім обличчі світились ласкою і відвагою сині очі.»
  Ватажки польської шляхти (Потоцький)«І криклива пишнота, і вираз обличчя, що довчасно злиняло на розпусних ночах, і хітливі безсоромні очі, і млява, знесилена постава — нагадували швидше фігуру знудженої повії, ніж мужнього ватага Посполитої Речі.»

   

  ukrainska_literatura_10_klass_22

  4. Проблемні запитання та завдання учням.

  1) Якими прийомами характеротворення користується автор для такого яскравого змалювання героїв у повісті?

  Орієнтовні відповіді

  — прийом контрасту (оборонці — позитивні, загарбники — негативні);

  — широке використання описів (портретні характеристики, інтер’єр, пейзаж);

  — образи статичні, вже сформовані;

  — романтичне забарвлення персонажів (незвичайні герої за незвичайних обставин).

  2) Крім звичайних образів, у повісті М. Старицького є й образ-символ. Назвіть його. (Це образ Ісуса Христа, який прийняв мученицьку смерть за людей.)

  5. Робота з текстом.

  • Знайдіть у повісті пейзажі й проаналізуйте їх.

  1) «Сонце, сідаючи за гору по той бік Дністра, проглянуло з-поза хмар на хвилину і останнім променем попрощалось з землею; він спалахнув жарким полум’ям на високім хресті і полинув, згасаючи, до високостей темрявих».

  2) «Холодне, беззоряне небо…. Невідмовне, глухе; чорна хмара грізно здіймалась зі сходу, і в неосяжній пітьмі миготіли лишень блискавиці далеких пожарищ….»

  3) «Тихий літній вечір. На заході гасне поволі рожевистий світ».

  4) «Яскраве літо і спека. Розжеврене небо безхмарне високо знялось у безодній блакиті. Вітер ані шелесне; буйне жито своє стигле колосся до землі клонить, мов проситься на спочинок у снопи…»

  Орієнтовні відповіді

  Перший і другий пейзажі підкреслюють тривожний стан людей перед нападом ворогів, їхні передчуття. Природа ніби пророкує трагічні події. Другий і третій пейзажі подаються перед розповіддю про щасливе дитинство Орисі в батьківському домі; про повноту щастя закоханої дівчини.

  V. Закріплення знань, умінь та навичок

  Складання сенкану.

  • Складіть сенкан про основних героїв твору М. Старицького «Оборона Буші».

  Наприклад:

  Орися
  Ніжна і рішуча,
  Командує, втішає, любить.
  Що сильніше за любов до Вітчизни?
  Вибух.

  Антось
  Шляхетний і вірний.
  Бореться, любить, страждає.
  Як змирити отчизну й кохану?
  Лицар.

  VI. Підбиття підсумків уроку

  Гра «Займи позицію».

  Твір М. Старицького «Оборона Буші» мене вразив

  ukrainska_literatura_10_klass_23

  VII. Домашнє завдання

  Підготуватися до тематичної контрольної роботи «Творчість І. Карпенка-Карого, М. Старицького».

   

  Урок № 19 Тема. М. Старицький. Повість «Оборона Буші». Антимілітаристське спрямування твору, його образи та символи, художні особливості, українська література 10 клас

  Повернутися на сторінку Конспекти української літератури. 10 клас

  михайло старицький оборона буші

  оборона буші аналіз

  старицький оборона буші

  Комментарии закрыты.