УРОК № 19. Тема. Декоративна композиція. Практична робота «Килимок». Конспекти уроків малювання 3 клас (образотворче мистецтво)

  УРОК № 19. Тема. Декоративна композиція. Практична робота «Килимок». Конспекти уроків малювання 3 клас (образотворче мистецтво)

  Мета:
  1. Поглиблювати знання учнів у галузі складання декоративних композицій; ознайомити з асиметричною композицією на оформленій замкнутій поверхні (прямокутник, коло, трикутник).
  2. Розвивати почуття зорової рівноваги в асиметричних композиціях.
  3. Виховувати естетичне ставлення до творів декоративно-прикладного мистецтва, що відображають дійсність.

  Обладнання:
  матеріали: комплект із 5 фігур (із чорного паперу): 1 фігура — велика, 4 — приблизно однакові за розміром, але вдвічі менші від першої; шматочки тканини, наклеєні на папір; ножиці; клей; аркуш білого паперу; кольоровий папір, альбом з шаблонами;
  зоровий ряд: зразки творів ДПМ, які мають симетричний і асиметричний орнаменти; планшет прямокутної форми (або магнітна дошка); 5 фігур чорного кольору невизна-ченої форми: 2 — одного розміру, 1 — удвічі більша, 3 — такі, що послідовно зменшуються у розмірі; шаблони кішки і кошенят.

  Хід уроку № 19. Тема. Декоративна композиція. Практична робота «Килимок». Конспекти уроків малювання 3 клас (образотворче мистецтво)

  I. Організація класу

  II. Актуалізація опорних знань

  Бесіда за запитаннями.
  — Який вид орнаменту ви навчилися складати на попередніх уроках?
  — Які різновиди стрічкового орнаменту ви знаєте?
  — Які способи існують для складання геометричних, рослинних і змішаних стрічкових орнаментів?

  III. Мотивація навчальної діяльності

  Слово вчителя.
  Демонструються зразки побутових предметів, на яких використано симетричний і асиметричний орнаменти.
  — Діти, давайте разом уважно розглянемо ці орнаменти і визначимо, чим же вони відрізняються один від одного?
  Учитель виділяє відповіді дітей, в яких простежується думка про віддзеркалення зображення в одному із візерунків і несхожість лівої та правої половини в іншому.
  — Якщо одна половина ніби віддзеркалює іншу, то візерунок є симетричним. Проте ми сьогодні ознайомимося з асиметричною композицією, тобто — несиметричною.

  IV. Оголошення теми уроку

  V. Вивчення нового матеріалу

  1. Розповідь учителя з елементами бесіди.
  Демонстрація творів декоративно-приклад ного мистецтва. Під час роботи рекомендується використовувати альбом з шаблонами.
  На цих зразках візерунок використовується тільки один раз і більше не повторюється. Такий орнамент називається композиційно замкнутим.
  Сьогодні на уроці ми будемо створювати ескіз для килимка прямокутної форми з асиметричним замкнутим орнаментом. Асиметрія — порушення симетрії, невідповідність. Хаотичне розташування частин буде лише набором випадкових знаків і не залишить ніякого естетичного враження. Розташування у певному ритмічному порядку складає щось цілісне і естетично виразне.

  Робота над асиметричною композицією завжди складніша, ніж над симетричною, оскільки в такій композиції дуже важливо досягнути зорової рівноваги.
  — Чи каталися ви на гойдалках?
  Такий вигляд мають найпростіші гойдалки.

  232На гойдалку сіли два першокласники (схематично зобразити дві однакові за розміром та формою фігури). Якщо вони однакові, що буде з гойдалкою?
  Учитель виділяє відповіді учнів, які висловлюють думку, що за однакової ваги першокласників гойдалка залишиться нерухомою. А також підкреслює слово «рівновага». Гойдалка змінить своє положення, якщо одна з фігур буде важчою.
  Позначимо цих першокласників на аркуші так: «посадимо» на гойдалку 2 однакові фігури невизначеної форми — це першокласники.

  233Гойдалка повернута до нас так, ніби ми на неї дивимося зверху.
  Гойдалка нерухома, тому що вона урівноважена. Але ось прийшов хлопчик, попросив одного із першокласників посунутися і сів на гойдалку.
  Справа прикріпити темну фігуру вдвічі більшу, ніж перша.
  Що станеться з гойдалкою?

  234Серед відповідей учитель повинен виділити таку: одна сторона переважить — вона буде важча. Учень повинен вказати на праву сторону аркуша, а не на зображення гойдалки. Ліва сторона стане легша. Рівновага порушиться.
  Проте що станеться, якщо ми «посадимо» фігурки першокласників поруч? Чи переважать вони старшого товариша?

  235Вислухати відповіді дітей і виділити серед них ті, котрі стверджують, що рівновага знову відновиться.
  Але старшокласник пересів ближче до середини гойдалки. Що відбудеться з першокласниками? (Права сторона різко переважить, першокласники можуть упасти.)
  Учитель підводить дітей до відповіді, що велику фігуру слід наблизити до середини аркуша.

  236

  2. Виконання тренувальних вправ.
  Пошук композиціойної рівноваги фігур різного розміру. (Завдання виконується з учителем.) Під час роботи рекомендується використовувати альбом з шаблонами.
  Для самостійної роботи у пошуках зорової рівноваги учні отримують одну фігуру темного кольору, чотири приблизно однакового розміру, теж темні, але вдвічі менші, ніж перша.
  Діти, уважно погляньте на аркуш і на фігури та дайте відповіді на запитання:
  — Як простіше урівноважити ці фігури на аркуші? Правильними будуть відповіді дітей, які запропонують
  зробити композицію фігур симетричною. Зазначити, що відповіді правильні, проте наша композиція має бути асиметричною, тобто протилежною симетрії.
  — А тепер уявіть, що ваші фігурки — це маленькі кошенята і мама-кішка, які й будуть складати композицію вашого килимка.
  Учитель корегує дії учнів під час виконання вправи.

  VI. Практична робота
  Учитель роздає шаблони кошенят і кішки, або учні користуються шаблонами з альбому.
  Виріжіть фігурки кошенят і кішки із тканини, попередньо наклеєної на папір. Пригадайте правила безпечного користування ножицями.
  Відповідно до ескізу наклейте фігури на аркуш. Доповніть свою роботу китицями із кольорового паперу, і килимок готовий.
  У процесі самостійної образотворчої діяльності учнів учитель проводить індивідуальні консультації і емоційно-психологічну підтримку дітей.

  VII. Завершення уроку
  Демонстрація кращих робіт.

  Завдання на наступний урок: принести фломастери чи кольорові олівці (на вибір), комплект із 30 фігур (15 кружечків діаметром 20 мм, 15 квадратів зі стороною 20 мм) двох різних кольорів.

  УРОК № 19. Тема. Декоративна композиція. Практична робота «Килимок». Конспекти уроків малювання 3 клас (образотворче мистецтво)

  Повернутися на сторінку Конспекти уроків малювання 3 клас (образотворче мистецтво)

  Комментарии закрыты.