А. ЧАЙКОВСЬКИЙ. «ЗА СЕСТРОЮ». ХУДОЖНІ ОСОБЛИВОСТІ ПОВІСТІ, УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

А. Чайковський. «За сестрою». Художні особливості повісті, українська літераура

Хід заняття А. Чайковський. «За сестрою». Художні особливості повісті, українська література

III. Актуалізація опорних знань

— В останніх розділах повісті, як ви, напевне, помітили, приділено багато уваги не зовнішнім подіям, а почуттям та переживанням головного героя, змінам його настрою. Відтворіть ланцюжок настроїв і почуттів Павлуся після того, як він потрапив у Бахчисарай.

(Радів, що уникнув покарання —> дивувався горам і великому місту —> гідно розмовляв з Мустафою-ага —> щиро дякував Богові —> радів несказанно, побачивши сестру —> боявся, що сина Мустафи вже немає в живих —> згадував щасливі Різдвяні свята вдома —> непокоївся, де забарилися гінці —> відчув злість на татар, від яких загинули його рідні або стільки страждали —> готовий до помсти й загибелі, самопожертви —> відчув почуття вдячності до Девлет-Гірея, що прийняв його, як сина —> проникся почуттям патріотизму, прагненням до волі, до повернення на батьківщину —> зберігає вірність даному слову, допомагає земляку Остапу, що свого часу допомагав йому у скрутну хвилину.)

IV. Формування і вдосконалення вмінь та навичок

1. Слово вчителя.

Що таке повість, ви вже знаєте (пригадайте твір «Захар Беркут» І. Франка). Знайомі ви також і з жанровими різновидами повістей. Наприклад, згадана повість І. Франка — історична. Повість А. Чайковського визначають як героїко-романтичну.

Спробуємо визначити героїчні та романтичні риси у цьому творі. (Героїчні — боротьба козаків із татарами, захист вітчизни, побратимство, вірність вірі та присязі, готовність до подолання труднощів, гордість козацтва; романтичні — головний герой весь час потрапляє у виняткові, незвичайні обставини, переслідує благородну мету порятунку сестри, виявляючи при цьому незвичайну кмітливість.)

2. Робота в групах (за рядами, варіантами).

1-ша група: скласти план характеристики козаків-запорожців.

2-га група: скласти план характеристики Павлуся, на основі плану дати визначення поняття «романтичний герой».

3-тя група: визначити тему, ідею, фольклорні мотиви повісті, композицію (за словником).

4-та група: з’ясувати, які улюблені художні засоби використовує автор для розкриття свого задуму.

Орієнтовні відповіді

1-ша група

План характеристики козаків-запорожців

1. Підготовка змалку до козацької служби:

а) сімейні традиції;
б) фізичне загартування;
в) оволодіння військовими навиками;
г) уміння пристосовуватися до життя в польових умовах.

2. Сміливість, мужність, хоробрість та відвага козаків у бою, їхня кмітливість та винахідливість.

3. Товариська взаємодопомога, здатність до самопожертви.

4. Любов до пісні, почуття гумору.

5. Деяка жорстокість, грубість козаків.

6. Вірність своєму обов’язку — захисту рідної землі від ворогів.

7. Повага до старших.

8. Любов до вітчизни, до свого народу.

2-га група

План до характеристики Павлуся

1. Павлусь — козацький нащадок.

2. Прив’язаність хлопця до сестри, його лицарська поведінка.

3. Засвоєння козацьких умінь та навичок.

4. Відвага, сміливість та кмітливість головного героя.

5. Допитливість, здатність Павлуся до науки, його товариський характер.

6. Твердість у вірі.

7. Співчуття до невільників, волелюбність.

8. Блискучий план врятування сестри.

9. Любов до рідного краю.

10. Вірність даному слову.

Висновок. Саме таким, як Павлусь, і є романтичний герой. Це людина, що потрапляє у складні ситуації, зазнає різних пригод, але завдяки своїм сміливості та розуму з честю виходить зі скрути, рятує інших, поєднуючи в собі силу, сміливість із ніжністю, щирою любов’ю та товариськістю.

3-тя група

Тема повісті А. Чайковського «За сестрою» — зображення пригод хлопчика Павлуся, який вирушив визволяти свою сестру з татарського полону.

Головна думка — уславлення цілеспрямованої, мужньої людини, яка, ризикуючи власним життям, рятує інших, виявляючи при цьому велику мужність та кмітливість.

Дуже відчутні у повісті фольклорні мотиви. Зокрема у використанні художніх засобів. Наприклад, прийом гіперболізації у зображенні сили й відваги козаків, лицарських чеснот головного героя. Використовується багато фразеологізмів, прислів’їв, народно-пісенних зворотів («Моє серце так стужилося за нею…»). Головний герой постійно порівнює свою рідну землю з іншими краями, які йому довелося відвідати, згадує про традиції та свята. («Минулого року такі веселі свята були! Він ходив з хлопцями колядувати, ковзатися на санках, а тепер і не знає, коли свято…»)

Композиція — побудова твору, особливості розташування частин у творі. Це один з основних художніх засобів, за допомогою якого письменник характеризує дійових осіб і зображує коло життєвих явищ. Композиція має такі компоненти: певний порядок розміщених частин твору, розгортання подій та зображення обставин, групування персонажів, монологи, діалоги, описи, різні відступи. Композиція зумовлена змістом та головною думкою твору.

(Запис до літературознавчого словничка.)

4-та група

Для розкриття свого задуму письменник використовує послідовне розташування частин твору, прийом подорожі, характерний для романтико-героїчних творів. Усі персонажі групуються навколо головного героя Павлуся, впливаючи на характер хлопця або відтінюючи його.

ukrainska_literatura_7_klass_11

Характер головного героя розкривається також за допомогою монологів (наприклад, у ІХ, останньому, розділі роздуми Павлу-ся про помсту та вдячність), напружених діалогів, різних видів опису — портретів, пейзажів, опису бою. Серед художніх засобів часто трапляються епітети (зруйноване, поросле, круті, найвигідніші та ін.), порівняння (жили, начеб у якій фортеці; червоні, мов буряки, тихо як у вусі та ін.), фразеологізми, прислів’я (зла година, не викликай чорта з пекла, водою обілляв та ін.).

3. Повідомлення про результати роботи в групах.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Вікторина від Марійки допитливої. — Визнач, чий це портрет.

1) «В одній спідниці, простоволоса, виглядала страшно. Очі налилися кров’ю з лютості та розпуки. В руках держала сокиру». (Палажка, мати Павлуся.)

2) «Їх стіжкуваті шапки і догори вовною обернені кожухи надавали їм такого страшного вигляду, що, дивлячись на них, кров замерзала в жилах». (Татари, що напали на Спасівку.)

3) «…Був кремезний козак літ тридцяти. Одягнений у широчезні, як море, червоні штани, які підперізував широким шовковим поясом. На ногах добрі шкапові чоботи. Сорочка була подерта і замащена… Жилаві руки з п’ястуками, мов довбеньки. …Згинав залізні штаби, а коня підіймав поперед себе, мов барана». (Семен Непорадний, сторожовий козак.)

4) «Йому було вісімдесят літ зроду; та хоч було спочити старим костям у якому зимовику, він не давався старості і волочився з козаками, граючи на бандурі та розвеселяючи їх грою і співом. …Стріляв з рушниці так, що птиці під час льоту не промахнув. До того, він знав, як лічити рани зіллям…» (Січовий дід Панас.)

5) «Розплющив очі і побачив над собою високого чоловіка з люлькою в зубах. Чоловік був одягнений у подерту, брудну одежу і мав на голові татарську шапку. На ногах у нього були постоли, обв’язані мотузками. Лице чорне, пожовкле та розкуйовджена чорна борода. …Уся його зброя — довгий ніж за поясом». (Потурнак — харциз Карий.)

6) «Був веселий, і за це його всі полюбили. Девлет-Гірей наказав видати йому гарну одежу, і тепер годі було впізнати того обідраного невільника, кінського пастуха». (Павлусь.)

VІІ. Домашнє завдання

Скласти усний твір «Що найбільше приваблює мене в Павлу-севі, герої повісті А. Чайковського «За сестрою»». Розпитати у своїх рідних, старших, що вони знають про М. Стельмаха, які його твори вчили у школі свого часу, що читали самостійно.

А. Чайковський. «За сестрою». Художні особливості повісті, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

характеристика павлуся з твору за сестрою

андрій чайковський за сестрою

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *