Урок № 19. Абетка малюнка: співвідношення силуетної форми та декору. Графічний малюнок. Аплікація. Родина строкатих рибок. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

  Урок № 19. Абетка малюнка: співвідношення силуетної форми та декору. Графічний малюнок. Аплікація. Родина строкатих рибок. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

  Мета:
  навчальна: навчати учнів працювати у змішаній техніці (акварель, туш, кольоровий папір, декоративно-ужиткове мистецтво), розміщувати елементи на малюнку; ознайомлювати із законами композиції; закріплювати навички роботи в графічній техніці; продовжувати знайомити з силуетними формами й декором;
  розвивальна: пояснювати дітям співвідношення фактури матеріалу й техніки виконання малюнка; розвивати дрібну моторику руки;
  виховна: навчати учнів працювати в колективі, об’єднувати творчий потенціал групи, навчати міркувати; розвивати естетичне сприйняття навколишнього світу; забезпечувати доброзичливу атмосферу, стимулювати розвиток допитливості.

  Обладнання: репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду; репродукції та фотографії риб різноманітних форм; великий аркуш для колективної роботи (або шматок шпалер відповідного кольору); матеріали для демонстрації послідовності та техніки виконання роботи, магнітофон; аудіозапис твору К. Дебюссі «Море».

  Матеріали та інструменти: кольоровий папір; туш; пензлі № 1, 2;
  ємність для води; простий олівець; гумка; серветки для витирання рук і пензлів; ножиці; клей ПВА.

  Тип: комбінований урок.

  Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

  Хід уроку № 19. Абетка малюнка: співвідношення силуетної форми та декору. Графічний малюнок. Аплікація. Родина строкатих рибок. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

  І. Організаційний момент

  ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

  Запитання
  • Що таке декоративний малюнок? Для чого він застосовується?
  • Які матеріали та інструменти знадобляться для малювання лініями?

  III. Вивчення нового матеріалу

  Розповідь учителя
  Ми вже мандрували морським дном і знаємо, що в морі є дуже багато найрізноманітніших мешканців. Сьогодні ми вирушимо в гості до риб.
  Глибоко-глибоко в синьому морі жила дивовижна блискуча рибка із золотими лусочками. Вона так пишалася своїм незвичайним убранням, що вважала себе кращою за інших і ні на кого не звертала уваги. Маленькі рибки із захватом милувалися її неприступною красою.
  Одного разу найменша рибка зважилася заговорити з блискучою красунею і попросила:
  — Вибачте, сестричко, чи не подаруєте ви мені одну свою лусочку? Вона така яскрава, що буде світити замість ліхтарика, і я не боятимуся темряви.
  Нічого не відповіла блискуча рибка, тільки пихато сплеснула хвостом і пропливла повз неї. Маленька рибка зітхнула і повернулася до своїх веселих подружок. Вони гралися в піжмурки в заростях водоростей і зовсім забули про блискучу рибку.
  Горда рибка-одиначка зі смутком подивилася на своїх сусідок і прошепотіла:
  — Чому їм так добре? Вони такі непоказні, але весь час граються і веселяться. А я така гарна і завжди одна. Ніхто не грається зі мною, ніхто не бажає розмовляти! Що ж мені робити?
  — Поділися своїм багатством з іншими. Роздай рибкам по одній лусочці. Ти, звісно, станеш не такою гарною, але зможеш зрозуміти, що таке дружба,— прошепотіла у відповідь стара морська зірка.
  — Позбавитися своєї краси?! Нізащо! — вигукнула блискуча рибка і попливла в зарості актиній.
  Але плавати самій було так сумно, а маленькі рибки гралися так весело, що блискуча красуня замислилася: «Мабуть, і правда нічого страшного не станеться, якщо я поділюся своїми блискучими лусочками». І вона подарувала маленьким рибкам блискучі ліхтарики — кожна одержала чудовий подарунок.
  Рибки-малята так щиро раділи і дякували їй, що наша рибка розчулено змахнула плавцем сльозинку і зніяковіло відвернулася. «Боже мій, як соромно! Я була такою пихатою і жадібною, а бути щедрою, виявляється, також щастя!»
  Відтоді всі рибки засяяли сліпучою красою, і наша блискуча рибка ніколи більше не залишалася насамоті. І в морі запанували дружба і веселощі.

  Запитання
  • Чому було сумно блискучій рибці?
  • Чого нас вчить казка про рибок?

  IV. Закріплення вивченого матеріалу

  Творче завдання
  Давайте разом створимо царство рибок, використовуючи наявні в нас матеріали. Кожний намалює одну рибку, і разом ми зберемо їх в одну дружну родину.
  (Клас необхідно об’єднати у робочі групи по 6—8 учнів. Якщо є можливість, слід зсунути столи так, щоб у кожної групи була спільна робоча поверхня.)

  Правила роботи і техніка безпеки
  • Стіл застелити папером або клейонкою.
  • Туш необхідно налити в кришечку і прикріпити до столу липучкою або поставити кришечку в невеличку коробочку, щоб туш, випадково розлившись, не забруднила всю робочу поверхню.
  • Ретельно миємо пензлики після роботи з тушшю або клеєм.
  • Під час роботи не розмахуємо пензлями і ножицями.
  • Акуратно поводимося з тушшю і клеєм.
  (Учитель демонструє зображення рибок на дошці, проговорюючи особливості їх будови.
  Учні малюють своїх рибок пальцями у повітрі (вправа без матеріалів) і починають малювати.
  Для підвищення творчого настрою бажано увімкнути аудіозапис твору К. Дебюссі «Море».)

  З паперу озеро. Води
  Нема в нім. Та, мов справжні,
  Строкаті рибки тут снують
  Смішні, прудкі й відважні.
  Н. Горошко

  Спочатку оберіть колір для вашої рибки. Намалюйте її простим олівцем на кольоровому папері та акуратно виріжте ножицями.
  (Перш ніж розпочати декорування рибки за допомогою туші, можна виконати вправи ігрового характеру.)

  293294

  Навчальні вправи
  Вправа 1. «Пензлик танцює» — пензлик прикладають до аркуша паперу плиском, залишаючи слід. Повторення таких елементів становитеме орнамент.
  Вправа 2. «Пензлик потягується» — від плями витягають лінію, працюючи всією площиною пензлика, поступово переходячи на самий кінчик.
  Вправа 3. «На що схожа пляма?» — якщо під час роботи з тушшю на аркуші з’являться плями, їх також слід перетворити на елемент візерунка.

  Слово вчителя
  У кожного з вас вийшла чудова рибка. Подивіться, які вони різні! Тепер нехай кожен виріже кущик водоростей, щоб нашим рибкам було, де гратись у піжмурки.
  (Вирізування без попереднього малюнка олівцем за принципом «малюємо ножицями».)

  Колективна робота за творчим завданням
  За допомогою вчителя учні розглядають можливі варіанти композиції з урахуванням колірної гами та розмірів окремих елементів, обговорюючи можливі помилки. Добре, якщо кожний учасник групи має можливість запропонувати свій варіант композиції. Коли знайдено місце для кожної дитячої роботи, учні приклеюють елементи до фону.

  295

  V. Підбиття підсумків

  Обговорення учнівських робіт
  Під час обговорення необхідно звернути увагу учнів на чергування геометричніх візерунків у заповненні силуетної форми. Декорування не повинне руйнувати загальної форми.
  Якщо рівень підготовки класу достатньо високий, учитель може запропонувати учням самостійно знайти помилки одне в одного та запропонувати варіанти їх виправлення.
  Завершена колективна робота вивішується у класі на видноті.

  Коментар
  У ході уроку учні повинні мати уявлення про роботу у змішаній техніці (акварель, туш, кольоровий папір, декоративно-ужиткове мистецтво), свідомо розташовувати елементи у загальній композиції; правильно використовувати поняття «силуетна форма» та «декор».

  Додатковий матеріал
  На глибокій глибині,
  при самісінькому дні,
  у воді хвостами водять,
  ходять — наче хороводять —
  отакенні окуні!..
  Як спіймати їх мені?
  О. Орач

  Урок № 19. Абетка малюнка: співвідношення силуетної форми та декору. Графічний малюнок. Аплікація. Родина строкатих рибок. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

  Повернутись на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

  Комментарии закрыты.