УРОК № 18. Тема. Природне середовище очима тварин, комах тощо (низька лінія горизонту, перспектива пташиного польоту). Ілюстрація до літературних творів. К. Чуковський «Муха-Цокотуха», Г. X. Андерсен «Дюймовочка», образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

УРОК № 18. Тема. Природне середовище очима тварин, комах тощо (низька лінія горизонту, перспектива пташиного польоту). Ілюстрація до літературних творів. К. Чуковський «Муха-Цокотуха», Г. X. Андерсен «Дюймовочка», образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

Мета: учити передавати природне середовище очима тварин, комах тощо, використовуючи низьку лінію горизонту або перспективу пташиного польоту; розвивати асоціативно-образне та просторове мислення, уяву, фантазію, творчі здібності учнів; виховувати потребу в творчості.

Тип уроку: застосування знань, навичок і вмінь.

Обладнання: для вчителя — плакат із зображенням макета книжки, таблички з написами назв елементів книжки, ілюстрації дитячих книжок; для учнів — альбом, графічні матеріали, гумка, фарби, пензлі, склянка для води, палітра, серветка.

Вузлики на пам’ять

Ілюстрація — зображення, яке наочно пояснює або доповнює будь-який друкований текст (наприклад, малюнок, фотографія, репродукція, карта, схема); малюнок, ілюстрація до казки.

ХІД УРОКУ № 18. Тема. Природне середовище очима тварин, комах тощо (низька лінія горизонту, перспектива пташиного польоту). Ілюстрація до літературних творів. К. Чуковський «Муха-Цокотуха», Г. X. Андерсен «Дюймовочка», образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

I. Організація уваги учнів, оголошення теми та мети уроку

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

Колективна робота за завданням.
Учитель пропонує учням за короткий проміжок часу пригадати та сформулювати матеріал з теми «Книжкова графіка», який вивчався на попередніх заняттях. На магнітній дошці висить плакат із зображенням макета книжки (мал. 197). Учням потрібно визначити і розташувати назви її елементів:

173Мал. 197. Будова книги

суперобкладинка — аркуш, що запобігає пошкодженню книжки; обкладинка (або оправа);
форзац — аркуш, який з’єднує оправу з блоком сторінок книжки;
титул — заголовна сторінка книжки;
шмуцтитул — сторінка, яка відокремлює великі розділи книжки;
заставки, кінцівки — малюнки на початку або в кінці розділу, сторінки;
ілюстрація — малюнок, який розкриває і поглиблює зміст тексту.

III. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.
Усе найважливіше і найцікавіше, про що могли б розповісти нам письменники, ми знайдемо в їхніх книжках. Книжки можуть розповісти нам чудову казку, цікаву повість, з їх сторінок прозвучать чудові вірші, які ми запам’ятаємо надовго, а може, й на все життя. Із книжок ми дізнаємось, як живуть народи різних країн, про великі відкриття науки і техніки, про зірки і планети, про рослини і тварин.
Що б ми не робили, чим би не займались, нам завжди буде потрібен розумний і вірний помічник — книжка. З нею ми облетимо нашу країну і всю земну кулю, побуваємо на далеких планетах, помандруємо з сучасного в минуле й майбутнє. Але завжди цікавіше читати книгу, якщо вона має гарні ілюстрації. І де б не розташовувалися ілюстрації, вони мають зробити книжку цікавішою, доступною і допомогти читачу повніше і глибше зрозуміти її зміст, ясніше уявити образи творів.

IV. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя.
Ілюстрація, як і літературні твори, існує з давніх-давен і має свою історію. Вона була відома ще в стародавньому світі (Єгипті, Греції, Римі, Китаї) у вигляді малюнків у рукописах, а в середні віки — мініатюр.
У нашій країні вже в XI ст. книжкова графіка досягає дуже високого ступеня розвитку, про що свідчать ілюстрації в рукописних книгах «Остромирове євангеліє» (1056—1057), «Ізборник Святослава» (1072) та ін.
Минали століття. Художниками оздоблено багато літературних творів, кращі ілюстрації яких увійшли в золотий фонд країни і зберігаються в державних музеях, бібліотеках.
У галузі ілюстрації працювали видатні художники: у Німеччині — А. Дюрер, у Франції — І. Доре, у Росії — В. Сєров, О. Агін, в Україні — Г. Нарбут.
(Учитель звертає увагу учнів на ілюстрації в дитячих книгах, виконані В. Фаворським, В. Конашевичем, Ю. Васнецовим та ін.)

Ілюстрації бувають: сторінковими, тобто на всю сторінку; у тексті — частина сторінки; заставки — на початку розділу у верхній частині сторінки; кінцівки — в кінці розділу, частини чи книжки.
Робота художника над ілюстрацією за своїм характером схожа на роботу його над сюжетною композицією. Відмінність полягає в тому, що художник, ілюструючи літературний твір, розкриває графічними засобами думку автора,-творчо доповнюючи її. У сюжетних композиціях художник сам вибирає зміст і образи, які трактує по-своєму.

V. Практична діяльність учнів
Учні виконують ілюстрації до літературних творів К. Чуковського «Муха-Цокотуха», Г. X. Андерсена «Дюймовочка» з передачею природного середовища очима тварин, комах тощо з урахуванням низької лінії горизонту або перспективи пташиного польоту (мал. 198—206).

174Мал. 198—200

175Мал. 201—206

Послідовність виконання ілюстрації:
1. Вибрати характерні епізоди, що розкривають зміст тексту.
2. Виконати ілюстрацію олівцем, враховуючи необхідну перспективу (перспективу пташиного польоту або низьку лінію горизонту); звернути увагу на головних дійових осіб (виділити їх розміром, місцем); продумати їхні позу, одяг, оточення.
3. Виконати ілюстрацію в кольорі:
— покрити фон і літературних персонажів локальним кольором;
— порівняти кольорові співвідношення (світлотіньова різниця, контраст);
— за допомогою світлотіні, кольора, контраста виділити композиційний центр;
4. Деталізувати елементи композиції.

VI. Завершення уроку
Учитель аналізує роботи учнів та відмічає, як розкрито зміст казки в кожній ілюстрації, вирішено її образи, виявлено головне в ілюстрації, зображено предмети першого і заднього планів та ін.
Учитель підводить підсумки: оцінює діяльність учнів на уроці; організовує виставку кращих робіт.

VII. Домашнє завдання
Учитель рекомендує до наступного урбку знайти матеріал стосовно акваріума в інтер’єрі, подивитися, які є акваріуми в зоомагазинах, супермаркетах, зоопарку тощо.
Принести: альбом, різні графічні матеріали, акварель.

УРОК № 18. Тема. Природне середовище очима тварин, комах тощо (низька лінія горизонту, перспектива пташиного польоту). Ілюстрація до літературних творів. К. Чуковський «Муха-Цокотуха», Г. X. Андерсен «Дюймовочка», образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків малювання, образотворче мистецтво 7 клас

Комментарии закрыты.