УРОК № 18. Тема. Декорування іграшки. Практична робота «Смачна іграшка». Конспекти уроків малювання 3 клас (образотворче мистецтво)

  УРОК № 18. Тема. Декорування іграшки. Практична робота «Смачна іграшка». Конспекти уроків малювання 3 клас (образотворче мистецтво)

  Мета:
  1. Формувати знання про українську народну іграшку, її історію та роль у житті людей.
  2. Розвивати художньо-творчу уяву, оригінальне творче мислення.
  3. Збагачувати духовний світ дітей, вчити розуміти добре і прекрасне.

  Обладнання:
  матеріали: солоне тісто, дощечка, стека, альбом з шаблонами;
  зоровий ряд: зразки української народної іграшки (керамічні, дерев’яні, з тканини, соломи, рогози, лози, пап’є-маше тощо); репродукції робіт В. Глущенка «Півень у квітах», М. Кравця «Квіти», зразки дитячих робіт за темою даного уроку.

  Хід уроку № 18. Тема. Декорування іграшки. Практична робота «Смачна іграшка». Конспекти уроків малювання 3 клас (образотворче мистецтво)

  I. Оголошення теми уроку

  II. Актуалізація опорних знань
  У майстерні скульптора, ми вже бачили іграшки з глини, а зараз є гарна нагода ознайомитися з іграшками, створеними з різних матеріалів.

  Бесіда за запитаннями.
  — З якими іграшками ви ознайомилися на попередніх уроках?
  — Які ще народні іграшки ви знаєте?
  — З яких матеріалів можуть бути виготовлені іграшки?
  — Чим вони прикрашені?

  III. Оголошення теми уроку

  IV. Вивчення нового матеріалу

  1. Робота над словником термінів.

  Балабушки — кругле печиво.

  Калита — великий солодкий корж з діркою посередині.

  2. Слово вчителя.
  Українська народна іграшка у своїй орнаментальній та пластичній основі зберігає риси давньої землеробської культури . До того ж зображення, подібні за формою й образом до народних іграшок, можна зустріти у творах народної вишивки, витинанках, на килимах, писанках, розписах, на керамічних виробах, печах, стінах, папері. Усе це свідчить про єдиний образний лад у народному світогляді. Давнім українцям хотілося прихилити до себе ласку небесних сил, щоб мати густо кіп на полі, багато роїв у пасіці, багато ягнят, телят, лошат, щоб мороз не побив жита, пшениці, всякої пашниці, щоб у садку родили дерева, а в господі плодилася птиця. Образи української народної іграшки, позначені людяністю, відкритістю і простотою. Вона не знає складних сюжетів та надто ускладнених форм. Іграшки виготовляли по селах. Спосіб життя в українському селі визначався річним циклом сільськогосподарських робіт. У певну пору починали орати землю, сіяти, вигонити худобу на пасовисько, косити траву. Визначені дні припадали на святкування тих чи інших землеробських свят і обрядових дійств. Це вплинуло на ритміко-пластичну організацію української народної іграшки та її орнаментальну структуру.
  У передріздвяний період дівчата ворожили. Пекли бала-бушки. Увечері разом із хлопцями сходилися справляти веселий обряд калити. Пекли калиту, прикрашали її сухими вишнями та родзинками та підвішували до сволока посеред хати. Хлопці мали підстрибувати і кусати калиту.
  Випікали і роздавали колядникам фігурки корівок, коників тощо.
  На Теплого Олексія — в окремих селах пекли з тіста фігурки жайворонків. У цей час птахи прилітали з вирію. Весняне обрядове печиво робили у вигляді зайчика.
  В Україні фігурне печиво використовували не лише у весняних та зимових обрядах, а й у весільних. Також його робили і споживали, щоб забезпечити гарне здоров’я і приплід худоби. Тому серед форм печива переважали коники, баранці, кози, корови, бички, свинки.
  Одним із різновидів є іграшки із сиру. Нині у селах Косів та Верховина можна зустріти іграшкових баранів, цапів, коників, виготовлених із сиру. Розмір цих фігурок невеликий. Найбільші коні мають заввишки 10, а завдовжки 16 сантиметрів.

  З відповідно обробленої сирної маси майстри ліпили іграшки, витягуючи з одного шматка окремі частини — тулуб, ноги, голову, хвіст та ін. Матеріал утруднював деталізацію, тому фігурки тварин майже однакові, відрізняються лише головою або окремими частинами: вухами, рогами тощо. Єдиним «інструментом» при формуванні фігурок були пальці. Мабуть, тому стільки пружності, м’якості й теплоти відчувається у малесеньких забавках із сиру. При цьому варто зазначити, що усі майстри ледь не з дитинства займалися цією справою.
  Нині виготовляють фігурне печиво для дітей, які ним граються, а потім з’їдають. Це іграшки-забавки з тіста — коник, півень, свинка, зайчик, сова, ялинка, груша тощо. Вони мають коричневий колір та орнаментовані глазур’ю — блакитною, білою, рожевою, жовтою. Даючи дітям фігурне печиво, подекуди співають співаночки.

  Хиті, хиті, а коники в житі,
  Ще й не всі — половина у вівсі…

  Або:

  Гайда, гайда, гайдаша,
  Де кобила, там лоша
  І семеро поросят,
  І восьмеро овечат.
  Та нікому пасти:
  Виглядає вовк із лісу
  Хоче лоша вкрасти…

  Фігурне печиво можна прикрашати не тільки кольоровою глазур’ю, а й декорувати ліпними візерунками з тіста або витискувати різними штампиками кружечки, хрестики, кільця, підківки, рисочки, імітуючи щетинку, робити розрізи, отвори для очей тощо, але треба слідкувати за тим, щоб візерунок відповідав формі виробу та призначенню.
  Під час розповіді вчитель ілюструє іграшки з тіста, цукерки, пряники, або інші солодкі іграшки. Під час роботи рекомендується використовувати альбом з шаблонами.

  2. Бесіда за запитаннями.
  — Що найбільше вам запам’яталося?
  — Про які іграшки ви почули вперше?
  — Яку солодку іграшку вироблятиме кожен із вас?

  3. Виконання тренувальної вправи.
  Придумайте та намалюйте орнамент, яким прикрасите свою іграшку.
  Під час роботи рекомендується використовувати альбом з шаблонами.

  V. Практична робота
  Матеріалом для ліплення на цьому уроці буде солоне тісто. Ліпити іграшку з тіста можна так само, як із пластиліну: розім’яти окремі шматочки, сформувати цільний шматок, з якого виліпити частини тулуба, надати фігурці ознак руху.

  VI. Завершення уроку
  Після закінчення творчої роботи учні виставляють на імпровізовану вітрину свої вироби, хтось із учнів нумерує їх. Усі діти, проходячи повз вітрину, на аркушах паперу записують номер іграшки, яку вони хотіли б придбати, і віддають вчителю або касиру, який потім підраховує кількість бажаючих придбати ту чи іншу іграшку. Відповідно до цього виставляють оцінки. Під час виставлення оцінок враховують: привабливість, наявність образу, декорування відповідно до створюваного образу, пластичність.
  Найвища вартість пункту — 3 бали.

  Завдання на наступний урок: принести клей, аркуш білого паперу, кольоровий папір, ножиці, шматочки тканини, наклеєної на папір.

  УРОК № 18. Тема. Декорування іграшки. Практична робота «Смачна іграшка». Конспекти уроків малювання 3 клас (образотворче мистецтво)

  Повернутися на сторінку Конспекти уроків малювання 3 клас (образотворче мистецтво)

  Комментарии закрыты.