УРОК № 17 Тема. М. Старицький. Життя та творчість. Багатогранність діяльності: літературна, перекладацька, театральна. Творча співпраця з М. Лисенком, українська література 10 клас

  УРОК № 17 Тема. М. Старицький. Життя та творчість. Багатогранність діяльності: літературна, перекладацька, театральна. Творча співпраця з М. Лисенком, українська література 10 клас

  Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю письменника, зацікавити ними, спонукати до читання творів; розвивати навички сприйняття інформації на слух, виділення головного, висловлення власних суджень з приводу почутого, проведення аналогій із сучасністю; виховувати почуття гордості за українську інтелігенцію, яка зіграла вирішальну роль у згуртуванні суспільства, культурному піднесенні України.

  Обладнання: портрет письменника, видання творів, ілюстрації до біографії, аудіозапис пісні на слова М. Старицького «Ніч яка місячна, зоряна, ясная…».

  Теорія літератури: історико-романтична повість.

  ХІД УРОКУ № 17 Тема. М. Старицький. Життя та творчість. Багатогранність діяльності: літературна, перекладацька, театральна. Творча співпраця з М. Лисенком, українська література 10 клас

  I. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Заслуховування усних творів-роздумів.

  (Учні заслуховують твори «Скільки в кожного з нас від Пузиря?» чи описи сучасних ситуацій на цю тему.)

  2. Взаєморецензування або коментар учителя.

  II. Мотивація навчальної діяльності школярів

  Слово вчителя.

  …Співай, ридай і будь готовий
  Замість лаврового — терновий
  Вінець узяти на чоло.
  Але дарма, не смій набік шляху звернуть
  І забутись в ганебнім покої,—

  так услід за Шевченком, Лесею Українкою та іншими передовими людьми, українськими громадськими діячами писав Михайло Старицький. Із постаттю цієї талановитої, самовідданої і цілеспрямованої людини-патріота ми й познайомимося на сьогоднішньому уроці.

  III. Оголошення теми й мети уроку

  IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Міні-лекція вчителя з елементами евристичної бесіди.

  — Прослухайте пісню «Виклик» («Ніч яка місячна.»). Як ви думаєте, хто її автор?

  Слова цієї чудової, зворушливої пісні належать Михайлові Старицькому, а музика — Миколі Лисенку.

  — Як цей вірш може схарактеризувати автора? (Він щирий, здатний до сильних почуттів, романтичний, ніжний.)

  — На вашу думку, хто і коли створив слова нашої мови? (Народ, дуже давно.)

  — А от таке чудове слово, як «мрія» створив. М. Старицький! До нього, виявляється, не було й таких слів, як і «чарівливий», «страдниця», «недбальці», «дочасово».

  Хто ж він такий, Михайло Старицький?

  Михайло Петрович Старицький народився у 1840 році на Полтавщині в сім’ї дрібного поміщика, який на той час служив ротмістром в уланах. Мати, Настасія Захарівна, походила з родини Лисенків. Коли хлопцеві було вісім, не стало батька, а через чотири роки він втратив і матір. З того часу опікуном і вихователем Михайла став його дядько Віталій Лисенко, батько знаменитого українського композитора Миколи Лисенка.

  У дитячі роки мати Михайла часто була в походах із батьком, тому хлопця доглядала няня — селянка-кріпачка. Вона розповідала малому казки й уже тоді зацікавила усною народною творчістю. Освіта на той час була звичайною — у дячка, у бурсака, потім у Полтавській гімназії. Вищу освіту Старицький розпочав у Харківському університеті на математичному відділі, потім перейшов до Київського, на факультет права. Саме тоді він захопився першими поетичними спробами та перекладами з російської літератури, брав участь у студентських та домашніх театральних виставах. До речі, домашній театр Старицьких і Лисенків став ядром того Київського аматорського драматичного гуртка, з якого згодом виріс перший український професійний театр.

  Незважаючи на царські заборони української мови, Старицький пише українською свої власні твори, перекладає класиків літератури.

  У 1883 році М. Кропивницький, М. Заньковецька, М. Садовський об’єдналися в театральну трупу, яку й очолив М. Старицький. Він виявляє кипучу енергію в організації театру, віддає йому всі свої сили, хист, навіть продає власний маєток з метою на перший час забезпечити артистів матеріально.

  Щоб поповнити репертуар театру, М. Старицький пише драми «Не судилося» та «Богдан Хмельницький». Значною подією в історії української культури 80-х років ХІХ ст. стало видання Ста-рицьким двох книг альманаха «Рада». І. Франко з цього приводу зазначив: «Це був мов перший весняний грім по довгих місяцях морозів, сльоти та занепаду».

  У 90-ті роки ХІХ ст. письменник створює п’єси «У темряві», «Талан», «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці», «Оборона Буші» та низку поезій.

  Не стало М. Старицького 1904 року, похований він у Києві.

  Перу Старицького, крім оригінальних творів, належать переклади Г. Х. Андерсена, В. Шекспіра, Дж. Байрона, І. Крилова, М. Лермонтова, М. Некрасова, сербських народних пісень.

  Мова творів М. Старицького, як зауважує І. Франко, «чітка, сильна і пластична», а зміст — глибоко патріотичний.

  2. Складання психологічного портрета письменника.

  ukrainska_literatura_10_klass_19

  3. Визначення тематики творів М. Старицького.

  Тематика творівПриклади
  ІсторичніП’єса і повість «Оборона Буші», драма «Маруся Богуславка», повість «Устим Кармелюк», віршована драма «Богдан Хмельницький»
  Соціально-побутовіДрами «Не судилося», «У темряві», «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці», оповідання
  Про роль мистецтва, життя інтелігенціїП’єса «Талан», поезії
  Мелодрами, оперети на побутові теми«Циганка Аза», «Зимовий вечір», «Чорноморці»

   

  V. Закріплення знань, умінь та навичок

  Завдання учням.

  1) Оберіть потрібне слово, пропущене у висловлюванні про М. Старицького.

  «Надзвичайною громадською й творчою …,— зазначається в історії літератури,— вирізнялися І. Франко, М. Старицький, О. Кониський, Б. Грінченко, які були організаторами й видавцями, публіцистами й популяризаторами знань, літературними критиками й перекладачами, а насамперед — письменниками».

  А багатозначністю;
  Б поліфункціональністю;
  В пошаною;
  Г політичністю.

  2) Прокоментуйте висловлювання І. Франка про М. Старицького.

  «Можна сміло сказати, що в ту пору на Україні не було поета, що міг би був здобутися на таке сильне та енергетичне слово і не взяти в нім ані одної фальшивої ноти».

  VІ. Підбиття підсумків уроку

  Інтерактивна вправа «Мікрофон».

  • Продовжіть речення. «Мене вразило …»

  «М. Старицького я вважаю …»

  «Я зацікавився (зацікавилася) …»

  VІІ. Домашнє завдання

  Вивчити біографію письменника, прочитати повість «Оборона Буші».

  Індивідуальне завдання. Підготувати історичну довідку.

   

  УРОК № 17 Тема. М. Старицький. Життя та творчість. Багатогранність діяльності: літературна, перекладацька, театральна. Творча співпраця з М. Лисенком, українська література 10 клас

  Повернутися на сторінку Конспекти української літератури. 10 клас

  Комментарии закрыты.