Урок № 17. Замітка в газету типу роздуму про вчинки людей, Уроки розвитку зв’язного мовлення в 6 класі

Урок № 17. Замітка в газету типу роздуму про вчинки людей, Уроки розвитку зв’язного мовлення в 6 класі

Мета: формувати в учнів уміння складати висловлювання з елементами аналізу; розвивати уміння помічати і формулювати проблему, доводити аргументовано свою точку зору, розвивати творчі здібності учнів; навчити самостійно мислити.

ХІД УРОКУ № 17. Замітка в газету типу роздуму про вчинки людей, Уроки розвитку зв’язного мовлення в 6 класі

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Назвати існуючі стилі мовлення

2. Назвати основні ознаки публіцистичного стилю

ІV. Сприйняття й розуміння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя
Замітка — це повідомлення про цікаву для читача подію. Автор сповіщає, що відбулося, де й коли. Замітка буде ще цікавішою, якщо в ній пояснюється, як, з ким і чому таке трапилось.
Якість заміток залежить від уміння викласти факти жваво, гостро, дотепно. Розповідь про подію повинна бути яскравою, але лаконічною.
Замітку про навчальний позитивний факт журналісти називають позитивною. Мета її автора — порадувати читачів, спонукати їх наслідувати гарний приклад.
Замітка про людські помилки, недоліки, вади називається критичною. Автор такої публікації не має права на неточність: не можна неза-служено ображати людину. Це — головне правило журналістської етики. Перевіряти правдивість фактів слід якнайретельніше.

2. Ознайомлення учнів зі зразком замітки

Не відкладай на завтра…
У Миколки Л. у зошиті помилки. А йому — хоч би що. «Коли ж ти їх виправиш?» — питає Оксана, староста класу. «А, потім, завтра»,— відповідає Микола.
«Завтра», Миколо, стає дуже поганим днем, коли на нього відкладати сьогоднішню роботу (Дмитро Рябчевський, учень 6-Б класу).
Про який випадок розповідається у замітці? Чи є у вас у класі такі миколки? Щоб ви порадили учню?

3. Словникова робота
Лаконічний — короткий, стисло виражений, небагатослівний. Позитивний — схвальний, ствердний. Критичний — пов’язаний з критикою, тобто аналізом явища з метою його оцінки, виявлення недоліків. Публікація — те, що надруковано. Етика — норми поведінки, моральні правила.

4. Завдання
1) Прочитати замітки із шкільної стінгазети. Яка з них є позитивною, а яка — критичною? Яку мету ставили перед собою автори кожної замітки? Визначте тему й основну думку обох заміток.

КРАСА І КОРИСТЬ
На шкільному подвір’ї з’явились дві стрункі берези. Неначе в казці: прийшли учні останнього понеділка уранці до школи, а їх вітають лагідним шелестом білокорі деревця.
Проте для членів гуртка «Юний садівник» поява берізок біля школи аж ніяк несподіваною не була. Це ж бо вони, гуртківці, разом із учителем біології Людмилою Павлівною, яка вже другий рік керує роботою гуртка, у суботу саджанці привезли і гарні деревця посадили.
Шкільне подвір’я від того ніби повеселішало, стало ще кращим і привітнішим. Усім краса, а гуртківцям користь — навчилися дерева садити!

НЕМАЄ БЕРІЗОК
Два роки росли біля нашої школи дві берізки, а тепер їх немає. Деревця зламали учні 6-В класу Сергій Чернов та Антон Швець. Це зробили хлопці, які зобов’язані охороняти природу. Весь наш клас схвильований і обурений цим вчинком. Де ж совість у цих учнів? (староста 6 класу).

2) Прочитати. Який з варіантів критичної замітки буде, на вашу думку, краще сприйнятий читачами і чому? Який з варіантів глибше вплине на винуватця подій? Який з варіантів сповнений іронічного підтексту? Значення слів іронія та підтекст з’ясувати за словником.

СОРОМНО!
У шкільній майстерні останнім часом хтось вибиває шибки. Завгосп спіймав на гарячому Петренка Івана. Батькам хлопця доведеться сплатити чималу суму, адже розбито скло у шести вікон.

СКЛОЛЮБИТЕЛЬ
У кожного з нас є якесь захоплення. Ось і в Івана Петренка є, він у нас склолюбитель. Не встиг Володимир Михайлович засклити чергову шибку, як попередня вже вдрузки. І чому, ви думаєте? Не може Петренко спокійно повз них пройти, щоб не засвідчити свою любов. Та любов така сильна, що при зустрічі не витримує скло.
Іронія — тонке приховне глузувння, кепкування. Може виражати різні відтінки сіху: сміх доброзичливий, жартівливий, лукавий, зневажливий, осудливий, глузливий.

Підтекст — почуття й думки, висловлені в тексті не прямо, а опосередковано, вони немовби самі собою випливають з описаної ситуації, читаються «між рядками».

5. Слово вчителя
Неабияке значення для заміток має влучний заголовок, який розкриває провідну думку і вже сам по собі викликає інтерес в читачів. Для заголовків використовуються окремі речення чи словосполучення допису, в яких зосереджена суть змісту чи заклик до чогось: «На них рівняйтесь!», «Приходьте в фотостудію», «Щоб село мов сад цвіло», «Разом веселіше», «Подружилися»…
Де взяти матеріал для замітки? Його можна щоденно назбирати чималу кількість, якщо ви будете спостережливими та уважними до оточуючих. Підготовка до занять, дбайливе й охайне виконання домашніх завдань, чергування в класі, прояв у чомусь ініціативи учнів, результати спортивних змагань, гурткова робота, порушення дисципліни, спізнення.

6. Завдання
Скласти текст критичної замітки до шкільної стінгазети, поклавши в основу розповідь про одну з наведених ситуацій. Не забувати про переваги іронічного підтексту.
1) Коли до виходу на сцену залишилось зовсім мало, Сергій відмовився декламувати вірш.
2) Усі учні класу з’явилися на суботник. Лише Максим Перепелиця проспав.
3) Під час перевірки стану підручників з’ясували, що двоє шестикласників не обгорнули книжки.
Прочитати замітку. Що робить її опублікування неприпустимим? Пояснити значення слів тактовність, у разі потреби звернувшись до словничка, на основі розказаної в замітці ситуації скласти новий текст, застосувавши іронічний підтекст.

НЕЧУПАРА
Василь Корнієнко забуває вмиватися та мити руки. Він і так рудий та веснянкуватий, а то, уявіть собі, ще й бруд під носом. Глянеш на нього — точнісінько пес Рябко, що заліз у реп’яхи. Такий же кудлатий. Василь не товаришує ні з милом, ні з розчіскою. Мотається по вулиці як скажений Рябко. Невже він не розуміє, що оте ластовиння й так йому не до лиця, а Василь ще й додає неприємного враження плямами на обличчі та на руках.

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання
Повторити теоретичний матеріал попереднього параграфа. Скласти замітку на самостійно обрану тему.

Урок № 17. Замітка в газету типу роздуму про вчинки людей, Уроки розвитку зв’язного мовлення в 6 класі

Повернутися на сторінку Уроки розвитку зв’язного мовлення в 6 класі