Ю. ЯНОВСЬКИЙ. НОВЕЛА «ПОДВІЙНЕ КОЛО» З РОМАНУ «ВЕРШНИКИ». УМОВНІСТЬ ЗОБРАЖЕННЯ, ІДЕЯ ПРОТИСТАВЛЕННЯ ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКИХ ВАРТОСТЕЙ КЛАСОВИМ. ПРОБЛЕМА РОЗПАДУ РОДУ, РОДИНИ ЯК ТРАГЕДІЯ НАРОДУ, УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

Ю. Яновський. Новела «Подвійне коло» з роману «Вершники». Умовність зображення, ідея протиставлення загальнолюдських вартостей класовим. Проблема розпаду роду, родини як трагедія народу, українська література

Хід заняття Ю. Яновський. Новела «Подвійне коло» з роману «Вершники». Умовність зображення, ідея протиставлення загальнолюдських вартостей класовим. Проблема розпаду роду, родини як трагедія народу, українська література

I. Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово

Пригнічений хвилею репресій, несправедливою критикою та цькуванням, Ю. Яновський змушений був підкоритися радянській владі, визнати свої попередні «помилки» й піднести соціалістичну ідею як єдино правильну. Але талант і є талантом, бо може прорватись крізь пелену заангажованості й заідеологізованості. Тому сучасні читачі, знайомлячись із романом у новелах «Вершники», звертають увагу на загальнолюдські цінності, уславлені автором,— вірність родові, повагу до батьків, щире кохання, мирний труд, і сповнюються огиди до змальованої письменником кривавої братовбивчої війни, нетерпимості, жорстокості, ненависті.

Чи так це — поміркуємо на уроці.

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда.

  • Яке творче кредо Ю. Яновського? (Показати у творах «чисте золото правди».)
  • Які твори письменника піддавалися критиці, а які отримали схвалення з боку влади й нагороди?
  • Яка стильова манера була найбільш близькою Ю. Яновському?

Обмін враженнями щодо новели «Подвійне коло».

III. Формування вмінь та навичок

Складання «сюжетного ланцюжка» новели «Подвійне коло», переказ її ключових епізодів.

Брати Половці зійшлися у серпні 1919 року в бою під Компаніївкою.— Купа кінного козацтва головного отамана Петлюри перемогла загін добровольчої армії генерала Денікіна. Поранений денікінський офіцер Андрій Половець опинився в полоні у брата, петлюрівця Оверка.— На повторені Андрієм батькові слова «тому роду не буде переводу, в котрому браття милують згоду» Оверко відповідає, що «рід — це основа, а найперше — держава, а коли ти на державу важиш, тоді хай рід плаче, тоді брат брата зарубає», і вбиває брата.— У смертельному двобої сходяться Оверко й махновець Панас із молодшим братом Сашком.— Оверко нагадує братам батьківські слова про рід і згоду, але Панас відповідає, що «рід у державу вростає, в закон та обмеження, а ми анархію несем на плечах, нащо нам рід, коли не треба держави, не треба родини, а вільне співжиття».— Панас убиває брата, але не кидає на полі бою, а намагається поховати його разом з іншим братом по-людськи.— З лісу вискакує загін інтернаціонального полку на чолі з червоногвардійцем Іваном і бере у полон Панаса й Сашка.— Панас згадує дитячі роки, батьків і вистрелює собі в голову.— Іван говорить, що «рід розпадається, а клас стоїть», і весь світ за них, і Карл Маркс».— Комісар Герт підсумовує, що брати, хоч і одного роду, та не одного класу.

Завдання та запитання до учнів.

— Новела сповнена трагічних сцен. Яка з них здалася вам най-сильнішою? Чому? Зачитайте.

Бесіда.

  • У чому умовність зображення подій у новелі «Подвійне коло»? (Бій, майже одночасне зіткнення загонів різного політичного спрямування; відображає тогочасну ситуацію в Україні, громадянська війна — братовбивча, рід — клас.)
  • Розкрийте символіку назви новели. (Бій іде «по колу», перемагають червоні; кожен із братів згадує заповіт батька тільки перед смертю, забувши, що тільки-но заперечував його у попередній розмові.)
  • Яке експресивне значеннєве навантаження мають прізвища героїв? (Можливо, натяк на дикі кочові войовничі племена.)

Завдання пошуково-дослідницького характеру.

1. Знайдіть описи природи, зачитайте їх, визначте їхню роль у творі та символіку (якщо вона є).

Орієнтовна відповідь

«З неба палило сонце, … а пил уставав, як за чередою»; «небо округ здіймалося вгору блакитними вежами»; «спека й задуха упали на степ, і на обрії стояли блакитні вежі південного неба»; «блискавка розколола хмару, слідом ударив грім», «дощем запахло, хлопці по конях!»; «За кілометр постала сіра висока пелена, там йшов дощ, до сонця підсувалися хмари, степ потемнів, земля ніби здригалася, чекаючи дощу, грего рівно дмухав у височині»; «дощ напинав свої вітрила, над степом зрідка пробігав вітер, добрячий дощ пронизував землю…»

Природа — ніби дійова особа. Спека, вітри, блискавка, дощ змінюють одне одного, передаючи напругу бою, трагедію людей, роду Половців. Про це свідчить підтекст: «По обличчю Панаса Половця бігли дощові краплі, збоку видавалося, що він слізно плаче коло готової могили, у всього загону текли дощові сльози, це була страшна річ, щоб отак плакав гірко цілий військовий загін, а дощ не вгавав». Насправді люди після такої бойні не плакали, і дощеві було ніби соромно за них.

2. Схарактеризуйте кожного з братів Половців. Чи всі перемагають у чесному бою?

3. У чому причина трагедії родини Половців?

Орієнтовна відповідь

У різних політичних переконаннях, нетерпимості, сваволі й жорстокості, а також в обставинах часу, що цьому сприяли.

4. Визначте риси романтичного стилю в новелі «Подвійне коло».

Орієнтовна відповідь

Зв’язок із фольклором — народними думами й піснями, ритмізована проза, пісенність; незвичайні герої в незвичайних обставинах; романтичний пейзаж та ін.

Коментар

Ю. Яновський, окрім усього іншого, використовує багатоплановість розповіді, кінематографічні прийоми «напливу» — чергування кадрів. («Загони зіткнулися на рівному степу під Компаніївкою» — «а над берегом моря походжає старий Половець» і т. д. Оверко нагадує Андрієві, як той привіз батькові гарний бінокль — батько згадує, що Андрій привіз йому добрий бінокль. Автор експериментує з художнім часом і з простором, переміщуючи їх відповідно до ідейного задуму.)

IV. Закріплення знань, умінь та навичок

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

Визначте основні думки новели «Подвійне коло».

Орієнтовна відповідь

— Засудження братовбивчої війни, жорстокості, насилля;

— заклик до єдності роду;

— заклик до терпимості, толерантності, надання переваги загальнолюдським цінностям.

VI. Домашнє завдання

Вміти аналізувати новелу «Подвійне коло»; прочитати новели «Дитинство», «Шаланда в морі».

Ю. Яновський. Новела «Подвійне коло» з роману «Вершники». Умовність зображення, ідея протиставлення загальнолюдських вартостей класовим. Проблема розпаду роду, родини як трагедія народу, українська література

Повернутися на сторінку Українська література