А. ЧАЙКОВСЬКИЙ. «ЗА СЕСТРОЮ», УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

А. Чайковський. «За сестрою», українська література

Хід заняття А. Чайковський. «За сестрою», українська література

III. Актуалізація опорних знань

Заслуховування усних творів «Що я хотів би для України в майбутньому».

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Слово вчителя.

Багато відомих письменників, прагнучи вплинути на своїх сучасників, зверталися до сторінок історії, показували яскраві приклади мужності, відваги, волелюбності, патріотизму наших предків. Серед таких митців і Андрій Якович Чайковський (1857—1935), який народився в місті Самборі, що на Львівщині, в родині дрібного урядовця. Він рано залишився сиротою, але зумів знайти свою стежку в житті, стати освіченою і навіть видатною людиною. Від бабусі Андрій наслухався казок, легенд, переказів про минуле свого краю. У гімназії зацікавився історією та культурою України, очолив таємний молодіжний гурток. Тоді ж почав писати й художні твори. Після закінчення Львівського університету працював адвокатом, займався просвітницькою діяльністю. Був доброю, гуманною людиною. Підтвердженням тому є той факт, що Чайковський захищав у суді вбогих людей, вдів, сиріт від їх кривдників. Про це ж писав у повістях та оповіданнях «Образ гонору», «Із судового залу», «Не піддайся біді», «Олюнька», «В чужому гнізді».

Як і кожен житель Самбора, Чайковський пишався тим, що був земляком славного гетьмана Війська Запорозького Петра Конашеви-ча-Сагайдачного. Про цього талановитого полководця, високоосвічену людину він багато чув, читав, добре його собі уявляв, тому взявся за роман «Сагайдачний» і видав три його книги.

Цей твір, а також низка інших, зокрема «В чужому гнізді», «Олюнька», «За сестрою», «Козацька помста», «Богданко», «Сонце заходить», стали відомими не лише в Україні, а й у США, Канаді, Польщі, Чехословаччині, Австрії.

Один із дослідників творчості А. Чайковського В. Яременко писав: «Його історична проза будила (й будитиме далі!) любов до книжки, до історії свого народу та його козацької слави, до завзяття і відваги, побратимства, безоглядної самопожертви, але самопожертви розумної, виваженої любов’ю до своєї землі й народу».

Повість «За сестрою» (1907) створена письменником на основі довготривалого вивчення історичних матеріалів про часи татарських нападів на українські землі. Звичайно, письменник художньо обробив історичні факти, створив за допомогою творчої уяви переконливий образ романтичного героя, наповнив твір цікавими та незвичайними пригодами й обставинами.

У центрі повісті — захоплююча, неймовірна історія Павлуся з козацького роду Судаків, який урятував із татарського полону свою сестру Ганнусю.

2. Виразне читання першого розділу повісті.

3. Пояснення незнайомих та малознайомих слів і виразів.

Миля — одиниця довжини, що в англійській системі мір дорівнює 1,609 км;

хороми — палати, пишні будинки;

поганської — не християнської;

частокіл — паркан із загострених паль, палиць;

до тої хвилі — до того часу;

товар — худоба;

штуки — козацькі прийоми;

строї — одяг;

сарана — шкідливі комахи, які з’їдають усю зелень;

акафіст — церковне читання;

лилик — летюча миша;

мізерія — хатнє майно;

увихались — бігали, снували туди-сюди.

4. Обмін враженнями щодо прочитаного.

5. Бесіда.

— Про які часи йдеться у повісті А. Чайковського «За сестрою»?

— З якими героями ви познайомилися, що можете про них сказати?

— Про які козацькі звичаї, традиції говориться у цьому розділі? (Усі чоловіки їхали на Січ, багато полягло в боях за рідний край; хлопчиків змалку навчали козацької справи дідусі — бувалі козаки; діти знали, як їздити на коні, орієнтуватися в степу, ховатися від ворога і т. ін.)

— Як дружили Павлусь і Ганна?

— Які риси характеру головного героя ви можете відзначити вже з перших сторінок?

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Розгадування кросворда.

— Розгадавши кросворд від Марійки Допитливої, у виділеному вертикальному рядку ви прочитаєте назву села, у якому відбувалися описувані автором події.

ukrainska_literatura_7_klass_8

1) Як звали батька головного героя повісті? (Степан.)

2) Як звали головного героя повісті? (Павлусь.)

3) Хто напав на село? (Татари.)

4) Що влучило в головного героя, коли той тікав степом? (Стріла.)

5) Хто передчував небезпеку найпершим? (Дід.)

6) Коли напали вороги на село? (Вночі.)

7) Тварина, завдяки якій головному герою вдалося втекти від нападників. (Кінь.)

8) Як звали сестру головного героя? (Ганя.)

Відповідь: Спасівка

VІІ. Домашнє завдання

Прочитати ІІ—ІІІ розділи повісті, скласти план або сюжетний ланцюжок, вміти переказувати та відповідати на питання; зробити ілюстрації; підготувати повідомлення про стосунки українців з татарами у XVII ст. (окремим учням).

А. Чайковський. «За сестрою», українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *