Урок № 16. Правила спілкування. створення діалогів, Уроки розвитку зв’язного мовлення в 5 класі

    Урок № 16. Правила спілкування. створення діалогів, Уроки розвитку зв’язного мовлення в 5 класі

    Мета: дати поняття про діалог, діалогічне мовлення; формувати в учнів уміння складати діалог, уводити його в текст, правильно використовуючи розділові знаки, допомогти дітям відчути красу рідної мови, народної творчості.

    ХІД УРОКУ № 16. Правила спілкування. створення діалогів, Уроки розвитку зв’язного мовлення в 5 класі

    І. Вступне слово вчителя
    Погляньте, яка сріблясто-біла казка за вікном. Чуєте, як кришталево видзвонюють сніжинки? Одна з них завітала сьогодні до нас на урок. Це не просто Сніжинка. Народилася вона високо над землею, в пухнастій білій хмарі. А коли спускалася на землю, налетів вітер і крихкі пелюстки осипались. Сніжинка звертається до вас за допомогою, щоб снігові пелюстки знову приросли до неї. Треба розшифрувати їх: розповісти правило за схемою й навести приклад. Натомість сніжинка поведе нас у цікаву подорож по країні Дивосвіт. Щоб швидше виконати завдання, давайте поділимось на дві команди: «Казка» і «Срібні вітрила».

    II. Актуалізація знань учнів

    Завдання на картках (пелюстки сніжинки).
    1) А…..: «П……(?!)»
    «П…..»,— а……….
    2) «П……….(?!) — а………..
    «П……..,— а…………,— п………».

    • Що таке пряма мова?
    • Що означають слова автора?
    • Які розділові знаки ставляться при прямій мові?
    За кожну правильну відповідь команда дістає сніжинку. Перемагає та команда, у якої буде більше сніжинок.

    ІІІ. Вивчення нового матеріалу
    — мандрувати будемо летючим кораблем. Назва його збігається з темою нашого уроку — «Діалог».

    Зупинка І. Повторення
    У поданих реченнях пояснити розділові знаки.
    1) мово! Пресвятая Богородице мого народу! З чорнозему, з любистку,
    м’яти, рясту, євшан-зілля, з роси, з дніпровської води…
    2) Я без тебе, мово, без зерна полова, соняшник без сонця, без птахів
    діброва.
    — Летімо далі. Хоча зимовий вітер і холодний, на палубі корабля тепло: нас зігріває своїм подихом казка.

    Зупинка ІІ. Легенда про пісню
    Якось Господь вирішив наділити дітей світу талантами. Французи вибрали елегантність і красу, угорці — любов до господарювання, німці — дисципліну і порядок, діти Росії — владність, Польщі — здатність до торгівлі, італійці дістали хист до музики…
    Обдарувавши всіх, підвівся Господь Бог зі святого трону й раптом побачив у куточку дівчину. Вона була боса, одягнута у вишивану сорочку, руса коса переплетена синьою стрічкою, а на голові багряний вінок з червоної калини.
    — Хто ти? Чого плачеш?
    — Я — Україна, а плачу, бо стогне моя земля від пролитої крові, пожеж. Сини мої на чужині, на чужій роботі. Вороги знущаються з удів і сиріт, у своїй хаті немає правди й волі.
    — Чого ж ти не підійшла до мене скоріш? Я всі таланти роздав. Як же зарадити твоєму горю?
    Дівчина хотіла вже йти, та Господь Бог, піднявши правицю, зупинив її.
    — Є у мене неоціненний дар, який уславить тебе на цілий світ. Це — пісня.
    Узяла дівчина-українка дарунок і міцно притиснула його до серця. Поклонилася низенько Всевишньому і з ясним обличчям та вірою понесла пісню в народ.

    Бесіда за питаннями
    Скільки осіб бере участь у розмові?
    Від слів «Хто ти? Чого плачеш?» — прочитати за особами. Чи є в цьому тексті пряма мова? А слова автора?
    Чим відрізняються розділові знаки від знаків при прямій мові?

    Зупинка ІІІ. Робота з підручником

    Зупинка ІV. Пори року
    У поданих реченнях розставити розділові знаки, пояснити їх.
    1) — Насуплю я брови,— говорить зима,— і вітер з морозом повіє, усе скрізь загине, рятунку нема! Під снігом земля заніміє.
    2) — А я засміюся,— весна одмовляє, і сонце веселе засяє, прокинуться луки. Ліси і поля, усе розцвіте, заспіває.

    Зупинка V. Народні пісні
    Пояснювальний диктант.
    — Ой дівчино, серце моє, Чи підеш ти за мене?
    — Не піду я за тебе, Нема хати у тебе!
    — Підем, серце, в чужую, Доки свою збудую.
    — Постав хату з лободи, А в чужую не веди!

    Зупинка VІ. Чарівні мелодії
    Скласти діалог на задану тему (звучить мелодія П. Чайковського «Пори року. Зима»)
    1) Розмова Сніжинки з Вітром і Морозом.
    2) Розмова Сніжинки з Сонцем і Землею.

    Зупинка VІІ. Народні прислів’я та приказки
    Робота з картками
    Записати у вигляді прямої мови.
    Хвалилася кобила, що з возом горшки побила.
    Хвалилася вівця, що в неї хвіст як у жеребця.
    Хвалилася калина, що з медом солодка. Заліз черв’як у хрін і каже, що йому добре.

    IХ. Підсумок уроку
    От і закінчилася наша подорож по країні Дивосвіт. Чарівна Сніжинка допомогла відчути красу природи нашої землі, красу рідної мови, народної творчості. А ще вона допомогла нам засвоїти тему «Діалог».
    • Що таке діалог?
    • А що таке монолог?
    • Які розділові знаки ставляться при діалозі?
    • Як називаються висловлювання дійових осіб?
    • Що спільного і що відмінного між діалогом і прямою мовою?

    Х. Домашнє завдання
    Скласти твір «Подорож Сніжинки», увівши діалог.

    Урок № 16. Правила спілкування. створення діалогів, Уроки розвитку зв’язного мовлення в 5 класі

    Повернутися на сторінку Уроки розвитку зв’язного мовлення в 5 класі
