УРОК № 15. Тема. Вираз зі змінною. Позначення змінною буквою. Розв’язання і порівняння простих задач. Конспекти уроків математики, 2 клас

    УРОК № 15. Тема. Вираз зі змінною. Позначення змінною буквою. Розв’язання і порівняння простих задач. Конспекти уроків математики, 2 клас

    Мета: ознайомити учнів з поняттям змінна; вчити порівнювати задачі на знаходження остачі і на зменшення числа на кілька одиниць, розвивати мовлення дітей, логічне мислення.

    Обладнання: картки для опитування, схеми задач, предметні малюнки.

    ХІД УРОКУ № 15. Тема. Вираз зі змінною. Позначення змінною буквою. Розв’язання і порівняння простих задач. Конспекти уроків математики, 2 клас

    I. Актуалізація знань учнів

    — Сьогодні наш урок буде незвичайний. Ми будемо подорожувати казками на килимі-літаку в Математичне королівство. Для цього ми повинні сказати чарівні слова: «Крабле-кріблі-бумс!»
    (Звучить музика, відкривається дошка.)
    — Перед вами — казкове Математичне королівство. Король наголосив наказ: «Діти повинні виконувати усі мої бажання». Перше бажання короля — дізнатися, як ви вмієте рахувати. Ось його завдання.

    1. Робота з картками

    Картка 1
    Розв’язати задачу.
    На аеродромі було 11 літаків. Два літаки полетіли. Скільки літаків залишилося на аеродромі?

    Картка 2
    Скласти й розв’язати задачу.
    Було — 9
    Прилетіли — 3
    Стало — ?

    Картка 3
    Розв’язати приклади.
    7 + 3 + 1 =
    7 + 4 =
    8 + 4 =
    11 – 2 =
    11 – 3 =
    11 – 4 =

    2. Усна лічба
    — Наш килим-літак пролітає над болотом. Допоможемо жабці дістатися свого болота.

    29

    — Молодці!
    Визначте зайве число: 15, 18, 20, 3, 11, 19.
    — Чому число 3 «зайве»?
    — А зараз пограємо у гру «День та ніч». Коли я кажу «ніч», ви заплющуєте очі і починаєте лічити. Коли я скажу «день», ви відкриваєте очі і називаєте відповідь.

    3 + 1 + 2 – 4 + 5 =
    3 + 3 – 2 – 2 =
    8 – 2 – 5 + 1 + 3 =
    8 – 5 + 3 + 1 =
    4 + 4 + 2 – 6 – 1 =
    10 – 6 + 4 + 1 =

    — А зараз — завдання для розумної голови.

    • Вага півня, який стоїть на двох ногах, 4 кг. Якою буде вага півня, якщо він встане на одну ногу?
    • Маринка та Оленка — сестри. Маринка сказала, що в неї 2 брати, а Оленка сказала, що в неї теж 2 брати. Скільки дітей у сім’ї? 3. Перевірка робіт учнів, які працювали з картками

    II. Робота над новим матеріалом

    — Наша подорож продовжується. Ми пролітаємо над синім морем. «А біля самого синього моря жив старий зі своєю старою». Яка це казка? Хто її автор?
    — Ось ми в гостях у золотої рибки. Вона припливла до нас не одна, а зі своїми подругами.

    1. Пояснення виразів зі змінною
    На дошці — малюнки рибок, які тримають картки з прикладами.

    30

    — Розгляньте приклади.
    — Що ви помітили?
    — Який доданок у прикладах незмінний?
    — Який доданок змінюється?
    — Доданок, який змінюється, позначили буквою а (щоб не записувати різні значення другого доданка). Тоді сума 6 + а.
    — Якщо а = 1, то 6 + а = 6 + 1, 6 + 1 = 7.
    — Якщо а = 2, то 6 + а = 6 + 2, 6 + 2 = 8.
    Діти знаходять суму, якщо а набуває таких значень: 3, 4, 5.

    2. Первинне закріплення Виконання завдання № 107, 109.

    3. Самостійна робота (№ 108)

    4. Перевірка роботи

    5. Фізкультхвилинка

    III. Розвиток математичних умінь

    — Наш килим-літак пролітає над красивим домом, в якому живе Мальвіна. Біля Мальвіни сидить хлопчик і плаче. Діти, як звуть цього хлопчика? Зараз ми дізнаємось, чому він плаче. Буратіно не може розв’язати задачу, яку йому задала Мальвіна. Діти, давайте йому допоможемо.

    1. Виконання завдання № 110 (1)
    — Прочитайте умову задачі. Прочитайте питання задачі.
    — Про що йде мова у задачі?
    — Що в задачі відомо?
    — Про що треба дізнатися?
    — Якою дією будемо розв’язувати задачу?
    Розв’язання задачі біля дошки.

    2. Виконання задачі № 110 (2)
    Проводиться аналіз задачі. Діти обирають відповідну схему.
    — Якою дією будемо розв’язувати задачу?
    Діти самостійно записують задачу. Потім порівнюють дві задачі.
    — Що спільного в задачах?
    — Чим вони різняться?
    — Молодці, діти, ви добре пояснили Буратіно, як розв’язувати задачі.
    (Звучить грамзапис пісні В. Шаїнського «Чебурашка».)
    — Хто співає цю пісню?
    — Назвіть його друга. Чебурашка і Крокодил Гена приготували для вас завдання. Вам потрібно розшифрувати слово.

    31

    — Яке слово було зашифроване?
    — Якими повинні бути справжні друзі?
    — Наша подорож закінчується. Казки прощаються з нами.

    IV. Підсумок уроку

    V. Домашнє завдання

    УРОК № 15. Тема. Вираз зі змінною. Позначення змінною буквою. Розв’язання і порівняння простих задач. Конспекти уроків математики, 2 клас

    Повернутись на сторінку Конспекти уроків математики 2 клас
