Урок № 12. Абетка композиції: заповнення площини аркуша. Перетікання кольору. Чарівний світ моря. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

    Урок № 12. Абетка композиції: заповнення площини аркуша. Перетікання кольору. Чарівний світ моря. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

    Мета:
    навчальна: ознайомлювати учнів з особливостями роботи на вологому папері; закріплювати поняття «лінія горизонту»; ознайомлювати з поняттями «перетікання», «центр композиції», «рух»; закріплювати навички добирання необхідного кольору змішуванням;
    розвивальна: розкривати поняття про співвідношення фактури матеріалу і техніки виконання малюнка; навчати дітей визначати головне в композиції; розвивати дрібну моторику руки;
    виховна: формувати в учнів навички колективної творчості; виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу; забезпечувати доброзичливу атмосферу; стимулювати розвиток допитливості.

    Обладнання: навчальні плакати, репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду.

    Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий олівець; гумка; фарби — гуаш або акварель; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

    Тип: комбінований урок.

    Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

    Хід уроку № 12. Абетка композиції: заповнення площини аркуша. Перетікання кольору. Чарівний світ моря. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

    І. Організаційний момент

    II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

    Запитання
    • Які кольори художники називають основними?
    • Які кольори художники називають змішаними?
    • Які кольори необхідно змішати, щоб одержати зелену фарбу (оранжеву, фіолетову)?
    • Які матеріали та інструменти знадобляться для малювання фарбами?

    III. Вивчення нового матеріалу

    Організація сприйняття творів мистецтва

    Бесіда
    • Як ви гадаєте, чи може художник любити якийсь один колір? (Учитель пропонує учням подивитись слайди або репродукції картин І. Айвазовського. Клас об’єднується в групи. Кожна група повинна визначити, які кольори переважають на запропонованій репродукції. Учні разом виділяють кольори і відтінки, характерні для картин цього художника.)

    277І. Айвазовський «Від штилю до буревію» (1895)

    • Який колір Айвазовський обирає для того, щоб зобразити воду?
    • Які кольори має спокійне море (бурхливе море, море під час грози)?
    • Чи можна за картинами визначити, який настрій був у художника? Які кольори вам про це розповіли?
    А зараз давайте разом заплющимо очі та вирушимо в нову подорож. Це особлива подорож. Ми вирушаємо у морські глибини. Уявіть, що перед вами — море.
    • Якого воно кольору?
    Згодом на синю воду падає жовтий сонячний промінь.
    • Якого кольору набуде вода? (Зеленого) Але ось набігла хмара, закрила сонце.
    • Якого кольору вода тепер?
    • А якщо сердитий вітер жене хвилі, піднімаючи біля берега пісок до поверхні води?
    Ми занурюємося під воду. Світла стає все менше, таємничі тіні ворушаться в глибині…

    Творче завдання
    Усі ви маєте рацію. Вода може бути і синьою, і зеленою, і блакитною, і фіолетовою… Ви можете обрати для свого моря будь-який колір, якщо додасте до нього бодай крапельку синьої фарби.
    • А які лінії у моря? (Учитель пропонує учням показати рух води долонею в повітрі.)
    Саме так плавно і хвилеподібно повинен рухатися ваш пензлик, щоб передати рух води.
    Давайте злегка змочимо аркуш паперу чистою водою. А тепер хвилястими лініями нанесемо сині, синьо-зелені, блакитні, фіолетові смуги так, щоб кольори перетікали один в одний. Біля поверхні моря вода буде світлішою, а в глибину потрапляє менше світла, і кольори будуть темнішими. (Учні виконують роботу.)
    Поки наш малюнок висохне, давайте оберемо мешканців нашої морської сторінки.

    Тут зірка морська. Щохвилини
    Дельфіни снують, а вода
    Предивні підводні рослини,
    Як вітер на суші, гойда.
    На аркуші цьому німіють
    Всі тіні, як в царствах морів.
    А риби світитися вміють
    Не гірш золотих ліхтарів.
    За С. Маршаком

    Дельфіни — найулюбленіші мешканці моря для багатьох людей. Скільки про них складено казок і легенд, розказано й написано реальних і вигаданих історій! Живуть ці незвичайні тварини великими групами і дуже дбайливо ставляться одне до одного. Учені дотепер сперечаються, розумні дельфіни чи ні.
    Дельфіни кмітливі, цікаві, у них є власна досить складна мова, вони можуть навіть копіювати людське мовлення. Дельфіни здатні діяти спільно. А ще вони можуть користуватися інструментами, сприймати музику, малювати. Дельфіни навіть наділені почуттям гумору.
    Деякі вчені вважають, що в ті далекі часи, коли життя на Землі після зародження в океані почало нарешті опановувати суходіл, далекі пращури дельфінів чомусь передумали й повернулися до водного способу життя.
    Достеменно можна сказати тільки одне: дельфіни — найрозумніші істоти на Землі після людини.
    Будова тіла й особливості шкіри дельфіна дозволяють йому розвивати високу швидкість. Рухаються ці тварини легко і граціозно і можуть обігнати пасажирський потяг.

    278

    Слух у дельфіна в десять разів тонший за людський. А ще дельфін особливим чином орієнтується у воді і знаходить здобич. Саме ця властивість наштовхнула людей на ідею створення ехолокатора. Цей точний прилад допомагає знаходити дорогу кораблям і літакам.
    (Учитель пропонує розглянути порядок малювання дельфіна від простого до складного.)

    279Малюнок, виконаний олівцем, слід наповнити кольором. Для цього спину дельфіна зробимо темно-сірою (змішаємо чорну та білу фарби), а черевце — білим.
    На морському дні ростуть рослини найрізноманітніших кольорів і форм.
    Вигадайте їх самостійно, а ще додайте різнокольорові камінчики й пісок.
    (Учитель показує кругові рухи пензлем для виконання округлих форм і плавні лінійні рухи для виконання малюнка водоростей.
    Діти виконують індивідуальну роботу за творчим завданням.)

    IV. Закріплення вивченого матеріалу

    Бесіда
    • Які кольори ми обрали для створення хвиль? (Синій, синьо-зелений, блакитний, фіолетовий.)
    • Що між цими кольорами спільного? (У кожному з них присутній синій колір.)
    Кольори, об’єднані одним певним кольором, називають відтінками цього кольору.
    • Як художники називають білий, чорний і сірий кольори? (Ахроматичними)

    V. Підбиття підсумків
    Відбувається обговорення учнівських робіт.

    Коментар
    Під час уроку учні мають засвоїти основні навички роботи на вологому папері; навчитися відтворювати на малюнку лінію горизонту, розрізняти поняття «перетікання», «центр композиції», «рух»; свідомо добирати необхідні кольори змішуванням; розуміти співвідношення фактури матеріалу і техніки виконання малюнка.

    Додатковий матеріал

    * * *
    В морі синім — наче квіти —
    Риб яскравих мальки-діти:
    В хованки із сонцем грають,
    Хвилі чемно зустрічають.
    Н. Горошко

    ЧОРНЕ МОРЕ
    Ось яке ти!
    Ні кінця тобі, ні краю.
    Диво-рибами «Ракети»
    Пасажирські пропливають.
    Де він — берег протилежний?
    Синє небо, море синє
    Так злились в одне безмежжя,
    Що зітерся обрій нині.
    Хмари в морі, в небі хвилі.
    Чесне слово, не морочу.
    Линуть чайки легкокрилі,
    Далечінь вбирає очі.
    І мені говорить море:
    «Я не чорне, я прозоре.
    Вам дорогою стелюся
    Через марева й тумани.
    Не спинюся, не стомлюся,
    Донесу до океану.
    Я багате невимовно,
    Таємниць незнаних повне.
    Не відкрила ще людина
    Всі скарби в моїх глибинах.
    У підводних пасовиськах
    Ходять риби косяками.
    Променистим грають блиском
    Хвилі теплими ночами.
    Та як хтось мене схотів би
    Порівняти з океаном —
    Буду грядочкою тільки
    Із безмежним поруч ланом».
    Т. Коломієць

    Урок № 12. Абетка композиції: заповнення площини аркуша. Перетікання кольору. Чарівний світ моря. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

    Повернутись на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас
