М. ВІНГРАНОВСЬКИЙ. «ГРІМ», УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

М. Вінграновський. «Грім», українська література

Хід заняття М. Вінграновський. «Грім», українська література

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Повідомлення

Микола Вінграновський — відомий український поет, прозаїк, кіномитець, лауреат Міжнародної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка. Народився він 1936 року в м. Первомайську на Миколаївщині. Це — південь України, навкруги — лише степ та степ. Ні лісу, ні річки. Лише високе небо, палюче сонце, кози й молочай.

Учився Микола охоче, гарно декламував вірші, а пізніше з успіхом грав у виставах на шкільній сцені, і всі говорили, що він буде знаменитим артистом.

Коли після закінчення середньої школи Вінграновський складав екзамени в Київський театральний інститут, екзаменатори запропонували зіграти роль глядача, який сидить у кінозалі й дивиться фільм Чарлі Чапліна, видатного американського кінорежисера, актора-коміка, сценариста. На переглядах фільмів цього майстра кіноглядачі завжди нестримно сміються. Микола здогадався, що подібного чекають і від нього, але зробив інакше. Він сів на стілець, зручно вмостився, посоловілими очима покліпав на уявний екран і… пірнув у глибокий сон дуже втомленої людини. Коли в уявному залі вибухав особливо голосний сміх, він підводив голову, ледь розтуливши вії, поводив очима, щось невдоволено бурмотів і знову «засинав». Роль зіграв так добре, що отримав «п’ятірку» з плюсом.

Почалися навчання в акторській групі, але незабаром Вінграновському запропонували відвідувати ще й заняття з режисури. Його помітив визначний кінорежисер Олександр Довженко й забрав на навчання до Всесоюзного державного інституту кінематографії в Москву. Після його закінчення М. Вінгра-новський працював на Київській кіностудії художніх фільмів імені О. Довженка актором, режисером, сценаристом. У фільмі «Повість полум’яних літ» за сценарієм О. Довженка талановито зіграв головну роль — Івана Орлюка. Писати почав у 60-ті роки, є автором численних поетичних збірок. Багато написав і для дітей: збірки «Андрійко-говорійко», «Літній ранок», «Літній вечір», «Ластівка біля вікна», «На добраніч», повісті «Первинна», «Сіроманець» та ін.

Один із літературознавців писав про митця: «Вінграновський витворив художній світ, законом якого є краса. Тут красиве все — національна гідність і повага до співземлян, ніжність і обурення. За всієї конкретності цей світ принципово відмінний од реального і за вищим рахунком є бунтом краси проти недосконалості й приземленості життя.

Як правило, сюжети його. рухаються перебігом почуттів, якими щедро наділяються звірі, птахи, рослини і води, сполучені в єдиний, самому собі зрозумілий і достатній світ».

2. Виразне читання поезії М. Вінграновського «Грім».

3. Колективна робота.

(Застосовується метод «Мозкова атака».)

Завдання: схарактеризувати автора за його поезією.

(Орієнтовні відповіді (з обґрунтуванням): Автор має багату уяву, фантазію (може уявити грім у вигляді дядька), любить природу (оживлює, змальовує із замилуванням), добрий (показує, як грім допомагає деревам), оптиміст (бачить навіть сад «щасливим»).)

4. Повідомлення про грім, грозу як природне явище.

5. Розгляд ілюстрацій, пейзажних картин, фотографій, репродукцій з відомих картин художників про грозу.

6. Порівняльна робота.

Учні під керівництвом учителя порівнюють науковий опис грози з художнім, зробленим М. Вінграновським, а також зображеним на картинах художників. Знаходять спільне та відмінне.

7. Аналіз художніх засобів і визначення їх ролі у творі.

ukrainska_literatura_6_klas_15

8. Інтерактивна вправа. робота в парах.

Завдання: сформулювати головну думку поезії М. Вінграновського «Грім».

(Природа прекрасна, треба лише вміти бачити цю красу й цінувати її.)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Олесь Кмітливець із козаком Мамаєм зашифрували кілька народних прикмет, пов’язаних із громом. Розгадайте їх.

ukrainska_literatura_6_klas_16

Відповіді:

1) Потемніла вода в річці — чекай грози. Якщо безперервно гримить грім — буде град.

2) Мурашки ховаються — буде сильний дощ і гроза. Як вівці веселі й б’ються — на дощ із грозою.

VI. Домашнє завдання

Навчитися читати вірш «Грім», аналізувати його (за бажанням можна вивчити напам’ять); зробити ілюстрації; окремим учням підготувати повідомлення про Сонце.

Додаток

Грім — акустичне явище, що супроводжує блискавку — тріск або гуркіт, викликаний різким розширенням повітря внаслідок збільшення температури під час електричного розряду.

М. Вінграновський. «Грім», українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *