УРОК № 11. Тема. Декор у скульптурі. Практична робота «Дивовижна тварина». Конспекти уроків малювання 3 клас (образотворче мистецтво)

УРОК № 11. Тема. Декор у скульптурі. Практична робота «Дивовижна тварина». Конспекти уроків малювання 3 клас (образотворче мистецтво)

Мета:
1. Поглибити знання учнів у галузі українського образотворчого мистецтва, зокрема кераміки; удосконалювати навички та вміння оцінної та образотворчої діяльності.
2. Розвивати образне мислення, асоціативну пам’ять, фантазію та уяву.
3. Стимулювати творчий потенціал дітей та виховувати любов до мистецтва рідного краю.

Обладнання:
матеріали: пластилін, стеки, дошка для ліплення, альбом з шаблонами;
зоровий ряд: керамічні іграшки різних регіонів України, таблиця «Послідовність виконання іграшки з пластиліну».

Хід уроку № 11. Тема. Декор у скульптурі. Практична робота «Дивовижна тварина». Конспекти уроків малювання 3 клас (образотворче мистецтво)

I. Організація класу

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда за запитаннями.
— З якою метою виготовляли веселих баранчиків, коників, птахів? (Для дитячої гри, прикрашення оселі.)
З якого матеріалу зроблені іграшки? (З глини.) Надати можливість дітям доторкнутися до них.
— Кого зображують ці іграшки?

III. Оголошення теми уроку

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота над словником термінів.

Керамічна іграшка — рід керамічних виробів, які відзначаються малим масштабом і використовуються як забавки для дітей (торохтілки, свищики, посуд і фігурки).

Кераміка — вироби з випаленої глини.

Стилізація — спрощення, узагальнення реальних форм.

Фантазія — мрія, вигадка, те, чого не існує у реальності.

2. Слово вчителя.
Історія народної іграшки починається ще з давнини. Колись невеликі предмети з кераміки використовувалися купцями для розрахунку. Їх давали як решту, тому вони мали назву «монетка». Монетки сподобалися дітлахам, і майстри почали виробляти іграшки, якими бавилися діти усього світу.
Протягом століть народні вироби вбирали у себе кращі національні традиції. В Україні найбільш поширеними були глиняні іграшки. Особливе місце серед них займають вироби гончарів Полтавської, Одеської, Чернігівської, Івано-Франківської областей.
Демонстрування репродукцій, оригінальних робіт. Під час роботи бажано використовувати альбом з шаблонами.
У кожному іграшково-виробничому осередку складалися свої традиції ліплення форми і розпису улюблених образів. Познайомимося докладніше з керамічною іграшкою майстрів Полтавської області, зокрема села Опішні.
Опішнянські забавки: коник, бичок, баранчик, кізонька, півник, зозуля — різняться переважно формою голови.
Після того як іграшка виліплена з глини, майстер просушує виріб на повітрі, обпалює у спеціальних печах, розфарбовує та покриває прозорою емаллю. Ліплення опішнянської іграшки потребує значних здібностей та вправності, вміння виявити, поєднати в одне ціле окремі частини — тулуб, шию, ноги та надати образу властивих йому рис.

Пластичні можливості глини визначили округлені, м’якоокреслені форми іграшок. У кожній іграшці вгадується певна тварина або птах. Однак форма дуже спрощена і узагальнена порівняно з реальними істотами. Таке спрощення називають декоративною переробкою (трактуванням) або стилізацією.
Стилізовані також і рослинні мотиви, якими прикрашені іграшки. Квіти, колоски, листя винограду та інші елементи зображуються нескладною технікою: мазками, крапками, кільцями, лініями та, найчастіше, обводяться лінією, що підсилює декоративність розпису. Ці візерунки нанесені спеціальними рідкими кольоровими глинами — ангобом. Тому візерунок виходить рельєфним.
У кольоровій палітрі опішнянських майстрів переважають зелений, сірий, блакитно-синій, коричнево-червоний, вохристі кольори.

3. Виконання тренувальної вправи.

Спробуйте намалювати візерунок, яким ви прикрасите свою іграшку.

V. Практична робота
Перед виконанням практичної роботи слід показати учням прийоми роботи з пластиліном. При цьому можна використати демонстраційні таблиці.
Під час виготовлення пташки брусок пластиліну треба поділити на три частини: одну велику — тулуб (1/2 бруска) і дві менші — голова й підставка (однакові за розміром). Голову примазати до тулуба, приєднати підставку, витягнути шию, хвіст.
Народні майстри, створюючи декоративні зображення птахів, відзначали основні особливості справжніх пташок: крило, хвостик, чубчик на голові, красиво виділене пір’я грудки. За допомогою ліпного або гравірованого візерунка спробуйте підкреслити ці особливості.
Творча робота учнів полягає в створенні характерного образу (птах, півник або дивовижний птах) на основі однієї форми. Можлива робота у тематичних групах (майстернях), в одній групі ліплять птахів, у іншій — тварин.
Збагачення форми декором (за типом ангоб) виконуйте за допомогою кольорових пластилінових ковбасок, контрастних за фоном, а також дрібних плоских елементів — стрічок, кружечків, крапельок тощо. Візерунки розміщуйте відповідно до форми іграшки.

VI. Завершення уроку
Підбивання підсумків (фронтально-групове демонстрування учнівських робіт за «майстернями»).

Завдання на наступний урок: спостерігати за красою осінніх квітів; підготувати пластилін, стеку, картон (не менший 10 х 10 см) з нанесеним на нього шаром одноколірного пластиліну; інструменти: сірник, цвях або ампула від ручки.

УРОК № 11. Тема. Декор у скульптурі. Практична робота «Дивовижна тварина». Конспекти уроків малювання 3 клас (образотворче мистецтво)

Повернутися на сторінку Конспекти уроків малювання 3 клас (образотворче мистецтво)

Комментарии закрыты.