Урок № 11. Абетка композиції: предмети на площині. Осінь. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

    Урок № 11. Абетка композиції: предмети на площині. Осінь. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

    Мета:
    навчальна: пояснювати учням поняття «ближче», «далі»; ознайомлювати з поняттям «пейзаж»; закріплювати розуміння поняття «лінія зламу земля—небо», «лінія горизонту», «ускладнення палітри»; відпрацьовувати правильну побудову композиції на аркуші паперу; закріплювати навички створення необхідного кольору змішуванням спектральних кольорів;
    розвивальна: навчати дітей розподіляти зображення за принципом «ближче — більше, далі — менше», поділяти площини на горизонтальні та вертикальні; активізовувати спостережливість, фантазію, сенсорні уміння та навички; розвивати дрібну моторику руки;
    виховна: розвивати естетичне сприйняття учнями навколишнього світу; стимулювати розвиток допитливості та уяви; навчати передавати емоції зображувальними засобами.

    Обладнання уроку: навчальні плакати, фотороботи, репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду, магнітофон, аудіозапис твору П. Чайковського «Пори року. Жовтень».

    Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий олівець; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

    Тип: комбінований урок.

    Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

    Коментар
    Сприйняття творів образотворчого мистецва — непросте завдання, яке потребує спеціальних знань і вміннь. Цим уроком вчитель розпочинає низку вправ, що мають на меті навчити учнів сприймати та аналізувати твори образотворчого мистецтва.

    Хід уроку № 11. Абетка композиції: предмети на площині. Осінь. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

    I. Організаційний момент

    II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

    Запитання
    • Яку лінію художники називають лінією горизонту?
    • Як нам знайти її на вулиці?
    • Які кольори художники називають основними, а які — змішаними?

    ІІІ. Вивчення нового матеріалу

    Бесіда
    Подивись: на видноколі
    мов змінилися ліси.
    Хто це їх у жовтий колір
    так барвисто покрасив?
    Ось край річки жовті клени
    і берези золоті.
    Лиш ялиночки зелені
    залишились в самоті.
    Н. Забіла

    • Заплющіть очі й уявіть, що до нас у клас увійшла Осінь. Спочатку ми відчуємо запахи. Чим вона пахне? (Яблуками, мокрим листям, грибами, дощем.)
    • Які звуки супроводжують кроки Осені? (Шарудить опале листя, стукає краплями дощ, завиває вітер.)

    Організація сприйняття творів мистецтва
    • Як ви гадаєте, який період осені зобразили художники?
    • Чи можна сказати, в якому місяці написані ці картини? Чому ви так уважаєте?
    • Де побували художники, щоб намалювати ці картини?
    • Які фарби використали художники? Яких фарб більше?
    • Які настрої викликають ці картини?
    • Як би ви назвали кожну з картин?
    (Учитель пропонує учням розглянути малюнки з елементами для картинки про осінь та завершений малюнок (у разі їх відсутності — намалювати на дошці).)

    273І. Остроухов «Золота осінь» (1886—1887)

    274І. Шишкін «Парк у Павловську» (1889)

    Про що розповів художник? (Учні повинні скласти зв’язну розповідь про те, що вони бачать. Учителеві необхідно акцентувати дитячу увагу на принципі: предмети, які розташовані ближче до нас (гілки, листя, яблука), намальовані великими і більш детально (прожилки на листочках); чим далі від нас знаходиться предмет, тим менше він містить деталей. Ми бачимо тільки загальну форму.)

    275Елементи для картинки про осінь

    276Картинка про осінь

    • Як ви розумієте вірш?

    Хмара в небесах пливе, через літо дощик йде.
    Через літо дощик йде, осінь, мов дитя, веде.
    І усім, хто поруч є, подарунки роздає.
    Небу — сонця доброго після спеки довгої,
    Запахів потрошку для грибів у кошику,
    Полю й вербам край ріки — павутинок шовк тонкий,
    Стиглі жолуді — діброві, а садам — плоди медові…
    Потім дощ холодним стане, і з-за хмар зима прогляне.
    Н. Горошко

    ІV. Закріплення вивченого матеріалу

    Творче завдання
    Використовуючи елементи, які намалював для нас художник, намалюйте власну розповідь про настання осені.

    Правила роботи і техніка безпеки
    • Головне зображення на малюнку не приховують по кутках аркуша, а розташовують посередині.
    • Головне зображення на малюнку не повинне бути занадто великим (як слон у коробці з-під взуття) або занадто маленьким (як мишеня в басейні).
    • Малюємо чистими фарбами і ретельно вимиваємо пензлик, коли переходимо від одного кольору до іншого.
    • Не використовуємо під час малювання фарби безпосередньо з банки, а змішуємо їх на палітрі.
    • Під час роботи не розмахуємо пензлями й олівцями.
    • Обережно поводимося з водою і фарбами.
    (Діти виконують індивідуальну роботу за творчим завданням.)

    V. Підбиття підсумків
    Відбувається обговорення учнівських робіт.

    Коментар
    Урок спрямований на визначення рівня засвоєння отриманих знань. Учні повинні вміти розміщувати малюнок у центральній частині аркуша, обирати масштаб зображення, виділяти розміром і розташуванням на аркуші об’єкти, розташовані ближче, обирати колірне рішення відповідно до поставленого завдання.

    Урок № 11. Абетка композиції: предмети на площині. Осінь. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

    Повернутись на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас
