Урок № 1. Тема. Секрет мистецтва графіки. Абстрактна композиція, образотворче мистецтво 7 клас

  Урок № 1. Тема. Секрет мистецтва графіки. Абстрактна композиція, образотворче мистецтво 7 клас

  Мета: продовжити знайомство з графікою як одним із видів образотворчого мистецтва; учити застосовувати знання в практичній діяльності, свідомо користуватися різними художніми техніками та матеріалами для виконання творчих робіт; формувати творче мислення, уміння аналізувати; виховувати любов і цікавість до творів образотворчого мистецтва

  Тип уроку: комбінований.

  Обладнання: для вчителя — репродукції картин, відеоряд гравюр, плакат «Вправи на різні типи ліній»; для учнів — альбом, графічні матеріали, гумка.

  Вузлики на пам’ять

  Гравюра — 1) Вид графіки, в якому зображення є друкованим відбитком з малюнка, виконаного ритуванням на дошці (друкарській формі). 2) Друкований відбиток на папері з пластини (дошки), на якій вирізьблено малюнок. Види: опукла, поглиблена, плоска.

  Естамп — твір друкарської графіки — відбиток на папері, шовку та інших матеріалах. Види: гравюра, офорт, літографія, ліногравюра.

  ХІД УРОКУ № 1. Тема. Секрет мистецтва графіки. Абстрактна композиція, образотворче мистецтво 7 клас

  I. Організація уваги учнів, оголошення теми та мети уроку

  II. Актуалізація опорних знань і вмінь

  Опитування.
  Назвіть види образотворчого мистецтва.
  Які засоби виразності живопису, скульптури, графіки ви знаєте?

  III. Мотивація навчальної діяльності

  Слово вчителя.
  Ми продовжуємо мандрувати по видах образотворчого мистецтва. І сьогодні я вас знову запрошую до країни під назвою «Графіка».

  Графіка — це один із видів образотворчого мистецтва, основою якого є малюнок. Із творами графіки ми зустрічаємося скрізь. Вони є в газетах, книгах, рекламах, у музеях, на виставках.

  Графіка — самий поширений вид мистецтва. На перший погляд графічні зображення є простими, але насправді мистецтво графіки дуже складне. Митцю потрібно на площині аркуша паперу передати об’єм та форму предмета одним кольором або тональністю, різноманітність характерів і настроїв — лініями, штрихами, чорно-білими плямами.
  Коли ми бажаємо переконати співрозмовника в чомусь або пояснити що-небудь, ми беремо до рук олівець, і він нам допомагає. Інколи достатньо схематичного начерку — і наша думка зрозуміла. Простим начерком олівця можна передати різні відтінки людських емоцій: біль, гнів, радість.

  IV. Вивчення нового матеріалу

  Слово вчителя.
  За призначенням графіка поділяється на такі види: станкова (від слова «станок» — мольберт, на який ставиться холст), книжкова (оформлення та ілюстрування друкарської продукції), прикладно (етикетки, марки, запрошення, реклами, листівки) та плакатна.
  До станкової графіки належать малюнки та композиції, виконані олівцем або іншими графічними матеріалами в одному екземплярі.

  Гравюра — значно складніший вид графіки, ніж малюнок. Є багато її різновидів. Основні — це гравюра на дереві (ксилографія), моталі (офорт), камені (літографія), лінолеумі (ліногравюра).

  Естамп — це відбиток з авторської друкарської форми.

  Одним із достоїнств друкарської графіки є можливість її тиражування: відбитків може бути багато, і всі вони будуть мати цінність авторського оригіналу, тому основою будь-якого виду графіки залишається малюнок-оригінал.
  Малюнок є основою не тільки для графіки, але і для інших видів образотворчого мистецтва. Живописець, скульптор, архітектор у малюнках і нарисах висловлюють свої думки, будують композиції майбутніх картин, скульптур, архітектурних споруд. Умінням передавати свої думки в малюнку треба володіти фахівцям багатьох професій. Тому знайомство з основами графічного мистецтва необхідно кожній людині.
  «Країна, в якій учили б малювати так, як вчать писати, перевершила би скоро всі інші країни у всіх мистецтвах, науках і майстерності»,— писав французький філософ XVIII ст. Д. Дідро.
  Для успішної праці в графіці необхідно розвивати здібності бачити навколишній світ очима художника, помічати незвичайне у звичайному, бути спостережливим і зацікавленим.
  Організація сприймання творів мистецтва.
  Учитель звертає увагу учнів на відеоряд гравюр, аналізуючи засоби виразності графіки.

  Відеоряд:
  А. Дюрер, Л. Кірнанах, Г. Гольбейн-молодший, В. Фаворський, М. Купріянов.
  Літографія. М. Попов «Мисливські пейзажі», X. Ельма «Сосни в Тапурла».
  Ксилографія. І. Голіцин «Пам’яті Фаворського», І. Торн «Естонська земля».
  Ліногравюра. Г. Захаров «Вечірнє сонце», Д. Іванаускайте «Яблуня».
  Офорт. І. Ігоніна «Субота» із серії «Міські мотиви»

  V. Практична діяльність учнів

  Підготовчі вправи. 1
  Учні виконують вправи на різні типи ліній (мал. 1) на зворотному боці аркуша паперу.

  27Мал. 1

  Ці вправи допомагають виявити різноманітність характерів ти типів ліній. Головне — чітке зображення та образна виразність ліній, які стануть «героями» перших наших композиційних нарисів.

  Практична робота.
  Учитель демонструє учням зразки композицій (мал. 2) і доводить, що за допомогою графічних матеріалів та засобів виразності графіки можна передати свої враження, настрій.

  28
  Мал. 2.

  Характер лінії — її плавність або пружність, м’якість або твердість, переривистість або безперервність, товщина або тонкість — дозволяє художнику-графіку передати не тільки обриси і форми предметів, але і фактуру матеріале, з якого вони зроблені (скло, дерево, метал тощо).
  Учні виконують абстрактну композицію й дають назву своїй творчій роботі.

  VI. Завершення уроку
  Використовуючи «авторське крісло», учні демонструють і захищають свої роботи.
  Учитель підводить підсумки — оцінює діяльність учнів на уроці.

  VII. Домашнє завдання

  Принести: альбом, графічні матеріали за вибором.

  Урок № 1. Тема. Секрет мистецтва графіки. Абстрактна композиція, образотворче мистецтво 7 клас

  Повернутися на сторінку Конспекти уроків малювання, образотворче мистецтво 7 клас

  Комментарии закрыты.