Урок № 1. Абетка кольору: основні та змішані кольори. Спектральне коло. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

  Урок № 1. Абетка кольору: основні та змішані кольори. Спектральне коло. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

  Мета:
  навчальна: ознайомлювати учнів із трьома основними кольорами та їх похідними; ознайомлювати з поняттями «спектральне коло», «основний колір», «змішаний колір»; навчати відтворювати необхідний колір змішуванням основних кольорів;
  розвивальна: формувати у дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати кольори; розвивати дрібну моторику руки;
  виховна: виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу; забезпечувати доброзичливу атмосферу; стимулювати розвиток допитливості.

  Обладнання: навчальні плакати; репродукції картин відомих художників та учнівські роботи з методичного фонду; повітряні кульки: червоні, жовті та сині.

  Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий олівець; гумка; фарби — гуаш або акварель; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

  Тип: комбінований урок.

  Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу; використання проблемної ситуації, яка викликає у дитини пізнавальні труднощі і створює необхідність їх подолати.

  Хід уроку № 1. Абетка кольору: основні та змішані кольори. Спектральне коло. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

  I. Організаційний момент

  II. Актуалізація опорних знань

  Запитання

  • Які кольори ви знаєте?
  • Як ви вважаєте, які кольори найважливіші на Землі?
  • Які кольори переважають на Землі? Чому?
  • Які матеріали та інструменти знадобляться для малювання фарбами?

  ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  Слово вчителя
  Одного разу на білому аркуші паперу зустрілися три сестрички: Червона, Синя і Жовта фарби. Вони захотіли намалювати щось гарне, але засперечалися.
  — Я,— говорила Жовта фарба,— розфарбовую сонце. Я дарую світло і тепло! Я найголовніша!
  — Ні! Я головна! — заперечувала Синя фарба.— Якби не я, не було б моря і неба. Де б тоді висіло ваше сонце?
  — Дурниці! — вигукнула Червона фарба.— Без мене не було б ані вогню, ані квітів, ані фруктів. Я найголовніша!
  Їхня суперечка тривала вже довго, а аркуш паперу залишався білим.
  — Вашому непорозумінню зарадити легко,— посміхнувся дідусь Пензлик.— Потрібно лише жити дружно!
  Зараз я розповім, що потрібно зробити для того, щоб фарби потоваришували.

  Робота над формуванням навичок і вмінь

  Пояснення вчителя
  Спочатку намалюємо в середині аркуша паперу коло, схоже на сонце,— це буде чарівне Коло дружби для наших фарб.
  Тепер розділимо наше Коло на три рівні частини так, щоб кожна з фарб отримала такий самий шматочок, як і решта.
  А тепер кожну частину нарізаємо на п’ять однакових скибочок, як п’ять пальчиків на долоньці,— нехай наші фарби візьмуться за руки.

  248

  Тепер починається найголовніше. Це будуть дуже складні чари — чари барвистої дружби. Слід бути дуже уважними.
  Почнемо з Червоної фарби. Візьмемо палітру. На ній ми будемо змішувати «чарівне зілля». Крапнемо на палітру води і розмішаємо Червону фарбу. Подивіться, який вийшов чистий, яскравий і веселий колір. Давайте знайдемо на нашому сонечку той шматочок, який ми виділили для Червоної фарби, і дуже акуратно зафарбуємо у червоний колір одну скибочку. (Учитель показує порядок виконання роботи.) У нас вийшла квіточка з однією пелюсткою. Дуже ретельно промиємо пензлик у чистій воді. Наберемо краплину Жовтої фарби, додамо її на палітру до Червоної і розмішаємо. Нехай Червона фарба засвітиться сонячним промінчиком. Давайте знайдемо на нашому сонечку наступну скибочку в червоному шматочку (наче годинникова стрілка зробила один крок) і зафарбуємо її отриманим кольором. Погляньте, наша скибочка вже не зовсім червона!
  Знову промиємо пензлик і наберемо ще трохи Жовтої фарби. Розмішаємо і зафарбуємо наступну за годинниковою стрілкою скибочку. Крок за кроком зафарбуємо всі скибочки в червоному шматочку, щоразу додаючи Жовту фарбу до нашого «чарівного зілля».
  Тепер зробимо ще крок і зафарбуємо Жовтою фарбою першу скибочку на жовтому шматочку. Що ж у нас вийшло? Бачите, Червона і Жовта фарби взялися за руки. А між ними з’явився новий колір.
  Як називається цей новий колір? (Відповіді дітей.)


  Оранжевого кольору і вогонь, і сонечко, і смачний апельсин. Це означає, що Червона і Жовта фарби потоваришували. Але чари ще не закінчилися. Працюємо далі?
  Давайте почнемо змішувати зілля з Жовтої і Синьої фарб. Перша жовта скибочка в нас уже є. Додамо до жовтого кольору на палітрі краплину Синьої фарби і зафарбуємо наступну скибочку тим кольором, який у нас вийшов.
  Поступово додаючи все більше Синьої фарби до Жовтої, зафарбуємо всі скибочки жовтого шматочка. Зробимо наступний крок і зафарбуємо Синьою фарбою першу скибочку на синьому шматочку. Жовта і Синя фарби потоваришували, а в нас з’явився новий колір — зелений!
  — А що ж робити нам? — вигукнули разом Червона і Синя фарби.— Ми так і будемо завжди сперечатися і сваритися?
  — Не поспішайте,— відповів дідусь Пензлик. — Нумо, фарби, візьміться за руки!
  Давайте допоможемо сестрам потоваришувати. Де наше чарівне зілля? Додамо до синього кольору краплину Червоної фарби і розфарбуємо другу скибочку на синьому шматочку. Бачите, Синя фарба зробила один крок назустріч своїй сестрі?
  Тепер поступово допоможемо їм узятися за руки. Тільки не забудьте — щоразу ми додаємо до зілля краплю Червоної фарби і розфарбовуємо тільки одну скибочку. А між Синьою і Червоною фарбою з’явився новий колір — фіолетовий!
  Тільки-но фарби взялися за руки, усе відразу змінилося. Аркуш паперу вже не був білим. Оранжеве сонечко розтопило сніг, вітерець побіг по зеленій траві, на пагорбах розквітли фіолетові квіти — фіалки. А над землею простяглася різнокольорова дуга — веселка.
  (Під час розповіді учителя діти виконують запропоновану ним навчальну вправу.)

  IV. Закріплення вивченого матеріалу

  Бесіда
  Подивіться на наше Коло дружби. Дорослі художники називають його спектральним колом. Воно дуже схоже на коромисло веселки, яка згорнулася в клубочок.

  • Які фарби були в нас на початку роботи?
   Червоний, жовтий і синій кольори художники називають основними кольорами. Їх можна лише взяти з баночки, а змішуванням одержати не можна. Для того щоб намалювати будь-який малюнок, нам із вами вистачить лише цих трьох кольорів.
  • А який колір вийшов у нас, коли ми змішали червону і жовту фарби?
  • Жовту і синю?
  • Синю і червону?
   Оранжевий, зелений і фіолетовий кольори художники називають кольорами змішаними, або похідними, тому що їх можна одержати, змішуючи основні кольори.
   Але змішувати можна не тільки фарби. Давайте візьмемо кольорові повітряні кульки. Спочатку червону і синю. Подивіться на світло крізь обидві кульки відразу — усі предмети стануть фіолетовими. А тепер давайте подивимося на світло крізь червону і жовту кульки, а потім — крізь синю і жовту.
  • В які кольори забарвились предмети навколо нас?
  • Як ви гадаєте, чому це сталося?

  Коллективна гра «Колірне Коло дружби»
  Учитель розкладає на столі квадратики, один бік яких забарвлений у жовтий, синій, червоний кольори, кольоровим боком донизу. Учні витягають по одному квадратику і стають у коло. За допомогою лічилочки обирається ведучий. Він стає в центр кола із зав’язаними очима. Ведучий крутиться, клас хором повторює лічилочку: «Три чарівні кольори — обери один для гри!» Той, на кого вказав ведучий після закінчення лічилки, приєднується до ведучого у центрі кола. Разом вони показують усім свої кольорові квадратики. Решта учнів мають сказати, який колір вийде, якщо змішати кольори показаних квадратів. Учень, який назве предмет, забарвлений у цей колір, здобуває квадратик цього кольору. Ведучий повертається в коло, а той, кого обрали, стає ведучим, і гра повторюється. У кого наприкінці гри набереться найбільше квадратиків — той переміг.

  V. Підбиття підсумків
  Виконані роботи вивішуються на видноті у класній кімнаті. Учитель має посилатися на них під час наступних уроків образотворчого мистецтва.

  Слово вчителя
  Отже, сьогодні на уроці ми навчилися створювати нові (похідні) кольори із основних — червоного, жовтого та синього.

  VІ. Домашнє завдання
  Намалювати або написати історію про те, як на Землі з’явилися фарби.

  Додатковий матеріал

  Коментар
  Учням легше виконати запропоноване завдання гуашевими фарбами: якщо на якомусь із етапів буде допущена помилка, за допомогою гуаші її легко виправити після повного висихання фарби. Під час роботи з аквареллю помилки виправити не можна, що може спричинити невпевненість учнів у своїх силах та острах помилитися у майбутньому.

  Урок № 1. Абетка кольору: основні та змішані кольори. Спектральне коло. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

  Повернутись на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

  Комментарии закрыты.